Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bunları Biliyor musunuz?
  3. 5 ihtimal daha var!

5 ihtimal daha var!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
14 1

Üniversite sınavından istediğiniz sonucu alamadıysanız önünüzde bir değil tam 5 ihtimal daha var. İşte geleceğinizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken o ihtimaller…  Üniversite sınav sonuçları açıklandı. Sonuçlar beklediğiniz gibi değilse ya bir yıl daha bekleyip, şansınızı seneye tekrar deneyeceksiniz ya da üniversiteli olmayı kafaya koyduysanız alternatiflerinizi değerlendireceksiniz.

5 İHTİMAL DAHA VAR

* Eylül’ü bekleyin, Ekim’de üniversiteli olma şansınız var: Ek kontenjan. Bu yıl üniversitelerin dört yıllık lisans ve iki yıllık ön lisans bölümleri için 80 bini aşkın kontenjan açığı var. Astronomi ve uzay bilimleri, istatistik, matematik, biyoloji, kimya, inşaat mühendisliği, maden mühendisliği, Türk dili ve edebiyatı gibi bölümlerden birinde okuyabilirsiniz. Vakıf üniversitelerinde lisans bölümlerinde okumanın maliyeti 12-44 bin TL. Bu üniversitelerde ön lisans programlarından birinde okumak isterseniz de 7-15 bin TL bütçe ayırmanız gerekiyor.

* Yeteneğinizi konuşturacaksanız üniversite kapıları size açık: Sevdiğiniz bir alanda eğitim almak, yeteneğinize yön vermek istiyorsanız tabii ki puanınınız en az 140 olma şartıyla üniversiteli olabilirsiniz. Birçoğunun başvuru tarihi geçse de yine de araştırmakta yarar var. Ressamlık, fotoğrafçılık, iç mimarlık, müzik, tiyatro, beden eğitimi, grafik tasarımı gibi bölümler yetenek sınavıyla öğrenci alıyor. Hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde şansınız var. Bunun için sınavlara 50 TL’den başlayan katılım ücreti ödemeniz gerek. Bazı vakıf üniversiteleri bu bölümlere burs da veriyor. Normal koşullarda bu bölümlerin vakıf üniversitelerindeki fiyatları 14 bin TL’den başlıyor, 25 bin TL’ye kadar çıkıyor.

kariyer yolları

* Şansınızı yurtdışında da arayabilirsiniz. Üniversite hazırlık programlarına katılarak hem yabancı dil seviyenizi geliştirip hem de bu hazırlık süresinde istediğiniz bölümlerle ilgili araştırma ve başvuru yapabilirsiniz. Seviyenize göre bu eğitim bir ay da olabilir, bir yıl da. Tek şart 17-18 yaşında ve lise mezunu olmak. Hazırlık programlarını organize eden eğitim kurumlarının üniversiteye giriş garantisi verdiğini hatırlatmakta yarar var. ABD’de bir yıllık eğitim ve konaklamanın maliyeti 20 bin dolardan, Kanada’da 15 bin Kanada Doları’ndan, İngiltere’de 15 bin Sterlin’den başlıyor.

* Üniversiteden yana şansınızı kullanmayıp, kısa zamanda bir meslek edinmek istiyorsanız yurtiçi ve yurtdışındaki sertifika programları tam size göre. Yurtiçinde yıldızı parlayan aşçılık eğitimi, müzik, tiyatro ya da bilgisayar gibi pek çok alan var. İngiltere’deki sertifika programları 15 bin Sterlin’den başlıyor.

* Türkiye’de istediğiniz bölümü okumakta kararlısınız. Bir yıl daha çalışıp, sınavlara girmeyi düşünüyorsanız ya evdeki test kitaplarını yenileyip, yeni bir program yapıp çalışacaksınız ya da özel hoca desteğiyle veya bir dershaneye gidip zorlu maratona tekrar hazırlanacaksınız. Genel bir dershaneye yıllık ücreti 3-8 bin TL. 6-12 kişilik butik dershaneler için 10-30 bin, eve özel hoca çağırma niyetindeyseniz saat ücreti olarak 50-500 TL’yi gözden çıkarın.

Yazan : Nuran Çakmakçı / Hürriyet İK

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar