Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel İmaj
  3. Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi

Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
118 0
yüz şeklinize göre gözlük seçimi

Birçoğumuz için gözlük seçerken en çok dikkat edilen şey, çerçevelerin yüzümüzde nasıl durduğudur. Vaktinizin çoğunu mağazadaki her gözlüğü tek tek denemeye ayırmak istemiyorsanız, alternatifleri önceden azaltmanızda fayda var. Bunun için öncelikle yüz şeklinize ve ten renginize, sonra da hangi çerçeve türünün ve şeklinin sizin için en ideali olduğuna karar vermelisiniz.

Cilt ve ten rengine göre gözlük seçimi

Gözlük seçiminde önemli noktalardan biri renk analizidir. Çerçeve renginin ten rengi ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Bunun için ten renginize zıt tonlarda renkler tercih etmelisiniz. Ayrıca dış görünüşünüzde öne çıkan noktalara uygun renk seçimlerinde bulunmalısınız. Saçlarınız kızıl tonlarındaysa güçlü renkler, gri tonlarındaysa açık ve parlak renkler, platin tonlarındaysa da soğuk renkler tercih etmelisiniz.

Yüz tipine uygun gözlük seçimi

Diğer önemli bir ayrıntı da seçeceğiniz gözlüğün yüz şeklinizle uyumlu olmasıdır. İlk olarak gözlük çerçevesinin yüzünüzün büyüklüğüyle orantılı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Buna karşın çerçeve şeklinin yüz şeklinizin tam tersi olması, yüze temas ettiği noktalarla uyumlu olması, yanaklara ve şakaklara baskı yapmaması tavsiye edilir. Yüz şeklinin yanı sıra göz önünde bulundurulması gereken diğer yüz özellikleri; göz aralığı ve burundur. Gözlerinizi birbirinden uzak göstermek için ince köprülü, hafif ve yanlarında detay bulunan modelleri kullanabilirsiniz. Burnunuzun olduğundan daha kısa görünmesi için düşük köprülü ve süslemeli modelleri, ince görünmesi içinse kare modelleri seçmelisiniz.

yüz şeklinize göre gözlük seçimi
Adriana Lima, yaza Los Angeles’ta Vogue Eyewear ile hazırlanıyor.

Yüz şeklinizi nasıl belirlersiniz?

Yüz şekilleri çoğunlukla birden fazla açı ve şeklin birleşiminden oluşsa da bazı temel şekillerden bahsetmek mümkün. Bunları kare, oval, dikdörtgen ve ters üçgen olarak sıralayabiliriz. İlk adım yüzünüzün bu şekillerden hangisine sahip olduğunu belirlemek olacaktır. Bunu nasıl yapacağınıza gelince; yüzünüzün tamamen kameraya döndüğü bir fotoğraf çekip, telefon ekranına ince bir kağıt yerleştirerek bir kalem yardımıyla yüzünüzün ana hatlarını çizebilirsiniz. Ya da aynaya bakıp, silinebilen bir kalem ya da bir rujla yüz hatlarınızı ayna üstünde takip ederek de yüz şeklinizi belirleyebilirsiniz. Yöntemler basit gibi görünse de yüz şeklinizi belirlemede oldukça faydalı olacaktır.

Yazımıza, bu bilgiler ışığında hazırladığımız, yüz şekilleri ve bunlara en iyi uyan çerçeve modellerine dair detaylı açıklamalarla devam edeceğiz:

Kare/Köşeli

kare gözlük ve adriana lima

Kare yüzde kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleri bulunur. Köşeleri yumuşatmak için yumuşak ve kıvrımlı çerçeveler seçilerek yüze daha derin bir anlam verilebilir. Klasik oval çerçeveler de bu yüz tipine yakışır.

Oval

oval gözlük

Oval yüzlülere hemen her çerçeve uyabilir. Ancak özellikle yumuşak köşelere sahip ve şakaktan alına doğru yükselen kare çerçeveler oval yüzler için idealdir.

Dikdörtgen

dikdörtgen gözlük

Dikdörtgen yüzlülerde yuvarlak ve kare çerçeveler istenilen etkiyi sağlar. Gövdenin enine dar, boyuna daha uzun olduğu yuvarlak ve kare çerçeveler de bu yüze göredir.

Ters üçgen

Ters üçgen yüzlerde, yüzün daha geniş olan üst kısmını dar göstermek için, aşağı doğru genişleyen, açık renk ve malzemelerin kullanıldığı, çerçevesiz ya da ince çerçeveli gözlük modelleri tercih edilmelidir.

ince çerçeveli gözlük

Size en yakışacak gözlük şekline karar verdiyseniz, gözlük alışverişine çıkmadan önce Vogue Eyewear’ın yeni koleksiyonuna bakmayı unutmayın! Adriana Lima’nın, Vogue’un şık modellerini denediği bu koleksiyonda, siz de kendinize çok yakışacak modeller bulabilirsiniz.

Yüz tipine, cilt ve saç rengine uygun gözlük seçimlerini ele aldığımız bu yazı Vogue Eyewear desteğiyle hazırlanmıştır.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar