Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Yaşam kalitesi nasıl arttırılır?

Yaşam kalitesi nasıl arttırılır?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
22 1
yaşam kalitesi

Şu aralar dönen bir reklam var. “Cafe Breno 3’ü 1 arada çalışan kadın reklamı”. İzleme fırsatı buldunuz mu? Gördüğüm andan itibaren ilgimi çekti. Hatta hatta algıda seçiciliği o kadar abartmışım ki hangi marka olduğunu dahi fark etmedim. Reklamda iki çalışan kadının diyaloguna şahit oluyoruz. Çalışanlardan birisi diğerine “N’oldu ya canın mı sıkkın?” diyor, diğeri ise başlıyor anlatmaya “Kendime zaman olsa, ev ve iş olmuyor. Ev ve iş olsa, kendime zaman olmuyor. Kendime zaman ve iş olsa, ev olmuyor.” Yani yaşam dengesine önemli bir vurgu yapılıyor.

Kadın veya erkek, birçoğumuzun benzer baskıları hissettiği zamanlar oluyor. Yoğun iş yaşamının içindeyken vaktim olsa da tatil yapsam, spor yapsam, kendime daha fazla zaman ayırsam, bakım yapsam, kitap okusam, çocuklarımla daha fazla zaman geçirsem gibi yakınmalar sık sık içimizden yükseliyor. Veya çalışmıyorsak, iş arayışındaysak, kariyerimiz bir değişim sürecinden geçiyorsa, bu kez de farklı yakınmalarımız olabiliyor; daha fazla kazanca sahip olsam, daha başarılı olsam, daha iyi bir şirkette çalışsam vb. Bu kaygıların ana kaynağı yaşamımızda var olan dengesiz durumun yarattığı baskı hissi, çünkü doğru giden her şeyde bir denge vardır ve bu his bize bir şeylerin yolunda gitmediğini anlatmaya çalışıyor olabilir.

Cafe Breno 3’ü 1 arada çalışan kadın reklamı

Daha dengeli, daha mutlu yaşam konulu birçok öneri yazısıyla karşılaşabilirsiniz; sabahları erken kalkın, yürüyüş yapın, bol bol sebze-meyve tüketin, meditasyon yapın, tatillerinizi uzun tutun, akşamları eve iş getirmeyin, hafta sonları çalışmayın vb. tavsiyeler içerirler. Ancak herkes için tek bir reçete sunmak çok da sürdürülebilir bir sonuç getirmeyecektir. Çünkü her insanın daha dengeli bir yaşam elde etmesi, daha tatmin olduğu bir yaşam sürmesi için farklı bir alanı doyurmaya ihtiyacı vardır. Öncelikleri farklıdır, değerleri farklıdır, kişiyi iyi hissettiren etkenler farklıdır.

Sizin neye ihtiyacınız olduğunu bulmanız, yaşamınızdaki denge durumunu görebilmeniz, varsa dengesizliğin kaynağını keşfetmeniz için önemli bir yöntemden bahsetmek istiyorum; profesyonel koçlukta kullanılan araçlardan birisi olan “Yaşam Çarkı” uygulaması. Bu uygulama ile hem genel yaşamınızdaki temel alanlarda tatmin seviyenizi belirleyebilirsiniz hem de daha detay odaklanmak istediğiniz bir alanı tüm açılardan değerlendirebilirsiniz. Resimdeki örnekte yaşam çarkı; kariyer, aile, sağlık, eğlence, aşk, kişisel gelişim, arkadaşlar ve para alanlarından oluşuyor.

yasam çarkı

Yazımın başında bu alanların genellikle birkaçına yoğunlaştığımızdan bahsetmiştim, bu model ile farkında olmadığımız halde bizim için önemli olan diğer yaşam alanlarımızı da net görebiliriz. Bu alanları fark etmemizle birlikte tatmin düzeyimizin düşük olduğu konular üzerine odaklanarak nasıl daha iyi bir seviyeye taşıyabileceğimizi düşünebiliriz.

Bu modelden de faydalanarak yaşam kalitemizi nasıl artırabileceğimize bir bakalım.

Yaşam alanlarınızı belirleyin. Yaşamınızda sizin için önemli olan alanları belirleyin ve yukarıdaki örneğe benzer bir çarkı çizerek bu alanları üzerine yazın.

Tatmin düzeyinizi belirleyin. Oluşturduğunuz yaşam alanlarınızın sizi tatmin etme düzeyine 0’dan 10’a kadar puan verin.

Geliştirmek istediğiniz alanı seçin. Yaşam çarkı üzerinde tatmin düzeyinizi yükseltmek istediğiniz alanları seçin ve geliştirmek için bir önceliklendirme listesi belirleyin.

Hedefinizi belirleyin. Örneğin “kişisel gelişim” için 4 puan verdiniz ve 8 puana çıkarmak istiyorsunuz. Öncelikle bu puanların sizin için ne ifade ettiğini tanımlayın. 4 puandayken neredesiniz, 8 puana geldiğinde nerede olmayı düşünüyorsunuz. Yani “kişisel gelişim” alanınızda ne olursa, ne yapıyor olursanız kendinizi daha iyi hissedeceksiniz? Bu soruları kendinize sorun ve cevaplayın.

Planlayın. Ulaşmak istediğiniz noktaya gidecek adımları yazın, bu adımları gerçekleştirmek için kendinize süreler verin.

Uygulayın. Belirlediğiniz adımlara ve sürelere uymaya çalışın, başardığınız her adımdan sonra kendinize biraz daha güveneceksiniz ve yaşam kalitenizi artıracak diğer alanlarla ilgili çalışmak için daha fazla inanca sahip olacaksınız.

Kontrol edin ve fark edin. Zaman zaman hedefinize giderken nerede olduğunuzu kendinize sorun ve geçirdiğiniz değişimi fark edin.

Devam edin.Yaşam kalitemi nasıl artırabilirim?” sorusunu daha sık sorun ve yaşam alanlarınızı nasıl geliştirebileceğiniz üzerine daha fazla düşünün, çünkü fark etmediğiniz ve planlamadığınız sürece nerede olduğunuzu ve nereye gideceğinizi bilemezsiniz.

Zaman zaman kendi kendinize motive olamadığınız, kendinize derin ve güçlü sorular soramadığınız konular olabilir, böyle durumlarda ise profesyonel koçlarla birlikte çalışmak daha sağlıklı ve hızlı ilerlemenize destek olabilir.

Yaşam kalitenizi artırmak için siz neler yapıyorsunuz?

Yazan : Eliz Esra Şimşek | HarwardBusinessReview

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar