Anasayfa / Başarı Yazıları / Stresle başa çıkabilirsiniz!

Stresle başa çıkabilirsiniz!

Stres, hayatımızın kaçınılmaz bir parçası. Duruma bağlı olarak yoğunluğu değişebilse de teknik anlamda hepimiz devamlı stres deneyimi yaşıyoruz, çünkü yapılacaklar listesine devamlı bir şeyler ekliyoruz.

Bireyin normal olarak işlev görebilmesi için, bir miktar stres gerekli. Sinir sisteminin gerektiği gibi işlev görmesi için, görünürde belli bir uyarım miktarına ihtiyaç var.

Başa çıkma teknikleri araştırmacılar tarafından farklı şekillerde sınıflandırılmış. Bu konuda önemli çalışmaları bulunan Lazarus ve Folkman başa çıkma tepkilerini problem odaklı ve duygu odaklı olmak üzere iki grupta toplamışlar.

Problem odaklı başa çıkmada, başa çıkmayı gerektirecek rahatsızlığa neden olan problem ele alınıp çözümlenmeye çalışılır.

Ancak çok yoğun ve uzayan stresin yıkıcı fizyolojik ve psikolojik etkileri olabiliyor. Optimum düzeyden fazla olan stresle karşılaşmanın bireyin varlığını tehdit ettiği şimdiye kadar yapılan birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle stresle karşılaşan birey ya stresle yaşamaya alışacak ya da onun etkilerini azaltmak ihtiyacı hisseder. Birey, uzun süre stresin olumsuz etkileri ile yaşayamayacağından sağlığını korumak için onunla başa çıkmaya çalışır.

Stresle başa çıkma yollarını birey kendi kendine geliştirebileceği gibi bu konuda yapılmış araştırmalara ve yazılı kaynaklara da başvurabilir. Zihinsel olarak stresle başa çıkma teknikleri kaynaklara göre şöyle sıralanıyor:

•  Olumlu düşünce ve olumlu davranışın geliştirilmesi
•  Zihinsel düzenleme, yerine getirilmesi olası olmayan inançlarla savaş
•  Görsel imaj tekniklerini kazandırma
•  Zihinde canlandırma (kendinizi durumla başa çıkarken canlandırmak)
•  Düşünce biçimini objektif gerçeklere dayandırma
•  Problemi çözmeye yardımcı değerlendirme biçimi
•  Diğer insanlarla çatışma ve sürtüşmeleri azaltmaya yönelik bir yaklaşım
•  Kişinin kısa ve uzun dönemli amaçlarına katkıda bulunan değerlendirme biçimi

Bu strateji daha aktif bir stratejidir ve duygusal uyarıcıların özelliklerine ilişkin doğru beklentilerin oluşmasını gerektiren, bilgi ve planlı eyleme giden mantıksal bir analiz içerir. Problem odaklı başa çıkmada aşamalar;

•  Problemi saptama: Problemin ne olduğunun açığa kavuşturulması stresin çoğunu hafifletir.

•  Seçenekleri gözden geçirme: Problemi saptadıktan sonra olabildiğince çok seçenek üretmektir.

•  Eyleme geçme

•  Sonuçları değerlendirme

Duygu odaklı başa çıkma ise; duygunun kontrol edilemeyeceğine, bu nedenle kabullenmesine karar verildiğinde kullanılır. Duygu odaklı başa çıkma, daha pasif bir stratejidir ve birey stres durumunun yarattığı olumsuz duyguları kontrol altına alıp olumlu bir yönde odaklaşmaya çalışır.
 
          
Yazan : Pelin Körfez

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

5 yorum

  1. çok stresteyim ve nasıl başa çıkacağımı bilemiyorum tam her şey düzene girdi dediğim an muhakak bir şey çıkar bir türlü bu stresten çıkamıyorum ve sizin yardımınıza ihtiyacım var ve yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekür ederim

  2. STRES ÇOK KÖTÜ HAFIZAYA DA ZARAR VERİYOR AMA ÖYLE İNSANLAR VAR Kİ ADAMI SİNİR EDİYOR BU DA STRES YAPIYOR DOĞAL OLARAK

  3. stres anında birey önce yalnız kalacağı bi yere çekilip,oturup geriye yaslanmalı(bunu için zorlansada yapmalı). sonra burnundan derin derin nefes almalı ve hayattan en çok lezzet aldığı anları hayal etmeli…. o anlara iyice konsantre olmalı ve yoğunlaşıp o anıları tekrar yaşamalı….
    inanın strese bire bir :)

  4. stres en kötü yıkım bence. ne denersem deneyeyim bir türlü yenemiyorum. bu tür sayfalar yardımcı olabilir diye deniyorum ama olmuyor… duyan varsa lütfen yardımcı olsun. teşekkür ederim.

  5. ÇOK ZOR BİR ŞEY

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.