Anasayfa / Başarı Yazıları / Size neci desinler?

Size neci desinler?

Daha iyi gelecek oluşturmak için mutlaka hazırlıklı olmalıyız. Hazırlık derken “neyi kastediyoruz?” sorusu geliyor tabi akıllara… En önce ayaklarımızı sağlam basacak bir zemin hazırlamalıyız. İşte tam bunu anlatan bir yazı dizisine değiniyor Ufuk Tarhan… Bir önceki yazımda “daha iyi bir gelecek için” niteliklerinizi sürekli ve tıpkı bilgisayarları upgrade edip, değiştirdiğimiz gibi yükseltmeniz gerekir demiş idim. İlk ve öncelikli önerim de “dijital beceri, e-skill” geliştirin olmuş idi. Devam etmeye söz vermiştim.

Bu yazı ile daha iyi bir gelecek oluşturabilmeniz için kritik konulardan bir başkası ile ilerleyelim isterim…

Arkanızdan; şu çıkan var ya…. “……………………..” dır diye gösterip, ne desinler?

İstesek de istemesek de öğrendiklerimiz, yaptıklarımız, tercihlerimiz vb. sonunda bizi alıp, mutlaka böyle bir noktaya koyuyor.  Hakkımızda bir algı oluşturuyor. Bizi tarif ettirecek bir takım olumlu, olumsuz özelliklerimiz daha belirgin hale geliyor.

Bir odaya girdiğimizde veya oradan çıktığımızda “kimdi o?” diye soranlara, bizi tanıyanlar, tanımayanlara hemen; “haaa o muuu ………………., şudur, bunu bunu yapar, çok sağlamdır/fecidir, iyi tenisçidir ve aynı zamanda başarılı bir güvenlik şirketinin satış müdürüdür vb…” diyerek şıp diye arda arda sıraladıkları kelime ve cümlelerle  anlatıverirler.

iyi bir gelecek için

İşte bu olay çok kritiktir, hayatidir. İnsanların hakkımızda çoğunlukla söyledikleri tamamen bizim eserimizdir, tercihlerimizin sonucudur. Bizi nasıl gördüklerinin, kendimizi nasıl yansıttığımızın en yalın halidir. Ektiklerimizi biçtiğimiz andır…

O zaman daha iyi bir gelecek istiyorsak…

” Hakkımızda ne densin istiyoruz?” meselesine odaklanmalı, zamanın ruhuna göre sürekli geliştirmeli, düzenlemeliyiz. Akıllı tercihlerle, disiplinle “istediğimiz kendimizi”oluşturacak unsurları bir araya getirmeliyiz.

Başlamak için en pratik yöntem; yukarıda yazdığım soruya yanıt vermektir. Bunu yapmadan atılan adımlar, çabalar ise başkalarının algılama kapasitesine, niyetine emanettir… Veee bizi fena halde bağlar…

İsterseniz önce durum tespiti yapın ve hakkınızda şu anda ne/ler deniyor kısmına odaklanın. Sonra da oturup, bolca düşünün. Siz ne densin istiyorsunuz? Bu egzersiz size müthiş ışık tutacak, yol gösterecek. Yeter ki ön yargısız ve objektif kalmayı başarın…

Korkma! Ne istersen olacak… Aslında mesele olmayanlarda değil, yeteri özen göstermediğinde kontrolsüzce olanlarda.

Yazar : Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun Ufuk Tarhan, M-GEN Gelecek Planlama Merkezi kurucu ortağı ve bir girişimcidir. Aynı zamanda tanınmış bir Fütüristtir. Kurumlara stratejik danışmanlık, dijital+sosyal medya ajans, transmedia hizmetleri sunar.İş Tasarımcısı + Avatarı, Keynote Speaker ve blogger olarak tanınır. Kişisel İş Antrenörlüğü yapar.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

  1. siz gerçekten bunların hepsi misiniz merak ettim?

  2. Gerçekten burda bahsettiğiniz gibi bir yerden çıktıktan sonra arkamızdan söylenen sözler, iş hayatımızda o bizim ……….. . dendiğinde ne diyeceklerini yalnızca bizim yaptıklarımız belirliyor. Fakat ne yazık ki ben bir üniversite öğrencisi olarak okulluramızda öğrencileri bu yönde etkilemediklerini ve öğretim elemanlarımızın ezberci yaklaşımından hoşnut değilim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.