Anasayfa / Motive Olmak / Yoksulluğun esiri mi oluyorsunuz? Yoksa zenginlik mi üretiyorsunuz?

Yoksulluğun esiri mi oluyorsunuz? Yoksa zenginlik mi üretiyorsunuz?

Yoksulluk, borç, kayıp, mutsuzluk, baskı altında olmak, kızgınlık ve başarısızlık gibi durumların esiri misiniz? Tanınmış yazar Neville şöyle diyor: “Kurgu yoktur. Yarının dünyası, bugünün kurgusudur.” (Burada kurgu, kişinin hayal gücünün icat ettiği ya da yarattığı şey anlamına gelir.)

Yoksulluğun Ana Nedeni, yoksulluğa odaklı kafa yapısıdır (bilinç). Zenginliğin ana nedeni, zenginlik odaklı kafa yapısıdır (bilinç). Zihnin durumları (bilinç), nesilden nesle aktarılır. Yoksulluğa odaklı bir zihin durumu, hep bir eksiklik duygusu içinde görmenize, duymanıza, düşünmenize, hissetmenize ve davranmanıza yol açar.

Çekim Kanunu, düşünce ve duygularınızın bir enerji alanı yarattığını, bu enerjinin bedeninizden yayılarak, yaşamınıza, bu düşünce ve duygularla uyumlu insan, eşya ve durumları çektiğini söyler. Başka bir deyişle, doğru olduğuna inandığınız ve doğru olduğunu hissettiğiniz şey olursunuz. Yoksulluk, duygu ve düşüncelerimizin ürettiği bir sonuçtur. Bu nedenle, güçlerin paralel çizgilerde hareket ettiği açıklık kazanır. Kişisel, profesyonel ve finansal başarımıza yönelik zorluklar, çoğu zaman kendi hayal gücümüzde yarattığımız şeylerdir.

Dengeli bir yaşam sürmek için buradasınız.

• Gerçek hünerlerinizi göstermek, takdir edilmek ve biraz huzur ile sağlıklı bir beden mi istiyorsunuz?
• Hayal gücünüzü harekete geçirmek ve bilincinizin zenginliklerinden zevk almak varken, neden mevcut geçinme koşullarınızla yetinesiniz?
• Başkalarının şüphe ve korkularının, sizi resesyonlara, ekonomik krizlere, borsadaki dalgalanmalara, savaşa odaklanmaya yönelterek, finansal başarı ve uyumlu ilişkiler hayalinizden utanmanıza neden olmasına niçin izin veresiniz?
• Başarılı olmaktan mı korkuyorsunuz? Dolu dolu, zengin, tatmin edici ve harika bir yaşam sürmek doğuştan gelen tinsel bir hakken, neden başarısızlıktan ve eninde sonunda kendi başarınızdan korkasınız?

Şimdi Bereket İçinde Yaşama Zamanıdır

Başarılı olmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek için doğduğunuzu anladığınızda, bereketli bir yaşam sürmenin keyfine varabilirsiniz. Kaderinizin efendisi olmanızı sağlayacak donanıma sahipsiniz. Biz insanlar, bilincimizin derinliklerinde Sonsuz Bir Güç olduğunu anlayana dek değişiklikten korkarız. Bundan nasıl yararlanacağımızı bilmek, belleğimize gömülü kederden, suçluluktan, kinden ve korku verici inançlardan kurtulmamızı sağlar. İmgelemin mucizevi çalışma gücü, geçmişte bize ne kadar haksızlık yapılmış olursa olsun, harekete geçmemizi, Önce Hayal Etmemizi sonra da sonuç almamızı mümkün kılar.

Başkasını Değil Kendinizi Değiştirmelisiniz

Engeller, alçak bir patron ya da çalışan, zor bir durum ya da olay, kendi kendine değişmez. Ne var ki, tinsel ve zihinsel güçlerinizi fark ettiğinizde, pozitif bir odağa yöneldiğinizde, Yaşam Kanunları’nı (yalnızca Çekim Kanunu’nu değil) anlayıp uyguladığınızda, bütün talep ve zorlukları karşıladığınızı göreceksiniz. İnsan, durum ve şeylerin sizi odağınızdan ve mutluluğunuzdan mahrum etmesine izin vermeyeceksiniz. Özgüveninizi geliştireceksiniz.

Alışkanlıklarınızı Değiştirecek 8 Seçenek

Yaşamlarımızın yönü temel olarak her gün yaptığımız seçimlerle belirlendiğinden, size yapabileceğiniz seçimlerden bir seçki sunuyorum. Bu seçimler, zenginliğe, mutluluğa ve gerçekleşen hayallere doğru yolculuğunuzda size yardımcı olacaktır.

1. Yeni bir zihinsel diyet seçin. İçinde yer alabileceğiniz en güçlü faaliyetlerden biri, kendi kendinize yüreklendirici konuşmalar yapmaktır. Kendinizin antrenörü olun. İç diyaloglarınızı değiştirin. Neden korktuğunuz ya da endişe duyduğunuz hakkında konuşmaktansa, finansal hedeflerinizle tutarlı sözcükleri bilinçli olarak seçme kararı alın. Örneğin, kendimi çok iyi hissediyorum. Elimden gelenin en iyisini yapıyorum. En iyisini bekliyorum. Hedeflerime ulaşabilirim. Kendime inanıyorum. Başkalarının olumsuz sözleri beni etkileyemez. Ben yaşamda kazananların tarafındayım.

2. Hayal gücünüzü harekete geçirmeyi seçin. “İmgelemin Gücünü Keşfedin” adlı CD programım ve “İçinizdeki Gücü Ortaya Çıkarmanın ve Parayı Çekmenin Yolu” adlı kitabım, yeniden hayal etmenizde, yeniden odaklanmanızda, yeniden inşa etmenizde, yeniden düşünmenizde ve sahip olmanızda size yardımcı olacak mükemmel araçlardır.

3. Hayallerinize odaklanmayı ve kendinize yetki vermeyi seçin. Bu, kulağa basit gibi geliyor; ama, çoğu insan, zenginliği ve başarıyı yaşamayı yalnızca istiyor. Para harcama alışkanlıklarını değiştirmeyi nadiren tercih ediyorlar ya da kendilerini daha üst düzeyde bir varlık olarak ifade etmeye nadiren çalışıyorlar. Kişisel yetkilendirme ve gelişime doğru yol alma kararını bugünden verin. Yaratıcı Hayal Kurma Sanatı’nı uygulayın.

4. Umut, mutluluk ve uyum tohumları ekmeyi seçin. Kendinize kötü davranmaya devam etmektense, değerli, kabul gören ve takdir edilen biri gibi davranmayı tercih edebilirsiniz. (Başkaları size geçmişte nasıl davranmış olursa olsun ya da bugün ne kadar kötü davranmaya çalışırsa çalışsın, kendinizi en üst düzeyde beğenmeyi tercih edin.) Bunu deneyin; zamanla, huzur içinde uyuyacak, neşeyle uyanacaksınız.

5. Finansal açıdan kötü bir huyunuzdan kurtulmayı seçin. Borcunuza, harcama alışkanlıklarınıza ya da parayla ilgili birşeye çözüm getirmeyi hedefleyin ve kendinize başarılı olma hakkını verin. “Önce Hayal Etme” gücünüzü kullanın ve bilinçaltınız tarafından aktif hale getirmeye ve finansal ödülleri ifade etmeye zorlanıncaya kadar yeni bir finansal plan tasarlayın.

6. Tinsel, zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal açıdan dengeli olmayı seçin. Kendimizi dengede hissettiğimizde her şey yolunda gider. Hayal gücünüzü yeniden eğiterek kaliteli zamana yatırım yapın. Böylece, tinsel, duygusal, fiziksel ve finansal açıdan sağlıklı olursunuz.

7. Eğlenceye ve kendi kendini yenilemeye zaman ayırmayı seçin. Kendinizle oyun oynamak üzere randevulaşın ve cep telefonunuzu kapatın.

8. Yaşamınızdaki önemli insanlarla kaliteli zaman geçirmeyi seçin. Onarılması gereken ilişkileri iyileştirme kararı alın. Söz konusu kişiler, ebeveyniniz, kardeşleriniz, diğer önemli insanlar, eşiniz, arkadaşlarınız ya da çocuklar olabilir. Affetmeyi ve enerjinizin, motivasyonunuzun ve coşkunuzun yükseldiğini görmeyi seçin.

Para Harcama Alışkanlıklarınız Neler?

• Para harcama alışkanlıklarınızı değiştirmenin anahtarı, Yaşam İlkesi’nin içinizde olduğunu kabul ederek karar alma ve seçim yapma becerinizde saklıdır. Evrensel Yaşam Kanunları’nın nasıl ve neden asla başarısız olmadığını bilmek, dış olaylara ve etrafınızdaki olumsuz durumlara dayalı seçimler yapmanızı engeller.
• Unutmayın, para bir fikirdir. Onu finansal başarıya dönüştürmek size bağlıdır. Finansal eğitim, para fikrine sahip arkadaşlar edinme arzusuyla başlar. Para ve zenginlik kazanmak için, zenginliği hak etme ve kendinizi güvende ve korunmuş hissetme fikrini benimsemeniz gerekir.
• Bir sonraki adımda, zihninizi, para hakkında öğrendiğiniz ya da sahip olduğunuz bütün batıl fikir ve inançlardan temizleme yönünde bilinçli bir karar almalısınız. Daha sonra, parayı kirli ya da bütün kötülüklerin kökeni olarak addetmekten vazgeçmeyi seçmelisiniz. Açgözlülüğü parayla karıştırmaya devam ederseniz, parayı itmeyi sürdürür ve paranın size çekilmesinden ziyade sizden kaçmasına neden olursunuz.
• Özgüveninizi nasıl geliştireceğinizi bilin. Kendinden şüphe etmenin en güçlü panzehiri, özgüvendir. Başarılı insanlar, kendinden son derece emindirler. Durdurulamaz olduklarını ve hedeflerine ulaşacaklarını düşünürler.
• Tinsel İlkeleri anlayın ve her durumda uygulayın.
• Kendi içinize, mükemmel insani hayal gücünüze dönün.
• Her gün kendinize şunu hatırlatın; yaşamınızda ortaya çıkan bütün harici şeyler sonuçtur; neden değildir. Düşünce tohumlarınızı (nedenler) değiştirmeye karar verin; hasatınızı (sonuçlar) da değiştireceksiniz.

Para hayalleriniz, sizi zengin yapabilir. Yaratıcı yanıtlar, içinizde saklıdır. Disiplinli bir hayal gücü ve tinsel kanunlar ile uyum içinde yaşanmış bir hayatın zaferi, size barış getirecek; sizi bir para, zenginlik ve bolluk üreticisi yapacak; bir daha asla yoksulluğun esiri olmanıza izin vermeyecektir. 

 

Yazar : Melissa Zollo
Kaynak : http://www.marjinal.com.tr/

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.