Anasayfa / Sizden Gelenler / Sevgi istiyoruz…

Sevgi istiyoruz…

Hepimiz sevginin ne olduğunu çok iyi bildiğimizi sanıyoruz. En önemlisi de sevgiyi başka şeylerle karıştırıyoruz. Mesela aşk, mesela tutku veya beğeni, elde etme isteği, hırs… Evet gerçekten sevgi denen duygunun tam olarak ne olduğunu bilmeyen çok fazla insan var. Ve ben de bir şeyi yeni keşfettim. Sevgi hariç diğer tüm duygular öğretilmiş duygular. Korku, nefret, şüphe vs. Bunlar doğduktan sonra bize öğretilen şeyler. Peki ya gerçek ve saf sevgi? Sizce bunu öğrendik mi? Daha minicik bebekken annemize duyduğumuz sevgi, onun bize duyduğu sevgi sizce öğrenilmiş mi? Bence değil. Bunu kanıtlamaya da kalkmam ama inancım bu yöndedir. Şimdi özümüzü oluşturan bu duyguyu biraz daha anlamaya çalışalım ve günlük hayatımızı yaşarken bize ne kadar faydalı olduğuna bakalım isterseniz.

Ne mutlu ki, hayatta en güzel şeyler bedava. Sevgi, umut, sabır ve zaman. Geçen gün bunu bir arkadaşıma söylediğimde bana katılmadı. Tüm bunların bir bedeli olduğunu düşünüyordu. Ama ben sizin böyle düşünmenizi istemiyorum çünkü Allah’ın bizim için yarattığı bu dünya aslında yaşanması kolay şekilde tasarlandı ve her şey ama her şey bizim hizmetimize verildi. Şu anda yaşadığımız dünya hali orijinal dünya değil. Bu yeni ve acayip hayatı biz yarattık. Bugünkü acımasız dünyanın şartlarını yüzyıllardır insan denen akıllı ama aptal yaratık oluşturdu. Ve kendi oluşturduğu bataklığın içinde çırpınarak batmaya devam ediyor. Ve bundan kurtulmanın tek yolu sevgiyi yeniden keşfetmek. Umarım yakında herkes bunun farkına varır.

Yazının özüne gelirken size sevgiyi tarif etmek istiyorum. Şiirsel bir anlatım kullanmak bu konuda çok başarılı oluyor. Bence sevgi; umut ve sabırla sulanması gereken çok nadide bir çiçektir. Ve bu çiçek büyüyüp açtığında öyle mis bir koku yayar ki, ruhunuz bu kokuyla dolduğunda gözleriniz dünyayı bambaşka görür. Bu sözlerimi duygusal birer safsata olarak gören arkadaşlar olacak ve özellikle bu arkadaşlar erkek olacak bunu biliyorum :) Ama gerçekle yüzleşmekten bu kadar korkmayın ve deneyin diyorum. Sadece deneyin.

Ne istiyorsunuz? Hayatınızın hangi yönünde gelişme yaşamak istiyorsunuz? İstediğiniz her şeyi sevmelisiniz. Ben bu sefer duygusal ilişkilerimizdeki saf sevgiden bahsetmek istiyorum. Birine aşık olmak, ona hayran olmak, onu elde etmeyi hırs yapmaktan bahsetmiyorum. Eğer gerçek bir sevgi istiyorsanız gerçekten sevmelisiniz. Peki gerçekten sevmek ne demek? Bunun teorik cevabını hepimiz biliyoruz, karşılıksız sevmek.

Evet bu ciddi bir iştir. Karşılıksız sevmek, size eziyet eden bir insanın tüm kötü huylarını sineye çekerek bir mazoşist gibi kendi kendine eziyet etmek demek değildir. Öncelikle gerçek sevgi, acı veren bir duygu değildir. Bunu kafamızdan çıkarmak zorundayız. Sevgi, tam tersine yaşam enerjimizi arttırır. Mutlu olmaya eğilimimizi arttırır. Kısacası severken hesap kitap yaparsanız sonunda siz zararlı çıkarsınız. Karşılık beklemeden sevmek sizi planlardan, beklentilerden ve sonunda yaşayacağınız hayal kırıklığından uzak tutar. Çünkü tamamen sizin kontrolünüzdedir. Karşınızdaki kişi tarafından etkilenemez, size aittir.

sevgi istiyoruz

Birini gerçekten sevip sevmediğinizi nasıl anlarsınız? Size kısa bir yol önerebilirim. Ben bunu hep uyguluyorum. O kişiyi hayal edin. Önce onu tüm harika özellikleriyle ve sahip olduklarıyla beraber hayal edin. Ben bir kadın olarak sevdiğimi düşündüğüm erkeği hayal ederim. Erkekler de lütfen sevdiklerini düşündükleri o kadını hayal etsin.

Ben onu önce, arabası, işi, statüsü, boyu posu, güzel kıyafetleri, gücü ve karizması ile hayal ediyorum. Sonra tüm bunları teker teker yok etmeye başlıyorum. Ve sonunda sadece ve sadece ”o” kalıyor. Ve sonra onun zayıf yönlerini düşünüyorum. Onu yaşlı bir adamken veya ufak bir çocukken hayal ediyorum. Eğer tüm bunları düşündüğümde hala ona karşı şefkat ve sevgi hissediyor, hala onun yanında olabilmeyi hayal ediyorsam, evet! Bu gerçek sevgidir. Peki bunu kaç kişi için hissettin diye sorarsanız açık konuşmalıyım bu oyunu keşfettiğimde hayatımda biri yoktu. Ve geçmişteki ilişkilerim için düşündüm. Sadece tek bir kişi oyunun sonunda canlı kalabildi :)

Sonuç olarak saf sevgiden bahsediyorsak, karşınızdaki kişinin de en saf halini düşünmelisiniz. Onu en zayıf ve en kırılgan halleriyle de kabullenebilmeyi göze almalısınız. Onu sadece sevin ve gerisini evrene bırakın. Kalbinizde büyüyen bu sevginin enerjisi asla boşa çıkmayacaktır. Bu kadar saf enerjinin karşılığı mutlaka sizi bulacak. Unutmayın benzer benzeri çeker. Sevginizin karşılığını mutlaka benzer boyutta bir sevgidir. Ama dediğim gibi onu en saf haliyle seviyorsanız başarılı olursunuz. Cevabınız evet ise hiç durmayın, tek anınız bile sevgisiz geçmesin.

Benim anlatmaya çalıştığım mutluluk oyunu oynamak değil. Eğer biri ile aranızda görünmez bağlar olduğunu hissediyor ama hayal ettiğiniz ilişkiyi elde edemiyorsanız lütfen zorlamayın. Yapmanız gereken tek şey var, sevmek. Acı çekerek yalvarıp yakarmanıza ya da ona yaranmaya çalışmanıza gerek yok. Sadece sevin ve bunu hissetmesine izin verin. Bana inanın ayrı kıtalarda bile olsanız ve yıllar sonra bile olsa biraraya gelirsiniz. İnsanoğlunun ne kadar sabırsız olduğunun farkındayım. İstediğimiz her şey hemen şimdi olsun isteriz. Ve bu yüzden pek çok şansı kaybederiz. Yazının başlarında ne demiştim? Sevgi, sabır ve umut ile büyüyen bir çiçektir. Çiçeğinizin güzel kokusunu duyamadan solmasını istiyorsanız siz bilirsiniz. Ama aksi durumda, sabretmek ve umut etmek zorundasınız.

bir başka sevmek

Saf sevgi öyle bir şey ki, ona hakettiği karşılığı vermeyenler hayatlarında sıkıntı ve tersliklerle karşılaşıyorlar. İşte ben bu yüzden sevginin gücüne çok inanıyorum. Güzel şeylere güzellikle cevap vermeyen insanlar mutlu olamazlar. Bunu kendi hayatınızda da çok net şekilde deneyimleyebilirsiniz. Hayatta inandığınız şeyi yaşarsınız. Değer verdiğiniz kadar değer görürsünüz. Bazılarınız buna karşı çıksa da uzun vadede mutlaka haklı olduğumu göreceksiniz. Dünya bu şekilde yaratıldı.

O kadar basit ki her şey, biz neden zorlaştırmaya uğraşıyoruz anlayamıyorum. Sev, umut et, sabret. Bundan başka yapacak çok fazla şeyimiz yok. ÖZ, bunlardan ibaret. Ve bir önerim de var. Sizi gerçekten seven insanlarla zaman geçirmeye, ilişki kurmaya özen gösterin. Sevginin sevgiyi doğurduğuna, büyük bir huzurla tanık olacaksınız. Umarım sevgi ile ilgili düşüncelerimi beğenir ve uygularsınız. Zaman verin. Sabredin. Denemekten korkmayın. Kalbinizin sesinden asla kaçmayın. İnanın bana herkes değişebilir. Siz kendinizi pek çok şekilde değiştirebilirsiniz ama başka bir insanı sadece ve sadece sevgi ile değiştirebilirsiniz. Hayatınıza sevgiye değer veren ve gerçeklerin farkına varmış insanlarla devam edebilmeniz dileğiyle…

Yazan : Aslı Ece ÖZDOĞAN / kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

21 yorum

 1. Sevgi tanımınız harikaydı teşekkürler, karşılıksız sevgiye ise güzel değinmişsiniz. hepimizde mevzut karşılıksız sevgi, ne de olsa bunun sonucunda meydana geldik, yaratan tarafından sevilmeseydik nasıl var olabilirdik :)

 2. Insan ruhu karşiliksiz sevgiyi kaldiramaz…karşiliksiz sevgi insani çoğaltmaz…ilişki söz konusu ise karşilik gerekir,aksi durumda gerçek sevgiden bahsedilmez,bahsedilemez…

 3. Yazı güzel tşk. ama koşulsuz sevgıyı neye göre göstermeliyiz.bunun tarifi yapılırken şahısa göre deyılde evrensel bır tanımını dile getirmek gerekir.ınsan herkesi kosulsuz sevecek dıye bır sey yok yapılamaz zaten sevgını tarıfını yaparken inançların ve maneviyatınında deyerleri düşünülerek yapılsaydı o zamamn koşulsuz sevgının anlamı daha iyi olurdu.

 4. Okadar güzel bir yazı dizisi ki gerçekten etkilendim.aşk bir çiceğin üzerine konmuş arı gibidir.sizi çok güzel kokularla kendisine çeker.sonra size yol gösterir ama sevgi çiçekteki kök gibidir.o sizi bırakmak istesede siz onu bırakamazsınız baglanırsınız.

  aslı ece hanım çok güzel bir yazıydı şükranlarımı sunuyorum

 5. Hayal gücü bilgiden daha önemli diye boşa dememişler :) bu hayal etme yöntemi güzelmiş

 6. Aslı ece hanım teşekkürler etkileyici düşündürücü bir yazı çok güzel

 7. Sevgili arkadaşlar yorumlarınız beni gerçekten harika şekilde motive ediyor…yazılarımın okunması ve yorum alması benim için çok önemli…ben yaşadıklarım ve öğrendiklerim hakkında oturup düşünerek, bunları dini inancımla birleştirerek ve tekrar yorum katarak yazıyorum…içten anlatımlarımın bu şekilde karşılık bulması da beni çok mutlu ediyor…anlaşıldığımı görüyorum ve mutluluğum katlanarak çoğalarak artıyor…kalbinizden sevgi, gönlünüzden inanç eksik olmasın…
  bir sonraki yazımda görüşmek üzere, zaman kavramı üzerine yazacağım…

 8. Sevgili hamide, insan ruhu karşılıksız sevgiyi kaldırabilir. bu bir anda hissedilmez, sonradan kazanılan bir değerdir ve yüce bir duygudur. karşılıksız sevgi doğuştan verilen birşey değildir, kişilik ne kadar sevecen olursa karşılıksız sevgi değeride o oranda artar. bir bebek dünyaya geldiğinde henüz sevgi nedir bilmez fakat anne onu karşılıksız sever, çocuk sonradan bu sevgiyi hissederek ona karşılık verir. karşılıksız sevgi düzeni böyle işler..

 9. Teşekkür ederim mustafa arkadaşım..zaten sevgili hamide yazıyı tam olarak okusaydı anne-bebek sevgisine değindiğimi görecekti:)yazıdaki tek cümleye takılmışsın hamide arkadaşım, geniş düşün…sevgiler

 10. Rica ederim aslı hanım, gerekli bilinci aşılayabiliyorsak ne mutlu bize..

 11. Çok teşekkür ederim.

 12. Sevgiyi çok güzel yorumlamışsınız ki; yazının hiç bitmemesini istedim.son paragrafta “zaman verin, sabredin” demişsiniz o zaman içinde ne yapmalıyız.güzel bi yolculuktu teşekkürler :)

 13. Helin Ayça Diler

  Aslı hanım yazınız için teşekkürler..gerçekten farklı bir bakış açısı ve hayal gücü ile donatılmış aynı zamanda düşünmeye zorlayan umutları küllerinden doğarcasına açığa vuran ve içten gelen bir sesle evet diyebilmeyi bir anda insanın yüreğinde hissettiren eşsiz bir yazı..gönülden tebrik ederim.saygı ve sevgiler…

 14. Annenin çocuğuna olan sevgisinde ait olma duygusu vardır karşılıksız sevgi olamaz birinin size ait olduğunu bilmek anne sevgisi

 15. Gerçekten sevgi paylaştıkça büyüyüyor bir kez taha teşekkür eder emği geçen herkesin eline sağlık derim.

 16. Yazınız çok gü
  zel ama şöyle bişeyde var sizin hiç aklınızda yokken biri aniden aklınıza yüreğinize giriyor belki siz boşluktayken sonrada çekiliyor aramalar msjlar ..o zaman insan önce egonu okşayıp sonra yere vurmasını kaldıramıyor ve öfkeleniyr. benim sevgimi istedi ama şimdide o şımarıyor ben sabırsızım ilişkilerde ..ne istediğini bilmek işte bu dedirten biri oluncada insqan zman emek harcaması lazım. kuru kuruya sevmekde olmaz..

 17. öncelikle yazınız çok hoşuma gitti.

  hemen hemen aynı fikirde olmamız beni mutlu etti.
  özellikle (aşk ile sevgi),(sevme-sevilme isteği) çok karıştırıldığı için insanlar gerçek sevginin ne olduğunu bilmiyorlar.bilmedikleri için de adına sevgi dedikleri şeyin onları mutsuz etmesinden yakınmaktalar.aslında onları mutsuz kılan sevgi değil sevilmeye duydukları açlığı bastıramamanın verdiği ızdırap.
  eğer kendinizden yana değilde ondan yana olabiliyorsanız seviyorsunuz demektir.ve şunu bilinki sevginin kaynağı allah cc dir.allah gönlünüzde yoksa ona ulaşma onu herşeyden çok sevme çabanız yoksa insanları sevme isteğiniz uzun vadeli olmayacaktır.

  gelelim aşk meselesine; aşk ile sevginin karışırılmasının asıl sebebi aşık olan kişinin hislerinde sevgi kırıntılarını barındırmasıdır.aşkta dikkat edilmesi gereken unsur kişinin sevilme isteğinin ne kadar önemli olduğudur.eğer çok önemliyse aşık karşılık bulamadığında maşuka karşı nefrete dönüşen bir süreç izleyebilir.aslında siz o kişi sevmemiş sadece arzulamışsınız.eğer aşık olduğunuz kişiye karşılık beklemeden tutulmuşsanız onun sizi sevip sevmemesi sizce önemli değilse işte bu aşk içinde gerçek sevgiyi barındırdığı için çarpan etkisi yapan ve o kişi çok ama çok sevmenize sebep olacak bir olgudur.

  öyleyse sevgi ekelim sevgi biçelim.onlar bizi sevselerde sevmeselerde biz onları seveceğiz diyelim.ve sevgimizi izhar edelim.şeytanın önce o sevsin sen ondan sonra sev demesine aldırış etmeyelim.önce ben sevebilirim diyenlerden olalım.böylelikle inşallah çok sevilenlerden olmamız temennisiyle…ne ekersen onu biçersin.

 18. Bu güzel yazıda emeği geçen herkese teşekkürler.

 19. aslı ece özdoğan

  ben teşekkür ederim tüm okuyanlara

 20. Yusuf Yurtbaşı

  Sevgi olmazsa kalekol dehşet saçan sisteme dönüşür, biz eski sistemi istemiyoruz. Sevgi olan sistemi istiyoruz . Teşekkürler.

 21. İsmail UYSAL

  “SEVGİ, YORGUN OLDUĞUNDA BİLE SENİ GÜLÜMSETEBİLEN ŞEYDİR.” Paulo Coelho.

