Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Geliştiren Videolar
  3. VIDEO : Ön yargılarınızdan kurtulun!

VIDEO : Ön yargılarınızdan kurtulun!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
164 2
kucuk-insanlar-korkar

İki kişi – biri şık giyimli beyaz bir adam, diğeri ise orta yaşlı hafif kilolu siyahi bir kadın organizasyonunuzda görev almak üzere iş başvurusunda bulunuyorlar. Eşit nitelikte görünüyorlar ama yönetici anlaşılması güç bir biçimde kadına karşı olumsuz bir tepki veriyor. “Nedenini tam olarak bilemiyorum” diyor size “ama bu iş için doğru kişi olduğunu sanmıyorum.” Siz de ona katılıyorsunuz çünkü sizin de erkek adayın görevini daha iyi şekilde yerine getireceği gibi bir his var içinizde. Siz ya da müdürünüz, içinizde yaş, cinsiyet, fiziksel görüntü ırk yönünden kadın adaya karşı bir ön yargı barındırıyor olabilir misiniz acaba? Eğer durum buysa, o zaman bu ön yargı ikinizin ortak işe alma kararını haksız biçimde etkiliyor mu? Harward Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalar gösteriyor ki siz ve müdürünüz ön yargılısınız ve bunun farkında bile değilsiniz! Sonuçlarından mustarip olan çalışanlar için bu tarz ön yargılar felaket olabiliyor. Çünkü bu ön yargılar yüzünden yöneticileri işe alma, terfi, eğitim olanakları sağlama ve görev tayini gibi konularda yanlış ve eksik kararlar alabiliyorlar. İnsan kaynaklarına düşen görev açık ve ortada ama aynı zamanda da korkutucu ve cesaret kırıcı:

“Bu tarz ön yargıları problemler çoğalmadan ortaya çıkarmak.”

Tam da ön yargı ilgili her şeyi özetleyen harika bir video.

Kaynak : kendinigelistir.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar