Anasayfa / Başarı Yazıları / Sürekli gelişim için bir öneri…

Sürekli gelişim için bir öneri…

Eskiden lise mezuniyeti iş kapılarını açardı. Günümüzde lisans dereceniz olmadan iş kapıları açılmıyor. Yakın bir gelecekte, yüksek lisans minimum bariyer haline gelecek, bunu da herhalde doktora dereceleri izler bu gidişle…

Türkiye’de sürekli eğitim son 7-8 yılda popüler olmaya başladı. Bunun en önemli sebeplerinden biri artık tek bir konu hakkında aldığımız eğitim ile iş yapabilmemizin neredeyse imkansız hale gelmesi. 1980’li yıllarda Bilgisayar Mühendisliği okuyanların diplomalarının, hızla gelişen teknolojik yapıdan dolayı hiçbir anlam ifade etmemesi konuya iyi bir örnek sanırım

Uzmanlık sahibi olmak artık çok farklı alanlarda bilgi sahibi olmamızı şart koşuyor. Pazarlama yada iletişim alanında uzmanlaşmak isteyenlerin, internet teknolojilerinden genel anlamda anlıyor olması gerekiyor. İnsan Kaynakları uzmanlarının, pazarlama ve psikoloji alanlarında da bilgi sahibi olması gerekiyor. Avukatların, genel iş yönetimini de biliyor olması gerekiyor. Liste uzayabilir bu şekilde…

Bilgi sahibi olmak lisans derecesine bağlı değil. Özellikle bazı alanlarda gelişmeler çok hızlı olduğundan, çoğu zaman 2 yılınızı yüksek lisansa harcamanız da pek akıl karı olmayabiliyor. Öğrenim kurslara, üniversitelere yazılmakla, sertifakalar, dereceler almakla da ilgili değil. Önemli olan, öğrenme tercihiniz nasılsa, gelişiminizi sürekli tutabilmeniz.

Türkiye’de fazla tercih edilen bir yöntem değil belki ama ne istediğinizi biliyorsanız, diploma almak derdinde değilseniz, size Universal Class’ı tavsiye ederim.

Eğer bir konuda daha da derinleşmek istiyor ama lisans ya da yüksek lisans derecesi almayı gerekli görmüyorsanız, deneyin derim. Ya da benim gibi aradığınız dersleri üniversitelerde bulamıyorsanız, bulduğunuzda o konuda eğitim alabilmeniz için binbir çeşit prosedürle karşılaşıyorsanız ve amacınız öğrenmek istediğiniz konuda ne kadar derinleşmek istediğinizi anlamaksa, universal class ve benzeri eğitim imkanlarını değerlendirmekten çekinmeyin derim.

Gerçek sürekli öğrenme işte böyle bir şey. Gerçek gelişme işte böyle bir şey.

Yazar : Fatmanur Erdoğan / Kariyer Yolculuğu

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

4 yorum

  1. Öneriniz güzel bir yönteme benziyor.İstifade etmek isterim fakat “Universal Class’ı” tıklayınca türkçe olmayan bir siteyle karşılaştım.İngilizce öğrenmek dışında nasıl bir öneriniz olur Fatmanur Hanım.Aslında bölük pörçük biliyorum ama yöntemi en iyi şekilde anlamamda yetersiz kalacaktır.Yardımcı fikirleriniz varsa bizimle paylaşın lütfen yazınız için teşekkür ediyorum ellerinize sağlık.

  2. SİZE KATILIYORUM.BENDE ZAMANIMI YÜKSEK LİSANS GİBİ ŞEYLERLE HARCAMAK İSTEMİYORUM.’UNIVERSAL CLASS’I TIKLADIM İNGİLİZCE OLDUĞU İÇİN ÜZÜLDÜM.ÇOK İYİ ANLIYAMIYORUM.İNGİLİZCE KONUSUNDA BANA ÖNERİLER SUNARSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.UNIVERSAL CLAS I ANLAMAK VE KENDİMİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUM.YAZINIZLA BİZİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  3. Bununla ilgili bir yazıyı daha öncede okumuştum. Universal Class ‘ta bir çözüm yolu olabilir.

  4. FATMANUR Hanım hayat herkese adaletli davranmıyor. Sürprizlerle dolu olsa bile..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.