Oruno © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Yeniden başlayabilmek için en çok neyi beklediniz?
Genel

Yeniden başlayabilmek için en çok neyi beklediniz?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
6 0
Yeniden Başlayabilmek için gerekli olan şey ne?

Yeniden başlayabilmek için ne gerekli? Geçmişi değiştirmek isteseydiniz nereden başlardınız? Geçmişdeki kendinizi mi değiştirmek isterdiniz yoksa gelecekteki sizi mi? Şimdiye kadar başlangıçlar mı daha zor oldu sizin için yoksa bitişler mi? Ve en önemlisi yeniden başlayabilmek için en çok neyi beklediniz?

Şimdiye kadar ne geçmişi değiştirebildik ne de yarını tam anlamıyla inşa edebildik. Hayatımız 365 sayfadan oluşan bir roman misali akıp giderken her günün yepyeni bir başlangıç olduğunun farkına varmadan kendi hikayemizi anlamsız satırlarla dolduruyoruz belki de. Her günün hatta her anın aldığımız her nefesle yenilendiğimizi yok sayarak kendimizi ya geçmişe hapsediyoruz ya da geleceğin belirsizlik dolu ümit dünyasına bırakıyoruz. Keşkelerle dolu başlayan cümleler bizi çoğu zaman aciz kıldı ama “keşkenin” her şeyi değiştirebilecek bir gücü olduğuna inandık belki de.

Kimse geçmişe gidip yeni bir başlangıç yapamaz ama bugün başlayıp yeni bir son yazabilir. Carl Bard

# Yeniden Başlayabilmek ve Değişimin Gücü

Ancak değişimin gücü şu andadır. Her neyi istiyorsak önce bizi geçmiş ve geleceğe sürükleyen bahaneleri ŞU AN bırakmalıyız bir kenara, adım atmamızı engel olan ne kadar yük varsa omuzlarımızda ŞUAN sıyrılmalıyız baskılarından, tutup bizi geçmişe çeken ne kadar tecrübe varsa ŞU AN kaldırmalıyız en üst rafa, bizi sadece geleceğe bağlayan ne kadar beklenti varsa ŞU AN yok etmeliyiz, içimizde bizi durduran ne kadar ses varsa ŞU AN susturmalıyız. Ve her şeyden öte sahip olduğumuz tek şeyin sadece ŞU ANDAN ibaret olduğunu bilmeleyiz.

Yeniden Başlayabilmek için gerekli olan şey ne?
Yeniden Başlayabilmek için gerekli olan şey ne?

# Kendimizi Aşmamız Lazım

Nedir bizi durduran diye soracak olursanız bu soruya verileecek en kestirme cevap şudur; KENDİMİZ. Bizi durduran da harekete geçiren de tek şey kendi benliğimizdir. Dışarıdaki dünyaya kendimizi o kadar çok kaptırmışız ki her türlü itici gücü dışarda arıyoruz ama maalesef hiçbir güç bizi ne harekete geçirebilir ne durdurabilir. Dışarıdaki faktörler bize ancak ve ancak sadede yol gösterir, rehberlik eder. Yolu bildikten sonra o yolda yürümek sadece bizim sorumluluğumuzdur.

Ama maalesef ki nereye gideceğini bilip o ilk adımı atamayan o kadar çok insan var ki çoğu şu an mezarlıklarda sessizce yatıyorlar.

Onlar için artık çok geç ama bizim için belki de her şey yeni başlıyor. Denemeden mümkün mü derseniz, hayır değil. Denemek lazım, niyet edip başlamak lazım, ne kaybederim diye düşünmek yerine neler kazanabilirim diye düşünerek hareket etmek lazım.

# Bugün son gün

Bugün hepimizin son günü ve yine yeniden başlamak için de ilk günümüz. Sizi oturduğunuz yere çeken ve saniye saniye sizi hayallerinizden uzaklaştıran her şeye rağmen ayağa kalkın. Bu bile bir başlangıçtır aslında.

Kendinize güvenin ve hayatın size bugün verdiği son ve ilk şansı iyi değerlendirin. Bir yerlerden birilerinin sürekli sizi izlediğini varsayın. O izleyenlerin aslında sizin başlamanıza ve sizin onlara ilham olmanıza ihtiyaçları olduğunu düşünün. Başlarsanız belki dünya değişecek ama başlamadığınız her an belki de bir çiçek solacak, bir çocuğun umutları sönecek, birilerin yolu şaşacak ve birileri kaybedecek. Kendinizi hafife almak yerine neleri değiştirebileceğinizi ve varlığınızın nelere etkisi olacağını bir düşünün.

Yeni başlangıçlar yapmak mümkün!
Yeni başlangıçlar yapmak mümkün!

Düşünsenize bize bu günleri armağan eden ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk harekete geçmeseydi ve benim kime ne etkim olur diye düşünerek adım atmasaydı sizce her şey nasıl olurdu? Hiç kimse nelere vesile olacağını bilemez belki ama vesile olmak isterse de eğer oturmak yerine ayağa kalkması lazım.

Bugün bu satırları okuduktan sonra ufak da olsa yarım bıraktığınız bir şeye başlayın, umudunuzu kaybettiğiniz bir şeye karşı yeniden umut besleyin, yapamam diye kendinize koyduğunuz sınırları kaldırmaya başlayın, birilerinin hayatına etkim olur mu diye düşünmeye başlayın, birilerinin gelmesini beklemek yerine siz o birilerine doğru gidin. Ve bırakın geleceği ve geçmişi, bugünün varlığını kendinize hediye edin..

Yeniden başlamanız dileğiyle.

Sağlıcakla kalın.

Yazan ve Kaynak : Fatih Saruhan, Medium

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar