Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / İş stresine karşı gülümseyin

İş stresine karşı gülümseyin

İş ortamlarında ciddiyetin ana kural olduğu dönemler geride kaldı. Günümüz iş ortamının stresine karşı yöneticilerin ve çalışanların çok güçlü ve etkili yeni bir silahı var: Kahkaha… Yüzü gülmeyen çalışanların daha ciddi ve verimli olduğuna inanılan dönem, neyse ki gerilerde kaldı. Ama hâlâ içten gelen bir kahkahanın, herkesin gülerek, eğlenerek çalıştığı bir ortamın verimliliği düşürdüğüne, hatta “bir iş yerine yakışmadığına” inananlar var.

YENİ BİR YÖNETİM GERECİ: KAHKAHA

Sosyoloji profesörü Jawad Mejjad Şirkette gülmek adlı araştırmasında “Gülmenin kabul görmesi çok yeni bir fenomendir, 20’inci asrın son yıllarıdır. Gülmek, son yıllardaki ‘geri dönüşümü’ sayesinde, çalışanlar arasında ilişkiyi pekiştiren ve iş ortamındaki stresi azaltan bir yönetim gereci haline geldi” diyor.

gülümse, stres at

Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan araştırmalarda, çalışanların yüzde 20’si “işle ilgili stres sorunları yaşadıklarını” söylüyorlar. Monster’ın çalışanlara “İş yerinde strese karşı koymak için ne yapıyorsunuz?” diye sorduğu bir ankette, stresle başa çıkma yöntemlerinin ülkeden ülkele, bireyden bireye değiştiği dikkati çekse de ortak sonuç “içten gelen bir kahkahanın en iyi ilaç” olduğu. Deneklerin yüzde 39’u işi çok ciddiye almamanın, gülerek bakmanın iş ortamında stresle mücadelede en etkili yöntem olduğu görüşünde. Çalışanlarının sağlığına ve moraline özen göstermeye şirketlerde “gülme atölyeleri” açma modası tesadüf değil. Hatta Fransa’da bu yaz, birçok üniversite kampüsünde, geleceğin yöneticileri olan öğrencilere yönelik bir ‘Güleryüz Festivali’ düzenleniyor.

Kaynak : Hürriyet İK

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

  1. Yazida bahsedilen Konuya aynen katiliyorum. Hayatta bazi gercekler ne kadar aci olursa olsun, geri cevirme yetkimizin olmadigi gibi gercekleri de gizleyemeyiz. Bu sebebden dolayi, konuyu gülmekle gecirmek en ideal cözüm olmus olur.
    Is yerinde calisirken artik eskiden alisilagelen resmiyet, tavirli günler geride kaldi. Ciddiyetini korumakle birlikte isini gülerek cözeceksin, Dolaysiyla karsidaki kisiyi de mutlu olarak projende katki saglamasina yol acabilirsin.

    Cok basarili bir yazi!!!

  2. Psikoloji Psikiyatri

    Yarın iş var stresine girmeyin. Açın Sessiz Kütüphane’yi. Kafanızı dağıtan yarışma Sessiz Kütüphane bu gece 23.15’te… Yine her zaman ki gibi harika yazılardan biri olmuş. Teşekkürler Türkiye’nin en büyük kişisel gelişim sitesine..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.