Anasayfa / Kişisel İmaj / Beden Dili (Resimli Anlatım)

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Pamukçuk Toplayıcı

Birisi başkalarının görüş veya davranışlarını onaylamadığı ama kendi görüşünü bildirmekten de çekindiğinde yaptığı sözel olmayan hareketler açığa vurulmayan bir görüşten kaynaklanan hareketler olup bunlara yerine koyma hareketleri denir. Kıyafetlerinin üzerinden hayali pamukçuklar toplamak da bu hareketlerden biridir.

Pamukçuk toplayıcı genellikle bu önemsiz ve ilgisiz hareketi yaparken bakışlarını diğer insanlardan kaçırır ve yere bakar. Bu onaylamamayı gösteren en önemli işaretlerden birisi olup dinleyici sürekli olarak kıyafetlerinden hayali pamukçukları topluyorsa sözel olarak her şeyle fikir birliğinde olduğunu belirtse bile söylenenlerden hoşlanmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Bu durumda avuçlarınızı açarak ´Peki ne düşünüyorsun?” veya ´Bu konuda bazı düşüncelerin olduğunu görüyorum. Bunları bana anlatır mısın?´ deyin. Kollarınız ayrı, avuçlarınız görünür şekilde arkanıza yaslanın ve cevabı bekleyin. Karşınızdaki sizinle fikir birliğinde olduğunu söyler ama pamukçuk toplamaya devam ederse gizli itirazını keşfetmek için daha doğrudan bir yaklaşım gerekebilir.

Baş Hareketleri

En yaygın olarak kullanılan iki tanesi onay için baş sallama ve reddetmek için başı yana sallama olmak üzere temel baş hareketleri tartışılmadan bu kitabın tam kabul edilmesi imkansızdır. Onay için başı sallama hareketi çoğu kültürde ´Evet´ veya onay anlamına gelen olumlu bir harekettir. Doğuştan sağır, dilsiz ve kör olan kişilerle yapılan araştırmalarda bu kişilerin de onay amacıyla bu hareketi kullandıklarını göstermiştir. Bu da bu hareketin doğuştan gelebileceği kuramına yol açmıştır.

Genellikle ´Hayır´ anlamına gelen kafayı yana sallama hareketinin de doğuştan geldiğini iddia edenler olduğu gibi bunun insanların ilk öğrendikleri hareket olduğunu iddia edenler de vardır. Bunlara göre yeni doğan bebek yeterince süt içtiğinde annesinin memesini reddetmek için kafasını yana sağlar. Aynı şekilde karnı doyan küçük bir çocuk da ebeveynlerinin kendisini kaşıkla yedirme girişimlerini reddetmek için aynı kafa sallama hareketini kullanır.

Başkalarıyla ilişkilerinizde gizlenen bir itirazı keşfetmenin en kolay yolu karşınızdaki sözleriyle sizinle aynı fikirde olduğunu söylerken kafasını yana sallayıp sallamadığına bakmaktır. Örneğin ´Ne demek istediğini anlıyorum´ veya ´Burada çalışmak gerçekten hoşuma gidiyor´ veya ´Noel´den sonra kesinlikle birlikte çalışalım´ derken bir yandan da kafasını yana doğru sallayan birini ele alalım. Kulağa ne kadar inandırıcı gelirse gelsin kafa sallama hareketi olumsuz bir tavrı olduğunu ve söylediklerini ciddiye almayarak onu biraz daha sorgulamanızın iyi bir fikir olacağını gösterir.

Temel Baş Pozisyonları

Üç temel baş pozisyonu vardır. Birincisinde baş yukarıda olup (Şekil 93) duydukları konusunda nötr bir tavra sahip birisinin pozisyonudur. Baş genellikle hareketsiz olup ara sıra ufak eğilme hareketleri yapabilir. Bu konumda eli yanağa götürme değerlendirme hareketleri sık kullanılır.

Kafa bir yana doğru eğildiğinde (Şekil 94) bu kişinin ilgilenmeye başladığı anlamına gelir. Hayvanlar kadar insanların da bir şeyle ilgilenmeye başladıklarında başlarını yana eğdiklerini ilk fark edenlerden biri Charles Darwin´di. Bir satış sunuşu veya bir konuşma yapıyorsanız dinleyicilerinizin bu hareketi yapıp yapmadıklarına bakın. Başlarını yana eğip eli çeneye götürme değerlendirme hareketlerini yaparak öne eğildiklerini görürseniz onlara ulaşabiliyorsunuz demektir.

Kadınlar bu baş hareketini çekici bir erkekle ilgilendiklerini göstermek için kullanırlar. Birileri sizinle konuşurken onların size karşı sıcak duygular beslemelerini sağlamanız için kafa yana eğik pozisyonu kullanarak ara sıra başınızı öne eğmeniz yeterlidir.

Baş aşağıya eğikken tavrın olumsuz hatta yargılayıcı olduğunu gösterir (Şekil 95). Eleştirel değerlendirme hareket gruplarında genellikle baş aşağıya eğiktir ve karşınızdakinin başını kaldırmasını veya yana eğmesini sağlayamazsanız bir iletişim sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Topluluk önünde konuşan birisi olarak sık sık tamamı kafası aşağıya eğik ve kolları göğsünde kavuşturulmuş kişilerden oluşan dinleyici gruplarıyla karşılaşabilirsiniz.

Profesyonel konuşmacılar ve eğitmenler genellikle konuşmalarına başlamadan önce dinleyici katılımı gerektiren bir şeyler yaparlar. Bunun amacı dinleyicilerin başlarını yukarıya kaldırmalarını ve katılmalarını sağlamaktır. Konuşmacının hilesi başarılı olursa dinleyicilerin bir sonraki baş pozisyonu yana eğik olacaktır.

Her İki El de Başın Arkasında

Bu hareket muhasebeci, avukat, satış müdürü, banka müdürü gibi mesleklerden olan veya kendilerine güvenli veya bir konuda kendilerini baskın ya da üstün hisseden kişilere özgü bir harekettir. O kişinin düşüncelerini okuyabilsek büyük olasılıkla ´Tüm cevaplar bende´ ya da ´Bir gün belki benim kadar akıllı olursun´ veya hatta ´Her şey kontrolüm altında´ gibi bir şey söylüyor olurdu. Bu hareketi aynı zamanda ´her şeyi bilenler´ kullanır ve çoğu kişi bu hareketi sinir bozucu bulur. Avukatlar meslektaşlarıylayken bu hareketi ne kadar bilgili olduklarının bir göstergesi olarak sık sık kullanırlar.

Tavsiye Yazı :   Normal olmaya çalışmayı bırakın!

Ayrıca kişinin o bölgenin sahibi olduğuna dair bir alan işareti olarak da kullanılabilir. Şekil 96´daki adam aynı zamanda bacaklarını 4 şeklinde de kilitlemiş olup sadece kendini üstün hissetmekle kalmayıp aynı zamanda tartışmak istediğini de göstermektedir.

Meydana geldiği duruma bağlı olarak bu hareketle başa çıkmanın birkaç yolu vardır. Kişinin üstün tavrının nedenini öğrenmek istiyorsanız avuçlarınız yukarı doğru olarak öne eğilin ve ´Bu konuda bilgili olduğunu görüyorum. Yorumda bulunmak ister misin?´ deyin. Ardından avuçlarınız hâlâ görünür şekilde olarak geriye yaslanın ve cevap bekleyin. Başka bir yöntem de karşınızdakini konumunu değiştirmeye zorlayarak tavrını değiştirmesini sağlamaktır.

Bunu yapmak için yetişemeyeceği bir yere bir şey koyup ´Bunu gördün mü?´ diyerek onu öne eğilmeye zorlayabilirsiniz. Bu hareketle baş etmenin başka iyi bir yolu da taklit etmektir. Karşınızdakiyle aynı fikirde olduğunuz göstermek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey hareketlerini taklit etmektir.

Öte yandan eller başın arkasında hareketini yapan kişi sizi azarlıyorsa hareketini taklit ederek onu sözel olmayan yollarla tedirgin etmiş olursunuz. Örneğin, iki avukat birbirine karşı eşitlik ve anlayış göstermek için bu hareketi yapabilirler (Şekil 97) ama okul müdürünün odasında hareketi taklit eden haylaz öğrenci müdürü çıldırtabilir.

Bu hareketin kökeni çok açık olmasa da ellerin kişinin arkaya yaslanıp rahatladığı hayali bir koltuk gibi kullanıldığı düşünülebilir. Bu hareketle ilgili olarak yapılan araştırmalar bir sigorta şirketindeki otuz satış müdüründen yirmi yedisinin bu hareketi pazarlamacıları veya astlarının yanında düzenli olarak kullanırken üstlerinin yanında çok ender kullandıklarını gösterdi. Üstlerinin yanında aynı müdürler edilgen ve savunma hareket gruplarını kullanıyorlardı.

Saldırganlık Hareketleri

Aşağıdaki durumlarda hangi hareket kullanılır: ebeveynleriyle tartışan küçük çocuk, yarışın başlamasını bekleyen atlet ve dövüşten önce soyunma odasında bekleyen boksör?

Bu durumların hepsinde de kişiyi saldırgan bir tavır belirtmek için kullanılan en yaygın hareketlerden biri olan eller kalçada pozunda görürüz. Bazı gözlemciler bu harekete ´hazır olma´ adını vermişlerdir. Bu da bazı bağlamlarda doğru olsa da temel anlamı saldırganlıktır. Bu duruşa ayrıca hedeflerini elde etmek üzere hazır durumdayken bu duruşu kullananlardan hareketle ´iş bitirici´ duruşu da denmektedir. Her iki durumda da kişi bir şey konusunda harekete geçmeye hazır olduğundan bu gözlemler de doğru olsa da saldırgan, ileriye doğru bir hareket olarak kalır. Erkekler bu hareketi yaygın olarak kadınların yanında saldırgan, baskın bir erkek tavrı göstermek için yaparlar.

Kuşların da kavga veya flört durumunda daha iri görünmek için tüylerini kabarttıklarına dikkat çekmek isterim. İnsanlar da ellerini kalçalarına aynı amaçla, daha iri görünmek için koyarlar. Erkekler bunu bölgelerine giren diğer erkeklere karşı bir meydan okuma olarak kullanırlar.

Kişinin tavrını doğru değerlendirebilmek için elleri kalçaya götürme hareketinden hemen önceki durum ve hareketleri de dikkate almak gerekir. Birkaç başka hareket de vardığınız sonucu destekleyebilir. Örneğin, saldırgan poza geçildiğinde ceketin önü açık ve ceket kalçalara doğru geriye itilmiş durumda mı yoksa önü ilikli mi? Ceketin önü kapalı olarak hazır olma saldırgan bir kızgınlığı gösterirken ceketin önü açık ve geriye itilmiş durumda (Şekil 98) kalp ve boğazım sözel olmayan bir korkusuzlukla sergilemek anlamına geldiğinden doğrudan saldırgan bir pozdur. Bu poz ayrıca ayakları yere düzgün bir aralıkla yerleştirerek veya hareket grubuna sıkılmış yumrukları ekleyerek güçlendirilebilir.

Saldırgan-hazır olma hareket grupları profesyonel modeller tarafından kıyafetlerinin modern, saldırgan, ileri düşünceli kadınlar için olduğu izlenimini vermek için kullanılır. Bazen bu hareket sadece tek el kalçada diğer else başka bir hareket yaparak görülebilir. Eleştirel değerlendirme hareketlerine de eller kalçada hareketiyle birlikte sık sık rastlanır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

140 yorum

 1. beden dili hakkında sunum hazırlamam gerekiyodu gercekten bu yazı cok işme yaradı o yüzden süper olmus tesekürler

 2. bnce beden dılı her alanda gereklı…bızı bu konuda aydnlattıgınız ıcın tesekkurler…

 3. Sunu anlamaliyiz ki bunlar bilincalti hareketleridir, insanlarin %99 farkinda olmadan bu hareketleri yapar.

 4. erkekleri baştan çıkarmak için yapılan beden hareketleri oooooo işte bu süper saolun bilgiler için ama zaten bunların çoğu seksi bayanlaın yaptıı şeyler hiç bir erkek bu cazibeye dayanamazzz vaaaaav süperrrr

 5. süper sayfa gerçekten tesekkurler.. bende mutsuz bir gençtim aradıgım fnansal bagımsızlık sunan kendi işimi yapabileceğim bagımsız bir işti ve suan hayatımda kişisel gelişim eğitimleri alıyorum. saglık kalitem yükseldi aartık hayata bambaska bir gözle bakıyorum

 6. Kelimelere dökemem harikalığınızı doyamadım 1000 sayfa daha olsa okurum bir yakınım üniverstede böyle bir seminere katılıp bilgilerini banada anlatmıştı.merak ettiğim bunların bazılarını denedim evet çıkıyo ama hayati konular hakkında emin olmak için yeterli mi beni bilgilendirirmisiniz çok çok çok teşekkür edrim…

 7. Abuk sabuk yazılan yorumları şimdi okudum kendini yetiştirme gayesi olmayan avam grup lar…….. size hitap etmiyorsa neden göz gezdirdiniz demek ki cücük beyniniz almıyor örnekler sunulmuş ki hepsi doğru ağzınızı değil gözünüzü açın yarınlarımız sizin “gibi avarellere mi kaldı ay elimle enseme vuruyorum o kadar sinirlendim yani…

 8. Teşekkur ederım gercektende bu yazılanlar cok işime yaradı

 9. Kevin hogan ın kitabından alınmış gibi geldi bana.=)

 10. çok güz olmuş

 11. bay computer systems teacher

  Ya bunlara katılıyom ben de nuri alço abinin taktiklerini daha güzel ben onları kullancam

 12. 107.yorum, nihal hanım kızınca ensesine vuruyor.!!! genelde insanlar alınına vurur!!!bu ters blr beden dili oldu napcaz şimdi ??? evet önerisi olan …? :p:p:p

 13. Ya çok güzelmiş…

 14. Içeriğinde doğruılarıda var yanlışlarıda ama güzel olmuş elinize sağlık:)

 15. Idil haklı bence de bizm öğrt. çok uzun olduğu zaman şimdi arkadaşların bişey anlamaz bundan diyo ve ödev boşa gidiyor.

  yine emek verdiği için teşekkür ederim
  yazan kişiye.

 16. Gerçkten çok begndim ve hepsi de birebir doğru

 17. Valla arkadaşlar hepside çok gerekli bilgiler ileride lazim olur dikkat ederseniz çoğu hareketler günümüz politikacilarin taklit ettiği hareketlerdir…..

 18. Oncelikle sunu belirtmek isterim ki bu konudaki en buyuk eser ahmet serfif izgören hocamizindir kendisinden anladigim kadariyla bu hareketleri karsimizdkilere kz olarak kullanmak yerien bize karsi yapilan ukalaliklari engellemek icin kullanmak daha mantiklidir yoksa hayatimiz cok yapay ve yapmacik olur dah geniz bilgi almak isteyenler ve turk kulturune uygun olarak yapilan arastirmalarda ahmet serif izgoreni tavsiye ederim

 19. Bu kitabı okumuştum gercekten eylenceli ama bir sorum olacak
  yürürken nezaman bir kızla gozgoze gelsem gözlerini ayaklarıma kaçırıyor dost basa düşman ayağa derlerya bende 500kilo annannem gibi bı kızda bu hareketi yapsa cus budami ne ezilmisim bee diyorum
  şimdi bu ısı bilen warsa yassin lütfen
  bosa bakmayın kitapta yok

 20. Genelde bayanlar erkeğin nasıl bir karakterde olduğu hakkında bi fikir edinmek için ayakkabılarına bakarlar. özensiz, tozlu, uyumsuzbir ayakkabı giyidiğinizde sizin hakkındaki düşünceleri olumsuz olacaktır. bu sadece bir bayanın erkek hakkında fikir edinmesi için değil ilginizi çeken tüm insanlara bu hareketi ister istemez mutlaka yaparız.

 21. önemli….!

  beden dili insanın düşüncelerinin bedendeki yansımalarıdır..
  yapılan bir araştırmaya göre karşınızdaki insanları etkilemekte en önemli faktör beden dilidir ( % 70 )

  dolayı ile özellikle bayanlar buna çok dikkat etmelidir..!

  sebep ise şu: beden dilini yemiş,yutmuş bir insan sırf sizi etkileyip bazı maksatlara ulaşmak için beden dilini çok etkili bir silah gibi kullanıp sizi gafa getirebilir..
  bunu anlamın yolu yapmaçıklığı çözmekten geçer..
  saygılar

 22. Resimler görünmüyor:(

 23. çalışmalarınız için çok teşekkür ederim .sadece resimler görünmüyor bu problem giderilse daha iyi ve net anlaşılr.dolaysıla okurken insanın dikkati dağılabiliyor en azından resim hafızada kalır . başarılar.

 24. Beden dilinin önemine kıyafet seçimi de girio çok güzel bilgiler var daha geniş kapsamlı bi ödev hazırlamam için yeterli değil bu yazılanlar…

 25. En çok iletişim çeşitlerinden cinsel iletişim gerekli bize bu bilgiler zaten güncel yaşamda işine yaraması için verilecek bedensel dili doğru kullanma bilgisi kimsenin dikkatini çekmez beğeni toplamaz değil mi

 26. Kitap özete güzelce çıkartıp kendimde uyguladım

 27. Hepsi çok anlamlı ve birebir doğru fakak şu örnek resimlerde olsa dahabi güzel olurdu hrşy için teşekrlr .

 28. Arkadaşlar bu işaretin anlamini bilen varsa lütfen yazsin : teşekürler.bir bayan, işaret parmağını orta parmağın üzerine koyarak o şekilde elini kalçanın üzerine koyarsa ve bunu arkadan gelen erkeğe göstermek için yaptyısa ne anlmana geliyor.(işaret vermek,birşeyler anlatmak).

 29. Bilgi ve paylaşım için teşekkür ederim.

 30. Gerçekten çok beğendim süperr paylaşım için thankss

 31. merhaba, çok beğendim, ancak resimler gözükmüyor, nasıl yardımcı olabilirsiniz? saygılarımla.

 32. güzel fakat daha yalın anlatılabilirdi.daha net olurdu o zaman yinede teşekkürler.emeğinize sağlık…

 33. Beğendiğimi acıklıkla söyleyebilirim araştırmanızı takdir ediyorum fakat biraz daha genişletilebilir ve daha yalın laştırılabilirdi ama okuduklarım genede güzel şeylerdi geliştirme neoktasında örnek vermem gerekirse bakışlar saclarla oynama tokalaşma el sıkma vs vs gibi yinede teşekkürler ve bunu okuyan insanları görmekte güzeldii

 34. resimler görünmüyor. biraz daha resimli olsa daha güzel olurdu. hatta resim ve altta kısa kısa notlar süper olurdu. anlamayan uygulamayan kalmazdı. yine de çook teşekkürler.

 35. çok güzel performans ödevimi burdan yaptım

 36. ben daha okumadan güzel olduğunu düşünüyorum.

 37. resimler açılmıyo .s sızce nedn

 38. yazılarınızın hepsini dikkatli bir şekilde okudum. okurken uyguladım da ama bazıları için olumlu bir sonuç çıkartamadım.ayrıca resimler açılmıyor.

 39. vayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy be

 40. başarılı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

değerinizi ne belirler

Değerimizi Ne Belirler?

Bir şeyleri başardığımızda, bir yere geldiğimizde kendimizi değerli hissederiz, başaramadığımız zaman ise ...