Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bunları Biliyor musunuz?
  3. İş stresine karşı gülümseyin

İş stresine karşı gülümseyin

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
115 2

İş ortamlarında ciddiyetin ana kural olduğu dönemler geride kaldı. Günümüz iş ortamının stresine karşı yöneticilerin ve çalışanların çok güçlü ve etkili yeni bir silahı var: Kahkaha… Yüzü gülmeyen çalışanların daha ciddi ve verimli olduğuna inanılan dönem, neyse ki gerilerde kaldı. Ama hâlâ içten gelen bir kahkahanın, herkesin gülerek, eğlenerek çalıştığı bir ortamın verimliliği düşürdüğüne, hatta “bir iş yerine yakışmadığına” inananlar var.

YENİ BİR YÖNETİM GERECİ: KAHKAHA

Sosyoloji profesörü Jawad Mejjad Şirkette gülmek adlı araştırmasında “Gülmenin kabul görmesi çok yeni bir fenomendir, 20’inci asrın son yıllarıdır. Gülmek, son yıllardaki ‘geri dönüşümü’ sayesinde, çalışanlar arasında ilişkiyi pekiştiren ve iş ortamındaki stresi azaltan bir yönetim gereci haline geldi” diyor.

gülümse, stres at

Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan araştırmalarda, çalışanların yüzde 20’si “işle ilgili stres sorunları yaşadıklarını” söylüyorlar. Monster’ın çalışanlara “İş yerinde strese karşı koymak için ne yapıyorsunuz?” diye sorduğu bir ankette, stresle başa çıkma yöntemlerinin ülkeden ülkele, bireyden bireye değiştiği dikkati çekse de ortak sonuç “içten gelen bir kahkahanın en iyi ilaç” olduğu. Deneklerin yüzde 39’u işi çok ciddiye almamanın, gülerek bakmanın iş ortamında stresle mücadelede en etkili yöntem olduğu görüşünde. Çalışanlarının sağlığına ve moraline özen göstermeye şirketlerde “gülme atölyeleri” açma modası tesadüf değil. Hatta Fransa’da bu yaz, birçok üniversite kampüsünde, geleceğin yöneticileri olan öğrencilere yönelik bir ‘Güleryüz Festivali’ düzenleniyor.

Kaynak : Hürriyet İK

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar