Anasayfa / İnsan İlişkileri / Çatışmaları çözüme kavuşturun

Çatışmaları çözüme kavuşturun

Ekiplerle birlikte çalışmak hayal kırıklığı veren bir deneyim olabilir, özellikle de görünürde açık olan çatışmalar kişisel ve uzatmalı çekişmelere dönerse. Çünkü zaten başarı başlı başına çözümlenmesi gereken bir işken, ekibin kendi kendiyle uğraşması durumu daha işin içinden çıkılmaz hale getirebilir. Bir daha ekip üyeleriniz sözlü yumruklar sallamaya başladıkları zaman, kavga etmeyi bırakıp işe başlamalarını sağlamak için şu üç adımı atın:

Erkenden araya girin

Ne kadar erken araya girerseniz o kadar iyidir. Duygular yoğunsa basit bir anlaşmazlık saniyeler içinde ciddi bir çatışmaya dönüşebilir.

iliskilerde-catismayi-onlemek

Ekip ilkelerine odaklanın

Tarafların üzerinde anlaşabileceği veya anlaşmış olduğu bir şeye referans verin. Ekip ilkelerini davranışlara kılavuzluk etmek ve tarafların ortak zemini tespit etmelerine yardımcı olmak için kullanın.

Ortak bir anlaşma yaratın

Uzlaşmaya varmak için ekip üyelerinin bunu konuşmasını sağlayın. Tarafların hepsinin kartları masada açılınca, herkese uygun bir sonuçtan faydalanın. En düşük ortak payda çözümünden kaçının. Bunun yerine tüm tarafların çıkarlarını bütünleştiren bir tane bulun.

(Yönetim 2.0, Harvard Business Review, Çeviren: Melis İnan, Optimist Yayın, Mart 2013, s. 102-103)

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.