Anasayfa / Sizden Gelenler / Ne istiyoruz? Neden istiyoruz? Nasıl istemeliyiz?

Ne istiyoruz? Neden istiyoruz? Nasıl istemeliyiz?

İnsanlar kendilerine, kendileri ve düşünceleri hakkında sorular sorulmasından ve yorumlar yapmaktan çok hoşlanırlar. Ama nedense kendi kendilerine soru sormayı hiç sevmezler. Ve hayatımızda kendimize sormamız gereken en önemli sorulardan iki tanesi, bu yazının başlığında var. Ne istiyoruz? Neden istiyoruz? Bir çok insan ne istediğini bildiğini sanıyor. Ama aslında çocukluğundan itibaren kendisine öğretilen şeyleri istiyor veya istediğini sanıyor. Ve zaman zaman içinde farklı istekler oluştuğunda bunu savuşturarak ”mutlu” yaşamına devam ediyor. Çünkü korkuyor. Bildiğinin dışına taşmaktan korkuyor. Farklı şeyler için adım atmaktan, başarısız olmaktan, elinde tuttuğu alışkanlıkları kaybetmekten korkuyor. Ve bana sorarsanız hayatı bu şekilde yaşayıp bitirdiğinizde yaşamış sayılmazsınız. Kendini tanımadan, şekillendirilmiş bir hamur olarak ama kendinizce ”güvende” yaşanılmış bir hayat! Bilemiyorum, kararı siz vereceksiniz.

Şimdi ”ne istiyoruz?” sorusuna bir bakalım. Herkes çekim yasası, pozitif düşünce ve beyin gücü konularında az çok bilgi sahibidir eminim. En çok istediğin şeye sahip olursun diyor bu yasalar. Pek çok kişi de bu kuralı uygulamak için harekete geçiyor. Ve çok istediği şeyleri durmadan düşünmeye başlıyor. Mucizeleri için zaman belirliyor. İstiyor, istiyor, istiyor. Düşünmeden, bilmeden, çılgınca, bilinçsizce, şımarık bir çocukmuşçasına istiyor. O araba benim olsun, bu kız benim sevgilim olsun, o adam benim kocam olsun, bu evi alayım, şu işe sahip olayım, şu kişi bana aşık olsun, öbürü ondan ayrılsın veya büyük ikramiye bana çıksın gibi örnekler. Yazdıklarımı okurken, bu kişileri kafanızda canlandırın. Hatta bahsedilen kişi siz bile olabilirsiniz, dürüst olun kendinize. Peki istekte bulunan bu kişiyi düşünürken size bir soru sormanızı istesem, ne sorardınız? Benim aklıma ilk şu soru geliyor. Bu kişi tüm bunları neden istiyor? Mesela siz, neden o güzel kız ile birlikte olmak istiyorsunuz? Neden büyük ikramiye size çıksın istiyorsunuz? Neden o adamla evlenmek istiyorsunuz? Cevap genel olarak ”mutlu olmak için” olacaktır. Peki ama mutluluk nedir?

Yani ne istediğimiz konusu ne kadar önemliyse, neden istediğimiz konusu da o kadar  önemlidir. Bahsettiğim tüm bu şeyleri kendine göre bilinçli ama aslında son derece bilinçsizce isteyen kişiler, istediklerini elde edemeyince de evrenin yasalarına çamur atıyorlar. ” Gördünüz mü? Ne oldu çekim yasası? Hani isteyince oluyordu? Hani düşünce gücü çok önemliydi?” diyorlar. Tek bir sorum var o kişilere ”İstediğiniz şeyi neden istemiştiniz?”

Gerçekten de oturup bir düşünün. Bazen çok istediğimizi sandığımız şeyleri neden istediğimizi bilemeyiz. Ruhsal doyum noktasına ulaşamadığımız her an isteklerimiz çoğalıyor ve bu isteklerin sebeplerini bilemiyoruz. ”Sadece mutlu olmak” diyoruz. Ama bu bir cevap değildir. Çünkü mutlu olmak çok genel bir deyim. Binlerce şekli olabilir. Anlattıklarımın kolay anlaşılması için bir örnek vermek istiyorum.

Mesela birlikte olmak istediğiniz biri var. O kişi ile iletişiminiz olmasına rağmen onu istediğiniz şekilde elde edemediniz. Size aşık olmasını sağlayamıyorsunuz. Dualarınız ve yakarışlarınız yanıtsız kalıyor. Kaç kere telefon ya da bilgisayar başında size bir mesaj atması için saatlerce dilekte bulundunuz ama sonuç başarısız. Ve içinizden diyorsunuz ki ” Ben bu kişiyi çok seviyorum. Devamlı da dua ediyorum. Neden olmuyor?” Size sebebini söyleyeyim. Çünkü gerçekten, neden o kişiyi istediğinizi bilmiyorsunuz. İkincisi de büyük ihtimalle nasıl isteyeceğinizi bilmiyorsunuz.

Yani demek istediğim, kafanızda o kişiyi bir ilah gibi canlandırmış olabilirsiniz ve onunla birlikte olmak sizin için masallarda yaşamak gibi bir deneyim olacak sanıyorsunuz. Ve bu sebeple bu kişiyi istiyorsunuz. İşte burada büyük hatayı yaptınız bile. Her hangi bir dileği isterken onu gerçekten ama gerçekten neden istediğinizi düşünün. Genel bir cevap aramayın. Bu kişi beni mutlu edecek, bu kişinin iyi bir işi var, o çok güzel, o çok yakışıklı, o şöyle, o böyle… Bunlar birer sebep değildir.Kendinize sebep sorduğunuzda ve sessizce düşündüğünüzde kalbinizin en derininden bir yanıt alamıyorsanız, tüm sebepleriniz birer saçmalıktır.

ne istiyoruz, neden istiyoruz

İnsan hayatı boyunca istiyor. Duaları, hayalleri ve umutları oluyor. Ama isteklerinin çoğu amaçsız ve kalbinden gelmediği için bunları elde edemiyor. Edemeyince de, ya hayata ya da inancına küsüyor. Oysa ne büyük hatadır ki, Allah’tan umut kesmek. Dininiz, inancınız ne olursa olsun farketmez. İnandığınız şeyden umudunuzu yitirmek en büyük hatadır. Böyle durumlarda dönüp kendinize bakacaksınız. Neden istediğiniz ya da istediğinizi sandığınız şeyleri elde edemediniz? Çünkü ne istediğinizi ve neden istediğinizi bile bilemiyordunuz. Bazen sadece çevrenizi tatmin etmek için bile dilekler diliyoruz. Bu durum öyle acınası bir durumdur ki. Hayatı yaşarken lütfen kendinizi ve kendi arzularınızı unutmayın. Ailemiz ve  arkadaşlarımız yaşamımızda çok önemlidirler. Ama lütfen kalbinizin sesini dinlemeyi unutmayın.Başkalarından önce kendinizi mutlu etmeyi öğrenin. Hayatta en önemli düşünce sizin düşüncenizdir. Ve yine en önemli kişi de sizsiniz. Çünkü siz bu dünyadan gittiğinizde,sizinle ilgili olan her şey ve herkes zaten anlamını yitirmiş olacak. Ben size bencilce yaşayın ve etrafınızı umursamayın demiyorum. Aklı başında ve yüreğinde iyilik taşıyan herkes ne demek istediğimi çok iyi anlamıştır.Umarım ”neden” konusuna açıklık getirebilmişimdir. Şimdi de ”nasıl” konusuna biraz değinmek istiyorum. Aslında bunlar bağıntılı konular ve şimdi size asla şu şekilde oturun, bu şekilde uzanın ve gözlerini kapatarak şu kelimeleri söyleyin demeyeceğim. Çünkü bence inanç ve dua etme tarzı tamamen kişinin kendisi ile ilgilidir. İster yalnız olun, ister kalabalıkta, ister karanlık, ister aydınlıkta, isterseniz oturun veya isterseniz ayakta olun. Bunlar önemsiz. Önemli olan şu ki; önce ne istediğinizi düşünün ve neden istediğinizi de sorgulayın. Lütfen istediğiniz şeylerin sizin yararınıza olurken başkalarının zararına olmamasına dikkat edin. Niyetinizi temiz tutun ve kalbinize sorun. Ve anlatmaya başlayın. Nedenlerinizi dürüstçe sıralayın. Ama sıralarken kendinize de dürüst olun. Unutmayın bu duayı kabul edecek olan, içinizdekini sizden daha iyi biliyor! İsteğiniz, bir başkasına nispet ya da kendinizi kanıtlama adına olmamalı. Sadece kalbinize sorun. Neden istediğinize çok emin olun. Zaten bu dediklerimi yaptığınızda pek çok arzunuzun aslında size ait olmadığını göreceksiniz. Gerçekten kalpten istemediğiniz şeyler, şıklarınız arasından silinecek. Ve sonunda ÖZ’e ulaşmış olacaksınız. Eleme yapmak hayatınızı ferahlatmak adına da çok güzel bir adım olacaktır. Aslında anlamsız olan yüzlerce isteğin peşinden koşmak yerine, sizin için gerçekten anlamı olan bir tek şeyin peşinden koşmak bence çok daha değerlidir.

Söylediklerimi düşünün. Gerçekten oturup istemeden önce bir muhasebe yapın. Bu istekler sizin mi? Size ne yararı olacak? Bu yarar size gerçekten mutluluk sağlayacak mı? Başkaları bundan zarar görecek mi? Ve en önemlisi bu dilek gerçekten kalbinizin en derininden mi geliyor? Cevaplarınız sizi doğru yola götürecektir. Şimdiden başarılar dilerim.

Ve bir sonraki yazımda da, sevgi ile istemenin önemine biraz daha derinden bakmak istiyorum. Tekrar görüşmek dileği ile sevgiler.

Yazan : Aslı Ece ÖZDOĞAN / kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

11 yorum

 1. Cok dogru ve cok guzel yazmissiniz..ellerine saglik!

 2. “.. unutmayın bu duayı kabul edecek olan, içinizdekini sizden daha iyi biliyor! isteğiniz, bir başkasına nispet ya da kendinizi kanıtlama adına olmamalı..”

  “.. zaten bu dediklerimi yaptığınızda pek çok arzunuzun aslında size ait olmadığını göreceksiniz..”

  ” lütfen kalbinizin sesini dinlemeyi unutmayın.. ”

  emeğinize sağlık teşekkürler

 3. Faydalı bir yazıydı, teşekkürler. çevrede istediklerini gerçekleştiremeyen ve olmayınca da ilahi kanunlara isyanla çamur atan insanlar var. dilerim bu bilinci yakalarlar ve isteme biçimlerine yeni bir şekil verirler. aslında isteme biçimininin kalpten olması, hayatı mutlu yaşamanın ta kendisidir. kalpten istenen herşey insanı mutlu edebilir.

 4. Asli ece ozdogan yazılarınız gercekten cok hoş dogru duşunmemı saglıyosunz brkc yazınız var sıtede okudum hepsını..çok tşekr edrm ..çok duygusalım hayatımın bır donemınde sureklı agladım kotu gnler gecrdım smdıyse unı sınavna hazrlnyrm mezunum ..yazılrnzdn snra hyatmdn cıkardım aglamk yasak bna gozlermın dolmasna ndn olan ne vrsa hmen hmen atıyoorum aklmdn sız bırkc hftadr en fzla yazysnz bnm gordugm her yazıda dha rhatlyrm artk ızn vermyrm kendımı btrmye yasım 20 yasndym sn uc yldr kndı kndıme zehr ettım hyatmı byere vramadm ..ndn anlamyrm bu stedkı hcbyzı dgştrmdı bnı..belkı de bu bı vesıle cok tşkr etmk ıstdm sze..:)dha once yorum ble yapmdm steye ama sylmk ıstdm bnu

 5. Yazı güzel tşk ler.maneviyatı istemekle kariştirmayalım. o bir kural kurallar cercevesinde istemek gerek kurallarıda iyi bılmek öyle kalbın derınlıklerınden ıstemek dıye bır kural düşünemem.bilmek uygulamak

 6. Kabul etme taktıgı mesela..ama sdce sız dgl bır de mehmet akıf ı okudum asım ın neslınde ıdealıze ettıgı turk gencı..hakkımı yedırtmedn olanı kbl edıcem cnımı sıkmycam boş yere ve hep ulkeme ınsanlara faydalı olmak ıcın çlşcam ve mesafe katettgmde de sıze yenıden yazıcam çok saolun.

 7. aslı ece özdoğan

  Yorum yazan herkese çok teşekkür ederim. sevgili seçil senin adına çok sevindim, gençlerin temiz bir yürek ve niyetlerle hayata atılması çok önemli bence. umarım böyle devam edersin.
  ve sevgili dişp2, inancın kuralı olmaz..allah size en yakın olandır ve ondan isterken gönülden istemeniz yeterlidir (bence) , herkesin inancı kendine tabii ki. ben ne dersem diyeyim siz kendi görüşünüzü savunacaksınız:))
  ve tekrar tekrar iyi yada kötü yorumu olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum…
  sevgiler

 8. Canım benim iyi oku

 9. Gerçekten çok doğru ve yararlı bir yazı.İşte tam da aradığım yazı.Kafamı karıştıran onca sorunun cevabı bu makalede,çok iyi yazılmış hepsi çok doğru.Teşekkürler…

 10. SİMGE KÜTÜKÇÜ

  İstemek.. İstemek.. İstemek..

  Ya her şeyin sonunu getirir ya da sana her şeyi verir!

  Yeter ki doğru şeyi, doğru şekilde isteyelim!

 11. Arkadaşlar emin olun herkes busiteye kafasına birşeyler takılmış diye girmiştir ama bana sorsanız emin olun ki bene sizingibi girdim çünkü çok sevdiğim insan bana evlenmemiz için 300 bin tl lazım dedi sizce ben npmmam lazım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.