Anasayfa / Motive Olmak / Sonraki an, bu anın içinden çıkar!

Sonraki an, bu anın içinden çıkar!

Bir ilişkinin tadına varmak istiyorsan, güvensiz olmak zorundadır. Onu tamamen güvenli kılarsan, tadına varamazsın; büyüsünü, cazibesini kaybeder. Ve zihin bununla da, onunla da tatmin olmaz, o yüzden de daima çelişki ve kaos içindedir. Hem canlı, hem de güvenli bir ilişki ister ama bu mümkün olmaz çünkü canlı bir insan, canlı bir ilişki, canlı herhangi bir şey, ne olacağı belli olmayan bir şeydir. Bir sonraki anda ne olacağı bilinemez. Bilinemediği için de, şimdiki an daha yoğun olur. Bu anı mümkün olduğu kadar tam yaşamalısın çünkü sonraki an hiçbir zaman gelmeyebilir. Sen burada olmayabilirsin, diğeri burada olmayabilir. Ya da ikiniz de burada olursunuz, ama ilişki burada olmaz. Bütün olasılıklar açıktır. Gelecek her zaman açıktır, geçmişse her zaman kapalı. Ve ikisinin arasında şimdi, şimdinin tek bir anı var, daima titreşen ve sarsan. Ama hayat böyledir. Titreşme ve sarsılma canlı olmanın parçasıdır; duraksama, sis, belirsizlik. Geçmiş kapalıdır. Her şey oldu, ve şimdi hiçbir şey değişemez, her şey tamamen kapandı. Gelecek tümüyle açık, hiç bir şey bilinmiyor. Ve ikisinin arasında, bu an; bir ayak geçmişte, bir ayak gelecekte. O yüzden zihin daima bir ikilik içinde, bölünmüş durumda. Her zaman parçalı, her zaman şizofrenik. Bunun böyle olduğunu ve bu konuda bir şey yapılamayacağını anlaman gerekiyor.

hayat-baskadir

Çok güvenli bir ilişki istiyorsan, ölü bir insanı sevmek zorundasın; ama o da hoşuna gitmeyecektir. Bir sevgili bir kocaya dönüştüğünde olan budur; koca, ölü bir sevgilidir; karısı, ölü bir sevgilidir. Her şey geçmişten ibarettir, ve artık geleceğe geçmiş karar verir. Aslında, eğer bir eşsen, geleceğin de yoktur; geçmiş kendini tekrarlayacaktır, bütün kapılar kapalıdır. Hapistesindir, duvarlar içinde. Böyledir; sürekli güvenlik ararsın, ama bulunca da ondan hemen sıkılırsın. Evli çiftlerin yüzlerine bak. Güvenlik bulmuşlar – o çok aranan güvenliği – ve şimdi her şey banka hesabında, ve devlet ve mahkeme ve kanunlar her şeyi güvenceye almış durumda. Ama büyü, şiir tümüyle kaybolmuş; aşk yok artık. Onlar ölü insanlar; geçmişi tekrarlayıp anılarda yaşıyorlar. Evli çiftlerin sözlerini dinle. Kadın, kocasının onu eskisi gibi sevmediğini söyler; geçmiş anlardan, balayından, diğer olaylardan sözederler. Ne saçmalık. Hala yaşıyorsun. şu an bir balayı olabilir. şu an yaşanabilir, ama konuşarak geçmişi tekrarlamaya çalışıyorsun.

Güvenlik asla tatmin etmez; ve güvensizlikte de korku vardır, ilişkinin yok olabileceği korkusu. Ama bu, hayatta olmanın parçasıdır. Her şey yok olabilir, hiçbir şey garanti değildir ve her şey o yüzden bu kadar güzeldir. Ve bu yüzden hiçbir anı ertelememen gerekir; eğer bir insanı sevmek istiyorsan, sev onu, burda, şimdi. Çünkü kimse bir an sonra ne olacağını bilemez. Sonraki anda sevgi mümkün olmayabilir ve hayatın boyunca pişmanlık duyabilirsin.

affetmek

Sevebilirdin, yaşayabilirdin. O zaman insan pişmanlıkla dolar, ve derin bir suçluluk duyar, sanki kendini öldürmüş gibi. Hayatın garantisi yoktur. Kimse hayatın garantisini veremez. Garantisini vermenin yolu yoktur. Ve bunun böyle olması iyidir; yoksa ölü olurdu. Hayat kırılgandır, narindir, daima bilinmeyene akar; güzelliği de budur. İnsan cesur olmalı, serüvenci olmalı. İnsan, hayatla akabilmek için kumarbaz olmalı. Kumarbaz ol o zaman. Bu anı yaşa ve tam olarak yaşa. Sonraki an geldiğinde, zaten göreceksin. Onunla başa çıkmak için orda olacaksın; geçmişle nasıl başa çıktıysan, gelecekle de başa çıkacaksın; ve daha yetenekli olacaksın, çünkü deneyimlerin olacak. O yüzden, mesele diğerinin bir sonraki an senin yanında olup olmaması değil. Asıl mesele; eğer şu anda yanındaysa, onu sev. Sonraki anı düşünerek bu anı harcama; bu, intihar olur. Gelecek üstüne tek fikrini bile harcama, çünkü o konuda hiçbir şey yapamazsın, enerjini çöpe atmak olur bu. Bu insanı sev ve onun tarafından sevil.

Benim anlayışıma göre, eğer bu anı tam olarak yaşayabilirsen, sonraki an bu insanın yanında olması da çok muhtemeldir. Muhtemel diyorum; söz veremem. İhtimal büyüktür, çünkü sonraki an, bu anın içinden çıkar. Ve bu insanı sevdiysen, o da mutluysa, ilişki de güzel bir deneyim olmuşsa, niye seni bıraksın?

(OSHO’nun bir konuşmasından.) / hPozotif

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

3 yorum

  1. Fetdah Gümüş

    Niye bıraksın demissin : Kızın babası yakaladı kız terketti :(

  2. Güvenmek konusunda sunulan bakış açısı etkileyici ve de doğruydu.

    tekrar tekrar okumak isteyebileceğim bir yazı. Çok teşekkürler.

  3. güzel bir yazı ..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.