Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / Üniversitesiz Kariyer Yolları

Üniversitesiz Kariyer Yolları

Üniversiteyi kazanamadıysanız, “ben mahfoldum, bittim” demeyin. Hayat sadece üniversite değil, alternatif akademiler ve kurslar cazip bir hayat için sizi bekliyor…
Üniversite hayallerini çeşitli nedenlerle gerçekleştiremeyen gençleri, alternatif eğitim fırsatları bekliyor. Özel akademiler, bir çok üniversitede verilmeyen pratik eğitimlerle, öğrencileri meslek sahibi yapıyor. Her bütçeye uygun kurslar, aşçılıktan, gazeteciliğe, sanattan felsefeye onlarca branşta özgür eğitim şartlarında gençleri meslek sahibi yapıyor.

11 yıl boyunca aldıkları eğitimin hesabını 3 saatlik ÖSS sınavında vermek zorunda kalan gençler ya imkansızlık nedeniyle sınava hazırlanamadıkları için ya da sınav stresinden bilgilerini cevap kağıdına dökemiyor. Sınavdan alnının akıyla çıkan bir çok öğrenci ise başörtüsü yasağı, kat sayı sorunu, üniversite harcı gibi nedenlerle üniversite hayallerini ya erteliyor ya da tamamen unutmak zorunda kalıyor.

ÜNİVERSİTEYİ ARATMIYORLAR

Türkiye´de son yıllarda sayıları hızla artan her bütçeye uygun alternatif eğitim kurumları ise gençlerin hayallerindeki mesleği yapabilmelerine imkan tanıyor. Bu kurumlar arasındaki özel akademiler, pratiğe yönelik eğitimleriyle üniversiteyi aratmıyor, hatta daha daha geniş imkanlar sunuyor. Vakıflar ve dernekler tarafından açılan, güz ve bahar dönemlerinde ya da tüm yılı kapsayan genellikle ücretsiz bilim atölyeleri, bilgiye aç gençleri bekliyor. Yine belediyeler tarafından açılan meslek edindirme kursları da her yaştan insanın içindeki sevdiği meslek ya da hobi alanında eğitim alamamış olmanın eksikliğini gideriyor.

BİLİM SANAT VAKFI EKOL OLDU

1986 yılında kurulan ve “özgür ve hoşgörülü bir çalışma, araştırma ve tartışma ortamında; evrensel, ulusal ve mesleki bilgi ve düşüncelerin sorgulanması, yeniden üretilmesi, yaygınlaştırılması ve insanlık yararına uygulanması” misyonuyla çalışmalarını sürdüren Bilim Sanat Vakfı, alternatif eğitim fırsatları konusunda ilk örneklerden birini oluşturuyor. Bilim Sanat Vakfı, kurulduğu günden itibaren başlattığı seminerlerde bilgi ile bilgiyi arayan gençleri buluşturmaya devam ediyor. Yılda 4 kez, güz, kış, bahar ve yaz dönemlerinde gerçekleştirilen seminerlerde sahasında uzman olan öğretim üyeleri, sanatçı ve yazar birikimlerini öğrencilerle paylaşıyor. Sistemli olarak devam eden seminerler için ücret talep edilmiyor. Seminer kademelerini tamamlayan öğrenciler arasından ilgili ve başarılı olanlar, yuvarlak masa ve atölye çalışmalarına devam ediyor. Bir akademik disiplin içerisinde yürütülen çalışmalar, Medeniyet Araştırmaları, Türkiye Araştırmaları, Sanat Araştırmaları, Küresel Araştırmalar Merkezi gibi atölyeler altında sürdürülüyor. Bilim Sanat Vakfı´nın güz seminerlerinin kayıtları ise Eylül ayından itibaren başlıyor.

35 BRANŞTA EĞİTİM VAR

Beyoğlu´nda faaliyet gösteren ve alternatif eğitimin ilk merkezlerinden biri olan Akademi İstanbul´da sertifika programları, aşçılıktan felsefe atölyelerine kadar 35 alanı kapsıyor. Programların süresi ise branşlara göre 3 aydan 2 yıla kadar farklılık gösteriyor. Elektronik Müzik Eğitimi, Ses Teknisyenliği Asistanlığı Eğitimi, Amatör Denizci – Yat Kaptanlığı Eğitimi, Web Tasarım Eğitimi, Masaüstü Yayıncılık Eğitimi, Bilgisayar eğitimleri, Mutfak Sanatları Bölümü Kursları, Teke Tek Enstrüman, İş İdaresi Yüksek Eğitim Programı, Yetişkinler İçin Tiyatro, Geleneksel ve Plastik Sanatlar Eğitimi gibi bir çok alanda eğitimler veriliyor. Radyo – Televizyon, Sinema, Gazetecilik, Reklamcılık, Halkla İlişkiler, gençler arasında en çok tercih edilen mesleklerin başında geliyor. Turizm ve Seyahat Acenteciliği programında ise tur liderliği, tur operatörlüğü, acentelerde etkinlik yöneticisi olarak çalışacak genç profesyonelleri yetiştiriliyor. Akademi İstanbul´da branşların yıllık eğitim ücretleri ortalama 5 bin YTL.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI BAŞVURUYOR

Akademi İstanbul Vakfı Genel Müdürü Neşe Berber, kurum olarak eğitimin üretimin için olduğuna inandıklarını belirterek “Öncelikle nitelikli insan, sonra nitelikli meslek insanı, eğitim politikamızın temel unsuru. Türkiye´deki üniversite mezunu olma saplantısı hem profesyonel yaşam, hem de sosyal ve bireysel yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Gençlerimizin çoğu, eğilimleri, yetenekleri ve hedefleri doğrultusunda değil, rastlantılar sonucu bazı mesleki alanlara yönlendirilip, zoraki bir eğitim-öğretim süreci yaşıyorlar. Başarısız olmaları kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden, binlerce mesleksiz üniversite mezunu, daha işin başında profesyonel yaşamlarını yok ediyorlar” diyor. Berber, kurumlarına başvuran öğrencilerin önemli bir kısmını üniversite mezunları, ya da üniversitelilerin oluşturduğuna dikkat çekerek şöyle diyor: “Yetenekleri doğrultusunda üniversite okuyabilen şanslı insanların arasında olmayan ama yıllarca eğitim görmüş, profesyonel geleceğini var etmeye çalışan lise mezunu gençler için alternatif eğitimler veren kurumlar oluşturulması gerekiyor.”

Avrupa için ayrıntılara dikkat edin

Avrupa´daki üniversiteler, yurtdışında eğitim almak isteyenler için ucuz bir alternatif sunarken, öğrencilerin küçük detaylara dikkat etmesi gerekiyor. Avrupa üniversitelerinin tümü ve bazı ABD üniversiteleri öğrencilerden ÖSYM Yerleştirme Belgesi talep ediyor. Uluslararası Öğrenci Aktivitelerini Destekleme Derneği (WONDER) Başkanı Yusuf Kara, Avrupa´da yüksek öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, okumak istedikleri bölümle ilgili 4 yıllık bir fakülteye yerleştirilmesi gerektiğini belirterek “Avrupa üniversiteleri, öğrencilerden ÖSYM Yerleştirme Belgesi talep ediyor. Avrupa´yı düşünen öğrencilerin de tercihleri önemsemesi gerekiyor” dedi.

Öğrencilerin, eğitim almak istedikleri bölümü belirledikten sonra Türkiye´de ya da KKTC´deki vakıf ya da devlet üniversitelerinden her hangi birisinde, aynı bölümü tercih etmeleri ve yerleştirilmeleri gerektiğine dikkat çeken Kara, “İngiltere dışındaki tüm Avrupa üniversiteleri, kayıt için lise diploması, ÖSS sonuç belgesinin yanı sıra, ÖSYM Yerleştirme Belgesi´ni de talep ediyor. Bazıları, Ağustos sonuna kadar gerekli belgelerin üniversiteye ulaştırılması durumunda Türkiye´deki üniversiteye kayıt yaptırma şartı aramıyor. Ancak bu tarihe kadar belgeler ulaştıralamazsa, öğrencilerden Türkiye´de kazandıkları üniversitenin öğrencisi olduklarını gösteren belge isteniyor” dedi.

YÖK DE AÇIKLAMA YAPTI

Bu arada Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) bazı ülkelerde yüksek öğretim görmek isteyenlere denklik verilmesi için ÖSS´ye girmiş olma şartının artık aranmadığını bildirdi. YÖK´ten yapılan açıklamada, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, AB´ye üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanına üye olan İzlanda, Lihteştayn, Norveç ve İsviçre´de yükseköğrenim görmek isteyenlerden ÖSS´ye girmeleri önlisans programları için ilgili alan türünde 160,000 veya daha fazla, lisans programları için ilgili alan türünde 185,000 veya daha fazla puan almaları şartı aranmayacağı belirtildi. Ancak öğrencilerin gitmek istedikleri üniversitelerin, kayıt için istediği belgeler arasında ÖSS ve ÖSYM Yerleştirme Belgesi´nin bulunup bulunmadığının öğrenilmesi gerekiyor.
 Kaynak: Aktif Haber

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

63 yorum

 1. Bu merkezlerin Ankara’da şubeleri yok mu?

 2. Çok süper bir siteymiş.
  Uzun zamandır aradığım kriterleri tamamen yansıtıyor.

  Teşekkürler “kendinigelistir.com”

 3. Çok güzel bir site gerçekten. Uzun zamandan beri bazı ulaşmak istediğim bilgiler var. Şu an meslek yüksekokulunda öğrenim görüyorum ve bitirince gerek yurtdışınada gerekse türkiyede 4 yıllık bir fakültede okumak istiyorum. “Bu site de önümü aydınlatan bir fener oldu…”

  TEŞEKKÜR EDERİM.

 4. Sevgili Kemal AYDOĞAN,

  Size bu fırsatı sunabilmişsek ne mutlu. Zaten amacımız burada siz ve sizin gibilere bahsettiğin “fener” olabilmek. Ancak unutulmamalıdır ki, içinizdeki ışık kadar etrafınızı aydınlatabilirsiniz. Sadece bizler içinizdeki ışığı farketmenizi sağlıyoruz.

  Sizlerin bize en iyi katkısı, sitemizi “en iyi reklam, müşteri hizmetidir” mantığını düşünerek, eşinizle dostunuzla paylaşmanız. Daha fazla beyine ulaşmak düşüncesi içimizi kıpır kıpır ediyor.

  Övgü dolu sözleriniz için “biz” teşekkür ederiz.

 5. Bu merkezlerin İzmir’de yeri varmı? Nerede? Bir bilgi verirseniz sevinirim…

 6. Çok güzel bir site açmışsınız!
  Bizi böyle sözlerle aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 7. Kadir ERDOĞAN

  Üniversiteyi kazanamadım. Optikte çalışıyorum ve işimi seviyorum. Optisyenlik için kurs açılacak mı ne zaman? ( İzmir de yaşıyorum)

  Cevap yazarsanız çok sevinirim çok teşekkürler…

 8. Merhaba,

  Ben suan optik meslegini icra ediyorum ve bu işi gercekten cok seviyorum. Yakın zaman da acılan ve acılacak olan kurslar kakkında bilgi verirseniz sevinirim. Duz lise mezunlarıda bu kurstan yararlanabıliyor mu acaba?

  Yanıtlarsanız sevinirim.

 9. Bu merkezleirin güneydoğuda şubeleri var mı acaba?

 10. lise mezunları için ne yapılması düsünülüyor

 11. merhaba ben izmirde yaşıyorum ve halkla ilişkiler kursu arıyorum yardımcı olabilirmisiniz

 12. Merhabalar,

  üniversitesiz kariyer, emin misiniz ucuz olduguna? Abi bırak Ankara’yı hemen hemen İstanbul’dan baska yerde yok. Artı hepsinin dediği şey, ‘önce nitelikli insan’ bu yalandır hem de kocaman bir yalan!! Gideceginiz bölüme istediğiniz kadar kafasnız bassın, eger paranız da basmıyorsa, hayalleriniz biter! Ya da sadece paranızın basması yeterlidir! Varsa aksini iddia eden hodri meydan!!

  Ayrıca arkadaslar unutmayın, o sertfika programlarına katılan herkes iş buluyor mu ,hayır! Bence bilgisayar, ingilizce ve sosyal ilişkilermizi geliştirip sonra, sertifika alırsak çok daha rahat iş bulabiliriz.

  Pinar hanım buralara bir göz atabilirsiniz: http://66.102.9.104/search?q=cache:tLdWyBwcvkAJ:www.insankaynaklari.com/ikdotnet/IcerikDetay.aspx%3FKayitNo%3D7358+izmirde+sertifika&hl=tr&ct=clnk&cd=8&gl=tr

  http://66.102.9.104/search?q=cache:2pNBDR4eMLQJ:www.yeniasir.com.tr/ya2006/09/11/index.php3%3Fkat%3Dila%26sayfa%3Dik1%26bolum%3Dilanlar+izmirde+sertifika&hl=tr&ct=clnk&cd=10&gl=tr

  bak bu halkla ilişkilerle ilgili güzel bir yazı:
  http://www.teyap.org/index.php?option=com_simpleboard&func=view&catid=30&id=34#34

  Hayallerinizden asla asla asla vazgeçmeyin, saygılarımla…

 13. Optiyenlik kursu açılacak mı.?özel üniversitede açılacak mı?

 14. OPTİSYENLİK KURSU AÇILACAK MI?

 15. merhaba ben işletme mezunuyum. şimdi ise optisyenlik okumak istiyorum ancak osymde sayısal bölümünün sorularını yapmam gerekiyor bende eşitagırlık cıkışlı olduğum için puanım düşücek.kısacası optisyenlik adına kurslarınız varmı beni bu konuda bilgilendirirseniz cok memnun olurum.bu benim içingercekten önemli..

 16. Gerçekten süper bir sie hazırlanmış.
  emeği geçen herkese teşekkürler.Gençlerin ve kariyer uğraşı verenlerin kısacası hedefi olan herkese hitap etmiş.

  çok sağolun.

 17. optisyenlik yapmak istiyorum.bunun için ruhsat gerekli düz lise mezunuyum.bununla ilgili kurs warmı?arkadaşlar bilginiz warsa lütfen yanıtlayın

 18. esra senin sınava girip 185 puan alıp sağlk meslk lisesi mezunlarından kontejan eksiği olursa optisyenlik okuluna girebilirsin .bu arada optik te çalıştınmı .şimdiden başarılar

 19. öncelikle herkese slm şuan türkiyede çarpık bir öss sistemi var ve bu sistem birçok insanın hayallerinin suya düşmesine nededn oluyo optic işi ile uğraşmaktayım ve yeterince optisyen olmadığı için özel üniversitelerde açılması gerektiüğini düşünüyorum
  bu konuda en sonyök tarafından yapılan açıklamaların bilenlerin yazmasını rica ediyorum

 20. siteniz güzel .teşekkür ederiz.Ancak: sorulan sorulara cevap vermek yerine geçiştiriyorsunuz.önceki bazı soruları birleştirerek ben oruyorum.
  1-gözlükçülük sertifikası verilebilecek kurs açılacakmı?
  2-açılacaksa hangi illerde nezaman açılacak.
  3-ankaradaki yüksek okullarda optisyenlik bölümü varmı? hangi üniversitede.
  teşekkür eder iyi günler dilerim.

 21. merhaba ben enise karıyerimizi yapmak için hangi üniversiteyi seçmemiz gerektiğini iyi karar vermeliyiz çünkü bazı üniversiteler hayallerimizi suya düşürüyor onun için `;
  1) liselileri düşünüyormusunuz?
  2) tıpla ilgili hangi üniversiteler var?
  teşekkür ederiz

 22. izmirde halkla ilişkiler sertifikası alabileceğim kurslar varmı aydınlatırmısınız

 23. arkadaşlar mrb.
  ben ege üniversitesi optisyenlik böl öğrencilerindenim …. optik kursları açılmayacak yeni düzenlemelerle yüksek okul mezun olmak şartı aranıyor. Yinede BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM……

 24. Selam arkadaşlar bende optik işletmesi sahibiyim fakat diploma kirladım yani keşke tekrar kurs açılsada gidebilsek şart 2000 yılından önce en az 4 yıllık optik müessesinde sigortalı olarak çalışmaktı ve geçici bi kanunla açıldı. Bunun sebebide önceki zamanlarda verilen ve verilemeyen diplomalar içindi malesef tekrarı olmayacak ve yüksek okul mezuniyeti aranacak vazgeçin bu sevdadan sağlık meslek lisesi mezunları bir umut

 25. arkadaşlar özel ünv optisyenliğe yer verecek 185 puan alan parası olan okuyacak gözlükçülerde para var okur diploma alırlar

 26. mrb eren bu siteyi kefşetmen iyi olmuş ege üniversitesi optisyenlik bölümünde de okuyan son sınıf iş arayan akadaşların varmı .eğer var ise irtibata geçebiliriz üç arkadaş için iş imkanı var. ist.iyi bayramlar simdiden hepinize.

 27. öncelikle bu siteye emek veren ve destek verenlere çok tşk ederim bu arda özel üniversitelerde ne zaman optisyenlik açılacak acaba bu konudaki çalışmalar ne aşamada

 28. bi cok arkadasım gibi optisyenlik kursu yada özel üniv. arıyorum ama düz lise mezunu oldugum için kazanıpta .aladıgım puanla yerlesemedim…sanırım saglık mesleklerin hakkı ama eger bi bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim…özel kurs da olabilir nerde ve ne şekilde varsa…

 29. merhaba muğla üniversitesi optisyenlik bölümünden mezunum.. arkadaşlar yeni bir kurs açılmayacak. özel üniversitelerde optisyenlik bölümü açılacak diye bir şey yok. en son istanbulda böyle bir karar alındı ama vaz geçildi. artık optisyenlik için meslek yüksek okulu mezunu olmak gerekiyor.
  optisyenlik bölümüne gidebilmek için SAĞLIK MESLEK LİSESİ- TIBBİ SEKRETERLİK bölümünden mezun olmanız şart. diğer bölümlerden( ebelik, sağlık memurluğu,ebelik vb.) geçiş yapılamıyor. ayrıca: türkiyede 6 üniversitede optisyenlik bölümü var.
  iyi günlerrr..

 30. SLM ARKADASLAR BEN SUPER LİSE ÖGRENCİSİYİM..OPTİSYEN OLMA İMKANIM VAR Mİ? VARSA NASIL ? KAC PUAN ALMAM GEREK? BİDE HANGİ SEHİRLERDE VAR?simdiden tesekurler…………………………..

 31. syın eroğlu optisyen olabilmek için sağlık meslek liselerinin tıbbi sekreterlik bölümünü bitirmen gerekiyordu. sen lise mezunusun ünüversiteye yerleşmede yazacağın okullar,samsunda 19mayıs ünüverstesinin optisyenlik böıümü sivasta,eskişehirde,izmirde,muğladaki okulları yaz ancak öncelik hakkı meslek liselerinde şayet oradan mezun olanlar bu okulları tercih etmek istemezlerse üniversitelerden klan konteyjanlar değerlendiriliyor kısaca sanşın çok az

 32. ben de süperlisede okuyorum ama optisyen olmak istiyorum mutlaka tıbbı sekreterlik mi okumalıyım cevap bekliyorum

 33. ben de süper lisede okuyorum ama optisyen olmak istiyorum mutlaka tıbbı sekreterlik mi okumalıyım…………

 34. Açık lise mezunuyun ve bu yıl Öss girmeyi düşünüyorum.

  Şimdi optisyenlik okumak için kaç puan gerekiyor.Teşekürler

 35. istanbulda oturuyorum bu sene sinava hazirlaniyorum optisyenligi bir eczaci tavsiye etti. hangi universitelerde var. bu sene yeni bolum acilacak mi daha evvel universite okudum. sayisalciyim istanbulda olmasi onemlihemen cevap verirseniz sevinirim.

 36. merhaba ben fizik bölümünde okuyorum bende optisyenlik kursuna katılıp optisyenlik belgesini alabilirmiyim
  cevap bekliyorum iyi günler….

 37. Türkeyede ki üniversitelerin hangilerinde optisyenlik bölümleri var? Kayseri de kalmaktayım. Bana en yakın hangi üniversiyete gidelbilirim. Optisyenlik okumak istiyorum. Lütfen acil yanıt verebilir misiniz?

 38. yaa arkadaslar ben insallah 2008 sağlık meslek lısesı tibbi sekreterlık bolumunden mezun olacagım.optısyenlıgı tercıh edeceğım sızcee sansım varmı sanırım burda dıploma notuna bakıyorlar dıploma notum 3.50 fılan sızce optısyenlık gelırmı sınvsız gecıs hakkımı kullanacagımm???? acale cvp lutfen

 39. ben düz lise çıkışlıyım.optisyenliğe yerleşebilmem için kaç puan almam gerekiyo. lütfen bu konuda bilgilendirin

 40. Ya irem bnde optisyen olmak istiyorm ama puanla almıyolar bizi.bende anadolu lisesi mezunuyum.öss puanım yeterli ama sağlık meslek liselerine öncelik verdikleri için puanları bizden düşük olsalar bile öncelik hakkı onların…çok kötü bi sistem buuuu :(

 41. slm arkdaslar bende duz lıse mezunuyum.suanda kurs varmı veyada acılck mı aydıntırsanız sevınırım herkese oss de basarılar hoscalın..

 42. arkadaslar bende bu yıl super lıse muzunuyum optısyenlik dusunuyorm ama oncelık meslek lısılerı mezunları oldugu ıcın cok sınır bozukluu yasıyorum nası bı sıstem bu ya onlardan yuksek puan almamıza ragmen oncelık onların… ben yınede yazcam gelırse ne mutlu bana…merak edenlere unu ler: mugla ege 19mayıs cumhurıyet

 43. ben pınar ve saglık meslek lısesınde okuyorum sızde bıze hak verın bıraz bız okulunu okuyoruz ve sız sozel ve sayısal tum derslerı goruyorsunuz bızde ıse sadece saglık derslerı gordugumuz ıcın puanlar dusuk oluyor bız neyapalım yanı bırazda bıze oncelık versınler hakkımız bence ok hoscakalın

 44. slmlar herkese
  ben bu sene öss ye girdim yabancı dil aırlıklı lise say mezunuyum ve öss den say1 den 290 aldım ama sanırım say 1 tercihli de olsa puan 0.8 ile değil 0,3 le çarpılıyormuş bu doğru mu ya da ben 0,8 le çarpılmış say1 290 ile optisyenliğe girebilir miyim??? lütfen okuyan bilgisi olan ya da okumuş olan biri bana yardımcı olsun…LÜTFEENN =(

 45. arkadaslar…bende ınsaat bolumunden mezun olacam bu sene..ama optık ıstıyorum.arastırdımda 2005 yılında mugla unuversıtesı dahıl 5 unıversıtede ılk ve son olmak uzere,6 aylık bır kurs acmıslar ve 4 yıl optıkte calısmanız lazım eger yanlıs bılmıyorsam..zaten su adresten kurs sartlarıda mevcut..http://www.alomaliye.com/gozlukculuk_ruhsat_kurs_sinav.htm BURADA KURS KANUNLARI MEVCUTTUR ARKADASLAr ALLAH GONLUNUZE GORE VERSIN…SAYGILARIMLA

 46. BU ARADA ILK VE SON DEDIM YANI 2005 YILINDAN SONRA HERHENGI BIR KURS ACILMADIGINI TAHMIN EDIYORUM…

 47. merhaba,
  4 yıllık üniv.mezunuyum.
  öss den 266 sayısal 1 puanım var.
  optisyenlik okuma şansım var mıdır?cevap lütfen

 48. ben eşit agırlık bölümünden mezunum.optisyenlik bölümüne gitmem için puan kaç olması gerekli.bilgisi olan varsa beni aydınlatsın.teşekkürler.

 49. ben marmara ünv.yüksek hemşireliği bitirdim.1yıldır özel hastanede calışıyorum.bu yıl öss ye tekrar girdim.hıc calışmadan.295puan aldım.ılk gırdığım senede300 puan almıştım.sayısal okudum.aldığım puanla 2,bır ünv okuma şansım cok yüksek.lakın ben diplomam olsun dıye ve ılerısı ıcın optısyenlık okumak ıstıyorum.ne dersınız okuyabılırmıyım.lütfen benı bılgılendırırsenız sevınırım.şimdıden teşekkür ederım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.