  “Işığı önüne alda yürü, gölgen arkandan ister gelsin ister gelmesin” Kızılderili Atasözü
  “Karanlıktaysan, gölgen bile seni yalnız bırakır”. Schindler’s List
  “Karanlık karanlığı defedemez; bunu sadece ışık yapabilir.
  Nefret nefreti defedemez; bunu sadece sevgi yapabilir”. Martin Luther King
  “Sevgi olmadan karanlık ışığa kayıtsızlık harekete dönüşmez” . Carl Jung
  “Hayatın hareket halinde kalması için biraz istek gereklidir”. Samuel Johnson
  “İsteğin olmadığı yerde sevgi bulunmaz.” Gandhi
  “Sevginin olmadığı yerde akıl da arama” Dostoyevski
  “Sevgi gönlün nasibi aklın nasihatidir” H.Hüseyin Gözütok
  “Sevgi bir şey istemez, tamamlanmaktan başka.” Halil Cibran
  “Güzel olan her şey kalbinizdeki sevgi, zihninizdeki iyi bir düşünce
  ile başlar, ne düşünürseniz onu hisseder ve onu yaşarsınız”. (Anonim)
  “…Sevgi birliktelikten sevinç duymaktır. Sevgi onu kalbimde hissetmektir.” Mustafa Çoban
  “Her yarayı saran zaman değil sevgidir”. Can Yücel
  “Sevgi; şifadır, sevgi; güçtür, sevgi; değişimin mührüdür”. Hz. Mevlana
  “Sevginin gücü yeter de insanın gücü yetmez çoğu zaman”. Tülay Kök
  “Sevgi olmadan insan hiçbir şeyin üstesinden gelemez”. Mozart,
  “Yaşamın neresinde olursan ol sevgiyi hissettiğin an güçlüsün” (Anonim)
  “Sevgi en kuvvetli güçtür, çünkü sınırı yoktur”. Albert Einstein
  “Sevgi; başı ve sonu olmayan bir şeydir. İnanç, umut ve sevgi.
  İşte bu üçü önemlidir. Ama en büyükleri sevgidir” Hz.İsa
  “Umut saklıdır sevginin içinde, umudu yaşatan sevginin gücüdür.” ( Anonim)
  “Sevginin gücü, güce olan sevgiye üstün geldiğinde, dünya barışı tanıyacak” Jimi Hendrix.
  “Barış her şeyi hazmeden mutluluktur”. Victor Hugo
  “Mutluluğun anahtarı sevgidir” Yusuf Tuna
  “Susuz çiçek açmaz, sevgisiz mutluluk olmaz” Maksim Goki
  “Sevgi ektiğimiz yerde mutluluk büyür”. W.Shakespeare
  “Göz yaşı biçmek istemeyen kimse sevgi ekmelidir.” Schiller
  “Ekilen her sevgi er veya geç çiçek açar” R.Follereau
  “Bu gün yaşanması mümkün iken ertelediğin her şey yarının pişmanlığıdır.” Can Yücel
  “Sevgiyi çabuk kaybediyorsun pişmanlığın uzun yıllar sürüyor”. Ataol Behramoğlu
  “Seni bir kez bile olsa gülümseten hiçbir şeyden pişman olma Onur Alın “ Sevgi, yorgun olduğunda bile seni gülümsetebilen şeydir.” Paulo Coelho.
  “Bir gülümseme; sevginin ve insan olmanın anahtarıdır.” (Anonim)
  “Sevgi emek ister” Can Yücel
  “Her sevgi bir yorulmak demektir, her yorulmak bir sevgi değil”. Özdemir Asaf
  “İnsan bazen sırf kendisi olmaktan bile yorulur”. Dücane Cündioğlu
  “Yorulduğunda dinlenmeyi öğren, bırakmayı değil !” Muhammed Ali.
  “Sevgi bilmekten doğar”. Hz. Mevlana.
  “Bir şeyi gerçekten bilmek onu anlamakla olur”. Sokrates
  “İnsan bir şeyi sevmeden anlayamaz” Goethe
  “Sevmek yürümektir gönüllerde”. İmam Gazali
  “Sevgi ile yorulmadan ilerleriz. Sevgi ile başkaları için fedakarlık yapabiliriz”. Hz. Mevlana.
  “Sevgide fedakarlık yolunu bulamayanları; asla gönül kapınızdan içeri sokmayın”. Hz. Mevlana.
  “Yüreğinde sevgiye ve sevginin getirdiği güzelliklere yer vermeyen insanlardan
  uzak durun. İnsan yüreğinde sevginin bittiği yerde kötülük başlayacaktır.” (Anonim)
  “İnsanları tanımak için tüm gücünüzü verin ama tüm sevginizi vermeyin,
  onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız”. Hz. Mevlana
  “Sakın senin kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma”. Hz. MUHAMMED

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.