Anasayfa / Başarı Yazıları / Yaratıcılığınızın önündeki engelleri kaldırın!

Yaratıcılığınızın önündeki engelleri kaldırın!

Beyninizden yaratıcı fikirler ışık hızıyla gelip geçiyor ama bunları dile getiremiyorsanız nedeni eleştirilme kaygısı olabilir. Olumsuz eleştiriler yaratıcılığı ciddi ölçüde törpülüyor ama bu engeli aşmak mümkün… Fikirlerinizi söylemekten mi çekiniyorsunuz? Yoksa fikriniz mi yok? Unutmayın, herkesin bir fikri vardır. Aksini iddia ediyorsanız, bastırılmış ve yaratıcılığınız engellenmiştir… Nasıl mı?

NEDEN YARATICI OLAMIYORSUNUZ?

En büyük faktör olumsuz eleştiridir

Uzmanlar, “Farklı bir fikir duyduğumuzda, insanoğlunun sahip olduğu doğa itibariyle buna karşı çıkabiliriz. Çünkü fizyolojik olarak biz, düzenli bir kalıbın içinde bulunmak üzere programlanmışız. Dışarıdan duyduğumuz fikirler bizi rahatsız edebilir” diyor.

yaratıcılık

Çalıştığınız firmanın yöneticisine bir fikir sunduğunuzda direkt olarak, “bütçemiz yok, insanlar bunu kabul etmez, müşterimiz bunu beğenmez, toplum ne der, genel müdürüme kabul ettiremem” gibi olumsuz tepkilerde bulunuyorsa, bu sizin motivasyonunuzu düşürür. Olumsuz eleştiriler yaratıcılığımızı öldürür, fikirlerimizi bastırır.

Özelliklede küçük yaştaki çocuklara aynı olumsuz tepkiler veriliyor ya da veriyorsak kişisel gelişiminde büyük hasarlara neden oluyoruz demektir. Çocukları yetiştirirken, getirdikleri önerilere, “şu şekilde olmaz, bu da nerden çıktı, boşver, şimdi sırası mı” şeklindeki olumsuz tepkilerimizle fikirlerini bastırıyor, merakını içinde bırakıyor ve sorgulamasını engelliyoruz.

Aslında, bunu nasıl birlikte yapabiliriz şeklinde düşünüp çözüm yoluna doğru gitmek, önerisini önemsemek olmayacaksa da neden olmadığını birlikte görmenizi sağlamanızın çok büyük faydası var. Aksi taktirde çocuk merak edemiyor, sorgulayamıyor ve farklı fikirler geliştiremiyor. Ve asla yaratıcı olamıyor.

Yazan : Özlem Yılmaz

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.