Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Secret – Çekim Yasası

Secret – Çekim Yasası

Secret isimli kitap ve film son zamanda oldukça popüler. Birçokları da bana bu film ve kitaptaki mesajın doğru olup olmadığını soruyor. Öncelikle kitabı okumamış veya filmi izlememiş olanlar için kitap ya da filmin temel mesajını özetle söyleyeyim. “Yaşamınızda olmanızı istediğiniz şeylere odaklanırsanız, onları yaşamınıza çekersiniz. Onlar yaşamınızda gerçekleşir. Yani bir bisiklet istiyorsanız ve bu bisikleti rüyanızda bile görecek kadar istiyorsanız, evrenin güçleri harekete geçer ve bu bisiklete bir gün sahip olursunuz.” diyor bu kitap.

Peki gerçekten bir şeyi çok ama çok isteyecek olursak, istediğimiz şey hayatımıza girer mi? Odaklanmanın müthiş bir gücü olduğunu öğrendim geçen yıllarda. Hatta daha ötesi, sadece amaçlarına ulaşmaya odaklanan insanların başarılı olduğunu da. Bununla birlikte odaklanmanın ne olduğunu iyice tanımlamak gerekiyor.

Sadece yaşamlarında bir şeyi istemekle kalanlar, tesadüfler olmadıkça istediklerine ulaşamayacaklar gibi geliyor. Yani diyelim ki,  Ayşe “film yönetmeni” olmak istiyor. Sürekli olarak filmler izliyor; filmlerle ilgili kitaplar okuyor; televizyonda film yönetmenleriyle yapılan söyleşileri izliyor. Gece yatınca da hep kendini “film çeken bir yönetmen” olarak görüyor. Film yönetmeni olmayı çok istiyor. Ayşe bir şirkette muhasebeci olarak çalışıyor. Yıllar geçiyor ve hayaline ulaşamadan muhasebecilikten emekli oluyor.

Ayşe’nin şanslı olduğu bir versiyon da düşünelim. Ayşe muhasebeci olarak çalıştığı şirketten ayrılıp tesadüfen bir film yapım şirketine muhasebeci olarak giriyor. Bu arada hazırladığı senaryolardan birini patronu masasında buluyor ve “senaryo kimin” diyor. Ayşe hararetle kafasında kurguladığı filmi anlatıyor ve patronu Ayşe’yi hiç düşünmediği şekilde algılıyor ve filmi çekmesini teklif ediyor; Ayşe’de muhasebecilikten yönetmenliğe geçiyor.

Bir de Ayşe’nin gerçekten odaklandığı bir versiyon düşünelim. Bu versiyonda Ayşe sadece film izlemek, filmler hakkında kitaplar okumak ve yönetmen söyleşilerini incelemekle kalmıyor. Sürekli olarak insanlara yönetmen olmak istediğini söylüyor. Yönetmenlik kurslarına gidiyor. Senaryolar yazıyor ve senaryoları yapım şirketlerine gönderiyor. Başka yönetmen ve yapımcılarla kendisini tanıştıracak gazeteciler buluyor. Yurt dışındaki yönetmenlere ve yapımcılara kendini tanıtabilmek için ileri derecede İngilizcesini geliştiriyor. Sinema festivali yapılan şehirlere, ülkelere gidiyor; kokteyllerinde insanlarla tanışıyor. Bir yönetmen kendisine asistanlık teklif ediyor ve asistan yönetmen olarak sinema dünyasına giriyor.

İşte “Çekim Yasası” bu üçüncü versiyon olduğunda çalışıyor. Ama oturduğunuz yerden sadece hayal kurarak, isteyerek amaçlarınıza ulaşmayı beklerseniz işiniz şansa kalıyor.
Ancak Secret/Çekim Yasası isimli kitap bu küçük detayı – insanların amaçlarına ulaşmak için örgütlü bir çaba göstermesi gerektiğini söylemeyi unutmuş / atlamış. İnsanlar da sadece isteyerek bir şeylerin olacağını düşündürten bu kitabı seviyor / paylaşıyor.

Yeni hazırladığım bir kitap var: “El Yazısından Karakter Tahlili”. Bu kitap için Çizgisiz A-4 kağıtlara tükenmez kalemle yazılmış ve altına imza da atılmış örnek yazılara ihtiyacım var. Eğer yazınız üzerinden ücretsiz olarak karakter tahliliniz yapılmasını isterseniz ve kitapta isim ve imzanız olmadan yazınızın yayımlanmasına izin verirseniz bir yazınızı aşağıdaki adrese 15 Eylül 2007’ye kadar gönderebilirsiniz. Yazılar her zaman yazdığınız özende olmalıdır. Yani çok özenli ya da çok özensiz değil. “Hacı Ahmet Bey Sok. No: 13 / 1 Kadıköy İstanbul.” Geri bildirim için e-posta adresinizi yazmayı unutmayın.

 

 

Yazan : Melih ARAT

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

38 yorum

 1. Gökçen Önal Bilecik

  Bildiğim kadarıyla bu kitabın yazarı Nil.TV de Cinebeş te karşıma çıktıkça izliyorum.Kadın bir harika çook beğeniyorum ben optimist bir kızım evet ama Nil ben den de optimist.Kesinlikle bu kitabı ve filimini alacağım herkeze de tavsiye ediyorum.

 2. Muhteşem vallahi.

 3. Optimist değil iyimser demelisin

 4. Gökçen Önal Bilecik

  Optimis’im diyorum çünkü optimis immmmmmmmmmmmmmm ;)

 5. Gökçen Önal Bilecik

  ;) HEM HA OPTİMİST HA İYİMSER NE FARKEDER HER İKİSİDE AYNI ANLAMI İÇERİYOR :)

 6. Gökçen Önal Bilecik

  THE SECRET İSİMLİ BAHSETTİĞİNİZ KİTABI ALIP OKUDUM.HEMDE ELİME GEÇİRİR GEÇİRMEZ IŞIK HIZIYLA OKUDUM.O KADAR ETKİLENDİM Kİ.. BU SIRRIN ZATEN BİLİNCİNDEYDİM FAKAT BU KİTABI OKUYARAK EKSİKLERİMİ DE TAMAMLAMIŞ OLDUM.SİZ BU KİTABIN EKSİK YAZILDIĞINI ÖNE SÜRÜMÜŞSÜNÜZ KESİNLİKLE SİZE KATILMIYORUM :/ HEMDE HİÇ :/ BAKIN , BUNU SİZE BURDA ANLATAMAM ZATEN ANLATSAM DA SİZ ÖYLE BİR ŞARTLANMIŞSINIZ Kİ SÖYLEYECEKLERİM SİZE SAÇMA DİN DIŞI GELECEK TIPKI KİTAPI OKUDUKTAN SONRA VARDIĞINIZ KANI GİBİ .. BENCE KUSURSUZ,MUHTEŞEM,FEVKALADE BİR KİTAP..AKLI OLAN OKUMALI ;)

 7. yazdıgınız yazıda ve ınsanların yaptıgı yorumlarda bıraz ıkılemeye dustum aslında,ınsanlar kıtabtan övguyle bahsederken sız eksık buluyorsunuz,en kısa zamanda bu kıtaba sahıp olup okumak ıstıyorum

 8. Bu kitapta yazılanlar okadarda etkileyici değil bana göre.çünkü herşey kişide başlar ve kişide biter.Eğer biz işe istemekle başlar bunun için çaba gösterirsek istediğimize ulaşırız.Bir bakıma kişisel gelişim kitabı yani diğerleri gibi.Pek fark göremedim açıkçası.

 9. Tamamen doğru bence.Önemli olan istemeyi bilmek ve pes etmemek..Açıkcası bana bu çok oluyor bir bakıyorum önceden düşündüğüm keşke..dediğim şeyler gerçek olmuş..Ama ozamanda ben istemiyorum :/

 10. yazı çok uzun geli olumadm xD
  çekm yasasınn ne olduunu biliorum the secret’ıda okudum bence çok güzel bi kitap herkesede tavsie ederm
  yaşamınıza dikkat ederseniz gerçektende önceden düşündüğünüz şeylerin uzun yada kısa bir süre sonra yaşamınızda karşınıza çıktığını görürsünüz
  çekim yasasına tamamen inanmıyorum çünkü kaderi reddediyor oysa müslümanlar kadere inanır
  oun dışında her şeye katılıyorum
  AyRıcA ,,,ESTHER & JERRY HİCKS’in yazmış olduğu .ÇEKİM YASASI adlı kitabıda okumanızı öneririm D&R da 2 ytl’YE bulabilirsiniz ;)

 11. Çok ilginç bir olay. Bunun sanırım belgeseli de vardı…

 12. ben the secret kitabını aldım ama biraz sıktı beni hep aynı şeyleri tekrarlayıp duruyor ondan bıraktım.ama kitabın çok güzel reklamını yaptılar yani ondan aldım:D

 13. Bunları duymuştum sanki :)

  daha önce the key isimli bir kitapta bu the secret adlı kitap ve filminin reklamlarıyla dopdolu olduğu sayfalar tüketmiştim…

  hep kazanacaksınız, çekeceksiniz, isteyin yeter diyordu…

  ben de umutluca sayfaları çeviriyordum belki aradığım diğer sayfadadır diye…

  ama çevirdikçe diğer sayfanın önceki sayfadan bi farkı olmadığını daha doğrusu tekfarkın başka kelimeleri kullanarak the secret i övdüğüne şahit oldum…

  kitabı bitirmek zorunda hissetmemin nedeniyle zar zor da olsa bitti o kitap

  sonuç mu?

  klasik yap et çalış iste felsefesinin tekrarından öte reklam için yazılmış olduğuna kanaat getirdim:)

 14. kitabı okumadım, hakkında bir çok yerden bir çok yorum duydum okumayı da düşünmedim bence bu zaten insann doğasın da olan hissettiği bi şey otomatık olarak bazı şeyleri çok istiyoruz ve oluyor fakat bazen bunu yapabıldığımızı göremiceğimz kadar olumsuz oluyorz bu durumlarda okunabılır kendine çok iyi geldiğini söyliyen insanlara yo hayr demek doğru olmaz olumsuz duyularıma kendim yön veremediğimde bu tür bi kitabı bende okumayı düşünebilirim

 15. Hayatımda daha önce hiç bir kitabı bitirmedim ve bu kitap elime geçtiğinde 4 saatte bitti.Bana çok şey kazandırdı her dediğini uyguluyorum çok güzel bir kitap tavsiye ederim mutlaka okuyun

 16. GÖKÇEN ÖNAL BİLECİK KÜPLÜLÜSÜN DEME.BEN SENİ ÇOK İYİ TANIYOM SENDE BENİ TANIYON BEN ESKİŞEHİR İYİ HATIRLA VARSA MSN VEYA CEP NO SANA ULAŞMAM LAZIM GÖKÇEN SENİ ARADIM KAÇSENE YOKSUN İNŞ SENSİNDİR BU

 17. kişisel gelişim kitaplarını çok severim. bu kitabı okumadım ama yorumlardan anladığım kadarıyla güzel bir kitap… arkadaşlarım okuyor ve çok güzel olduğunu söylüyorlar. hemen bulup okumak istiyorum seveceğime eminim. :))

 18. evet istemeyi bilmek ve elde etmek için çaba göstermek gerekir

 19. Bence muhteşem bir kitap… Eksiği de yok..
  sizin bahsettiğiniz eksik olarak değerlendirdiğiniz hedef belirleyıp o yonde hareket etmek e zaten sızın soyledıklerınızı yaparsak boyle buyuk bnır mucadele ıcınde olursak ıllakı amaca hedefe bı sekılde ulasabılırız… kıtapta anlatılmak ıstenen olumlu dusuncelerın olumlu olayları cektıgı :)

 20. BEN BU KİTABI MERAK EDİP,ÇALIŞIRKEN,KASANIN ALTINDAN ALTINDAN OKUMAYA ÇALIŞTIM.AMA BEN ŞANSA VE BAZI ŞEYLERİN BİZİM İSTEĞİMİZ DIŞINDA GELİŞTİĞİNE İNANIYORUM.EVET ÇABALAMAK,AMACA DOĞRU YÜRÜMEK Bİ ADIM BELKİ AMA;HER ZAMAN DA İŞE YARAMIYOR,KENDİMİZİ KANDIRMAYIP,KABUL EDELİM BU GERÇEĞİ OLMAZ MI ARKADAŞLAR??

 21. THE SECRETI ;İSTE,İNAN,DÜŞÜN(ÇALIŞ,ÇABALA)İLERLE VE AL.DÜŞÜN;BAŞAR.HERŞEY SENDE BAŞLAR VE BİTER.GELECEK SENİN ELİNDE…

 22. Bu kitabı okuyup, denemeden karar vermeyin. Kitabı okuyup körü körüne inanın demiyorum, okuyun ve bir kere deneyin. Ben denedim yüzlerce defa hala inanamıyorum, mücize gibi birşey. En kötüsü de alışmak buna. Düşünün ve aynı sinyalleri yaydığınız sürece size gelecek…

 23. a pardon, bu sinyaller 5 volt mu yoksa ? :D:D:D bırakın boyle şeyleriiiiiii:) işinize bakın bence :)

 24. kitap gayet atmasyon kardeşim bi kere de çalış de ya :D hep çek çek nerye kadar. gören de herkes sadece düşünerek zengin oldu zannedecek.

 25. Bu kitabı bende okudum söylediklerinizde çok haklısınız.si şunları anlatana kadar bunu anlayamamıştım.şimdi durumun farkına vardım.sayenizde o ince ayrıntıyı farkettim. teşekkür ederim.

 26. Bende okudum ama bunu bi müslüman nasıl bu kadar muczevi algılayabilir ? bi düşünün ?

 27. aras dırbalı

  Secret’in diğer kişisel gelişim kitaplarından farkı , kişiyi geliştirmiyor olmasıdır. burada ”çekim yasası” yani evrenin bizim gibi canlı olduğundan ve enerjisinden bahsediyor ”herşeyin bütünlüğü”. secret ta da anlatmak istediği kötü düşüncelerden uzaklaşmamız , önce zihnimizi temizlememiz ve evrenin enerjisi ile kendi enerjimizi birleştirmemiz. temiz bir zihin ve gerçekten duygularımız ile hareket ettiğimiz zaman bize düşen sadece ”istemek” evren buna olanak sağlıcaktır. önemli olan fırsatları iyi değerlendirmek.

 28. Ben bu kitabı çok zor bir zamanımda almıştım. öyle bir durumdan kurulmam için bir mucize gerekiyordu. arkadaşım bana secret’ten bahsetmişti ve onu alıp okudum. sonuç mu? gerçekten bir mucize oldu? önemli olan gerçekten inanmak.

 29. Bu çekim yasası insanlara bol keseden boş ümit dağıtıyormuş gibime geliyor. bizde tasavvufçuların şükür, kanaat, iyilik düşünme, tevekkül, teslimiyet ve daha başka erdemlerini çoğaltarak allah’a ulaşmaya çalıştıkları bir yol vardır ya. bu da o yolun bazı kısımları alınıp daha kısa bir yol oluşturularak dünyada bazı şeylere ulaşabilmek için oluşturulmuş kısa bir çakma versiyonu gibi birşey. elbette iyilik yapmakla iyi düşünmekle bazı güzelliklere erişebiliriz. ama içten içe o güzelliklerin aslında boş olduğunu bilen ve bizim kadar istemeyen vicdanımızı ikna etmenin bir yolu olması gerekli midir sizce??

 30. Verdiğiniz örnekte ayşe muhasebecilikten emekli oluyor örneği bana çok yanlış geldi. muhasebecilerin
  çok ağır kanuni sorumlulukları ve iş tempoları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşündüm.bu iş yükü içinde gerçek bir meslek sahibi diğer başka alanlarda çok fazla etkili olamaz.
  ancak her meslek dalında olabilen işini ciddiye almayan, sevmediği işi yapmakta ısrar eden kişilerin örnek gösrerilmesi kişisel gelişim konusunda kitap yazan bir kişiye daha çok yakışırdı diye düşünüyorum…

 31. Bu sırra inanın ,,,,,, sadece isteyin , isteyin , isteyin … “istedim de vermedi deme istemesini bilmedin bari yalan söyleme” diye bir söz vardır , bu bizim alimlerden birinin sözü ama bilemiyorum… yürekten , kalpten isteyin , istediğinizi belli etmek için açın ellerinizi dua edin… istediğiniz şey size direk gelmez bunun için mucize sunar ve sen o mucizeyi alıp işlemelisin… bu yasayı uyguladım ve uyuyup kalmasaydım trilyonlarım olacaktı:(((((

 32. Sır diye bişey yok. bişeyi istersin ve o sana gökten düşmez. evrenin gücü değil canlarım beynin gücüdür bu. çalışır çabalar ve alana kadar asla vazgeçmezsen mutlaka kazanırsın zaten. secret kolay olandır, inan ve bekle. çok beklersin canım. armut ağzıma düş mümkünse sapıda olmasın. oldu :d

 33. Bence arkadaşlar, neye inanırsanız o olur inanç çok mühim bir olaydır öyleki inanarak metaller bile bükülebiliyor. telekinezi denen olayla ve bu gerçek telepati yolları kuruluyor secrette bundan bahsetmiş..

 34. Merhaba,geçenlerde dershaneye erken gitmiştim.3-4 saatlik çalışmanın ardından biraz hava almaya karar verdim sahile doğru yürümeye başladım.Hava da çok soğuktu bende ısınmanın yollarını arıyordum.Kendi kendime sahile gittigimde keşke bir kedi olsada sevsem severken ısınsam diyordum.Bu arada kedileri çok severim.Neyse sahili turladıktan ağaçların arasında bir bankta oturmaya karar verdım oturmadan önce altını üstünü sağını solunu görüryordum birşey yoktu.Oturdum yaklaşık 15 saniye sonra bankın altından kedi çıktı ve direk banka atlayarak kucağıma geldi geldikten sonra 1 dakika boyunca gözüme baktı sonra yatıp uyumaya başladı.Çok ilgincti bu yazıyı okuyunca daha da ilginc geldi paylaşmak istedim bende

 35. Bu yasa ilk başta kullanması uygulaması zor geldi ama sonra farkettimki aklımdan ne geçirsem kısa sürede hayatıma dahil etmeye başladım çekim yasası gerçekten ama gerçekten mucize kitabı bi okuyun, anlayın sonra bakın hayat sizin yönettiğiniz bi oyun haline gelecek.

 36. Bazilarimizin islama inancindan oturu cekim yasasina inanmadigini goruyorum. Bende islama inaniyorum ve cekim yasasinada inaniyorum… Su sekilde, dusuncelerimiz degilmidir zaten bizim kim oldugumuzu belirleyen? Korku ve kaygi sonsuz bir guce sahib olan bir yaradana inanan insan icin zaten dogru degil.Ona sigindigimiz muddetce hic birseyden korkmamiza gerek kalmiyacaktir…Tabiki buna kalpten inandigimizda. Ise mantik yonunden bakar isek, ornegin teknolojinin mucizeleri, bildigimiz yakin gecmisin buyuk bir bolumunde yoktu ve suanki imkanlari bilmeyen birine soyleseydik inanmazdi bile. Eger buna inanan, dusunen ve ardina dusen bir insan olmasaydi suanki teknolojinin imkanlarindan faydalanamayacaktik. Bu isin mantikli yani… Peki ya su uzerinde yuruyebilen ayni anda iki yerde ayri insanlara gorunebilen insanlarida duymusuzdur mutlaka. Bunuda islamda nefsinin en yuksek kademesine erisebilmis insanlarin yapabildigine inandik. Peygamber efendimiz ayi ikiye ayirdiginida biliyoruz bunlari mantik yonunden dusundugumuzde imkansiz geliyor ama yasanilmis seyler olduguna inaniliyor islamda. Yani iyi dusun iyi seyler iste surekli… korkma ve kaygilanma bir zorluk ciksa bile onune, bu senin amacina ulasman icindirki, bu zorlugu dusuncelerinde israrla isteyen yine sensindir. Cunku aksini dusunmek icin sebep ariyorsundur.

 37. Ergenlik dönemi kitaplarından bir tanesi daha. İnsana, hızlı okuma alışkanlığından başka bir şey kazandırabileceğini zannetmiyorum. Bizim kültürümüzde olan “sakınan göze çöp batar” felsefesinden başka bir şey değil ne yazık ki.

  İstediğiniz kadar iyi düşünün, gereken yerde gereken adımları atmazsanız başarısız olursunuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.