Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Sizi anlamıyor, çünkü…

Sizi anlamıyor, çünkü…

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
8 2

İlişkilerin çıkmaza girmesinin en önemli nedenlerinden biri çiftlerin birbirlerini anlayamamasıdır. “Beni anlamıyorsun” cümlesi krizin yaklaşmakta olduğunun adeta habercisidir. Ancak çiftlerin birbirini anlamamasının arkasında yatan gerçek hiç de sanıldığı gibi değil… Eşinizin sizi anlamadığını mı düşünüyorsunuz? Yapılan bir araştırmaya göre, bunun sebebi eşinize çok yakın olmanız olabilir.

Psikologlar, iki insanın birbirini çok iyi tanımasının ve çok fazla şey paylaşmasının dillerinin tehlikeli bir şekilde belirsiz, iki anlamlı hale gelebileceğini belirtiyor.

Uzmanlar, bu yakın iletişim halinin, uzun vadede yanlış anlamalara, kavgalara ve hatta ilişkide ciddi sorunlara yol açabileceğini düşünüyor. Chicago Üniversitesi ve Massachusetts’teki Williams College uzmanları tarafından yapılan araştırma, çok yakın çiftlerin ve iyi dostların birbirleriyle bir yabancıyla olduğundan daha iyi iletişim kurmadıklarını ortaya koydu.

Hatta bazen ortaklaşmış bilgiler olmadığından yabancılarla eşleriyle olduğundan daha iyi iletişim bile kuruyorlar. Uzmanlara göre, bu durum ilişkiler açısında tehlikeli.

Araştırmanın yazarlarınrdan Profesör Boaz Keysar, “İnsanlar yaygın olarak yakın oldukları sevgilileri ya da dostlarıyla yabancılarla olduğundan daha iyi iletişim kurduklarını düşünürler. Ama bu yakınlık hali, insanların ne kadar iyi iletişim kurabileceğini abartmasına yol açabilir. Kullandığınız dil çok belirsiz ve iki anlamlı bir hal alabilir. Beyin tembelleşir. Bu rahatlama hali ve ortaklaşma durumuna alışmak ters tepebilir. Yanlış anlamalar, gelecekte kavgalara neden olabilir ” diyor.

Çalışmayı eşine düşündüğü bazı şeylerin net, bazılarının ise daima net olmadığını göstermek için yaptığını belirten profesör Keysar ve ekibi, 24 evli çifti inceledi. Gönüllü çiftler birbirlerine arkaları dönük bir şekilde oturdu ve birbirlerinin belirsiz ifadelerinin ne anlama geliyor olabileceğini tahmin etmeye çalıştı.

Araştırmada günlük kullanımda yaygın olan ifadeler kullanıldı. Eşler sürekli olarak iletişim kabiliyetlerini abarttı, ve yabancılarla eşleriyle olduklarından daha iyi iletişim kurdu. 60 Williams College öğrencisiyle yapılan benzer bir deney de aynı şeyin yakın dostlar için de geçerli olduğunu ortaya koydu.

Kaynak : Gazete Port

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar