Anasayfa / Motive Olmak / Susmak Üzerine

Susmak Üzerine

Susmak ÜzerineSus!

Ona dogdugundan beri birileri susmaktan bahsetti. Susmanin ne kadar kutsal oldugunu anlattilar hep. Susmak altin, konusmak gümüs dediler. Altinin gümüsten daha iyi oldugunu, daha pahali oldugunu da onlar söyledi. Düsündü. Altin daha iyi ise ve susmak altinsa susayim o zaman dedi. Bir gün konusmak istedi, agzini açti birileri hemen biber sürdü agzina. Biber agzini yakti. Susmanin daha iyi olduguna tam olarak inandi artik. Konusmak agzini yakiyordu çünkü. Sustu. Biraz daha büyüdü. Biberin acisi kayboldu agzindan. Bir daha konusmaya kalkti, birileri eliyle agzini kapadi. Her dogru her yerde söylenmez dediler. Ara sira yalan söylemesi gerektigini o gün ögrendi. Sustu. Ara sira açsa da agzini dogruyu söylemekten korktu hep.

Susmayi çok iyi ögrendi. Çok güzel susuyor. Dinlemeyi bilmiyor, sadece susuyor. Arada bir konusmasi gerektiginde de bildigini söylemiyor, söylemesi gerekeni söylüyor. Tipki ucuz danismanlar gibi.

Kendini çok iyi gelistirdi. Bilmiyorsan sus adam sansinlar sözü ona ait. Geçenlerde ona, susmasam da dinlesem, dinleyip de ögrensem, beni adam sanmasalar da, ben adam olsam dedi biri, oda ona sus dedi. O simdi bizim mahallede oturuyor. Dedigini yapti. Dinlemedi, sadece sustu ve biz onu gerçekten adam sandik.

Erdal DEMIRKIRAN
Dünyanin En Akilli Insani (Bu ifade yazarimizin kendi tabiridir.)

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.