Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. manşet
  3. Stresten Kurtulmak için yardımcı olacak öneriler

Stresten Kurtulmak için yardımcı olacak öneriler

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
121 0
stresten kurtulmak

Stres hayatımızın bir parçası haline geldi. Birçok hastalığın da açıklanabilen tek nedeni stres. Günümüzde birçok insan gerek iş ya da okul gerekse de başka sebepler nedeniyle stres altında kalıyorlar. Stres altında yaşamak günümüz koşullarının olmazsa olmazı gibi görünse de, stresi üzerinizden atmak için etkili yöntemler de bulunmuyor değil. Bilim insanları tarafından önerilen 7 stres atma yöntemi ile siz de mutlu bir hayata merhaba diyebilirsiniz. İşte o 7 stres atma yöntemi:

1. Bitki çayı stresten kurtulmak için bire bir

Bitki çayları birçok açıdan stresi üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

Sizi strese sokan ne yapıyorsanız hemen bırakın ve kendinize bir fincan bitki çayı hazırlayın. Bitki çayı birkaç yönden size fayda sağlayacaktır. İlk olarak, çay hazırlamaya gittiğinizde kendinize kısa bir mola vermiş olursunuz ve bu sayede içerisinde bulunduğunuz stres döngüsünden çıkmış, üzerinizdeki baskıdan kurtulmuş olursunuz. İkinci olaraksa, bazı bitki çaylarının içerisinde papatya, nane ve arpa bulunur ki, bu ürünlerin stresi azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca bilim insanları sıcak bir içecek tutmanın etrafınızdaki insanlara sıcak davranmanızı sağladığını dile getiriyor.

2. Harekete geçin

Egzersiz yapmanın, esneme hareketleri uygulamanın, dans etmenin kısaca hareket etmenin stres üzerinde büyük etkisi bulunuyor. Yapacağınız kısa süreli egzersizler bile üzerinizdeki stresi atmanıza yardımcı oluyor ve vücudunuzun mutluluk hormonu salgılamasına katkıda bulunuyor. Vücudunuzu hareket ettirmek, kısa bir süreliğine de olsa, her şeyi kafanızdan atmanızı sağlıyor.

3. Evcil hayvanlar rahatlatıyor

Kuş, kedi, köpek…. Evcil hayvan sahibi olmanın tansiyonu düşürdüğünü muhtemelen duymuşsunuzdur. Peki internette kedi videoları izlemenin yaratıcılığınızı geliştirdiğini biliyor muydunuz? Bilim insanlar hayvanlarla etkileşime girmenin, ki bu hayvanların yalnızca resimlerine bakmak bile olabilir, stresi azalttığını dile getiriyorlar. Eğer stresli bir işiniz varsa, bilgisayarınıza sevimli hayvanların fotoğraflarını yükleyebilir, zor zamanlarda o fotoğraflara bakıp rahatlamayı deneyebilirsiniz.

stresten kurtulmak
Stresi kafanızdan atmanıza yardımcı olacak öneriler

4. Nefesinize odaklanın

Stresli olduğunuzda ya da tehdit edildiğinizde, sempatetik sinir sisteminiz, birinin sizi takip ettiğini varsayıyor ve vücudunuzu her an koşmaya hazır hale getiriyor. Gerilmiş kasların, hızlı kalp atışlarının, hızlı ve derin alınan nefeslerin stresle alakalı olduğu biliniyor. Fakat bu durumu tersine çevirmek sizin elinizde. Öncelikle rahatlamaya çalışın. Sonra derin bir nefes alın ve nefesinizi verebildiğiniz kadar uzun bir sürede verin. Aldığınız nefesi birkaç saniye tutun ve sonrasında çok yavaş bir şekilde vermeye çalışın. Bunu yaklaşık 1 dakika kadar tekrarlayın ki, vücudunuz ortada bir tehdit olmadığını iyice algılasın. Bu uygulamanın sonunda kalp atışlarınız yavaşlayacak ve stres seviyeniz de azalacaktır.

5. Bir şeyler yaratın

Evet bir şeyler yaratın! Bu örgü örmek, resim yapmak ya da herhangi bir şey olabilir. Bir şeyler yaratmak ankesiyeteyi azaltıyor ve mutluluğunuzu artırıyor. Nörobilimciler bunun gerçekten işe yaradığını, çünkü beynin bir şey yaratma sürecinde tek bir şeye odaklandığında sizi strese sokan şeyleri düşünmediğinizi dile getiriyor.

6. Sizi eğlendirecek şeyler izleyin

Kahkaha attığınızda vücudunuza daha çok oksijen girer, vücudunuz stres tepkisini kapatır ve ağrılarınız azalır.

Elbette ille de çizgi film olmak zorunda değil. Komik bir film izleyebilir ya da komik ve eğlenceli bir arkadaşınızı bile arayabilirsiniz. Buradaki önemli nokta gülmektir. Kahkaha atmak vücudunuz için adeta bir mucizedir. Daha çok oksijen almanızı sağlar, vücudunuzdaki stres tepkisini kapatır ve hatta ağrınızı da azaltmaktadır.

7. Dışarı çıkın

Doğada vakit geçirmek, stresle mücadele konusunda en etkili silahlardan biridir. Parkta bir yürüyüşe çıkmak ya da doğada vakit geçirmek stres hormonu olan kortisol seviyesinin düşmesine ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Yoğun olduğunuz için buna vaktiniz olmadığını düşünseniz bile, bu aktivite için kendinize mutlaka vakit ayırın. 5 dakika doğada geçireceğiniz zamanın bile etkisi olacaktır.

Kaynak: mentalfloss.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar