Anasayfa / Başarı Yazıları / 6 numaralı parşömen: Duygularım

6 numaralı parşömen: Duygularım

Bugün duygularımın efendisi olacağım.
Sular yükselir, sular çekilir. Kış gider yaz gelir. Yaz biter soğuk basar. Güneş doğar, güneş batar. Dolunaydan sonra ay karanlığa bürünür. Kuşlar gider. Çiçekler aşar, çiçekler solar. Tohum ekilir, hasat toplanır. Tabiatın ruh hali çevrimidir, ben de tabiatın bir parçasıyım, öyleyse, gelgit gibi, ruh halim de yükselir ve alçalır.

Bugün duygularımın efendisi olacağım.
Her güne dünkünden farklı bir ruh haliyle uyanmam, tabiatın pek anlaşılmamış bir oyunudur. Dünkü sevinç bugünün üzüntüsü olur; oysa bugünün üzüntüsü yarının sevincine büyür. İçimde bir çark sürekli üzüntüden sevince, övünmeden yerinmeye, mutluluktan hüzne doğru dönüp durur. Çiçekler gibi açmış bugünün sevinci solacak ve kedere dönüşecektir. Ama bugünün üzüntüsünün de yarının sevincini öyle içerdiğini hatırlayacağım.

Bugün duygularımın efendisi olacağım.
Peki bu duygulara günümü verimli kılacak şekilde nasıl hakim olacağım? Eğer ruh halim uygun değilse, o günüm başarısız olacaktır. Ağaçların ve bitkilerin çiçeklenmesi havaya bağlıdır ama kendi havamı ben yaratır ve içimde taşırım. İnsanlara yağmur, kasvet, karanlık ve kötümserlik verirsem, onlar da yağmurla, kasvetle, karanlıkla ve kötümserlikle tepki gösterirler. Eğer insanlara neşe, heves, aydınlık ve gülümseme götürürsem, onlar da neşe, heves, aydınlık ve gülümsemeyle davranırlar. Yarattığım hava, hasadı üretir ve altın tarlasına dönüşür.

Bugün duygularımın efendisi olacağım.
Her günümün mutlu ve verimli bir gün olabilmesi için duygularıma nasıl hükmedeceğim? Yüzyılların şu sırrını öğrenerek: Düşüncelerinin davranışlarına hükmetmesine izin veren zayıftır; davranışlarının düşüncelerini denetlemesini sağlayan ise güçlü. Her gün uyandığım zaman üzüntü, kendine acıma ve başarısızlık güçleri tarafından fethedilmeden önce, şu savaş planını uygulamaya koyacağım:
Canım sıkılıyorsa, şarkı söyleyeceğim.
Üzüntülüysem, güleceğim.
Hastaysam, iki kat emek harcayacağım.
Korkuyorsam, ileri atılacağım.
Aşağılık duygusuna kapılmışsam, yeni giysiler giyeceğim.
Kararsızsam, sesimi yükselteceğim.
Kendimi yoksul hissediyorsam, beni bekleyen zenginliği düşüneceğim.
Kendimi yetersiz buluyorsam, geçmiş başarımı anımsayacağım.
Kendimi önemsiz görüyorsam, hedeflerimi düşüneceğim.

Bugün duygularımın efendisi olacağım.
Bundan böyle şunu biliyorum ki, ruh hali her zaman iyi olanlar, yeteneksiz olanlardır, ben yeteneksiz değilim. Beni parçalayacak güçlere karşı sürekli savaşacağım günler olacak. Umutsuzluk ve üzüntü gibilerini farketmek kolaydır, oysa öyleleri vardır ki, bana gülümseyerek ve el uzatarak yaklaşırlar, ama beni mahvedebilirler. Bunlara karşı da hiçbir zaman kontrolümü kaybetmemeliyim.
Kendime aşırı güveniyorsam, başarısızlıklarımı anımsayacağım.
Yemeğe düşmüşsem, geçmişteki açlığımı düşüneceğim.
Kendimden hoşnutsam, rakiplerim gözümün önüne gelecek.
Büyüklüğün tadını çıkardığım anlarda utanç anlarını unutmayacağım.
Kendimi çok güçlü hissediyorsam, rüzgarı durdurmaya çalışacağım.
Çok büyük servet kazanırsam, aç bir mideyi düşüneceğim.
Aşırı gururlu olmuşsam, bir anlık zayıflığı anımsayacağım.
Becerilerimin çok üstün olduğunu düşünüyorsam, yıldızlara bakacağım.

Bugün duygularımın efendisi olacağım.
Bu bilgiyle aynı zamanda hitap ettiğim insanların da ruh halini anlayacak ve farkedeceğim. Bugün gösterdikleri kızgınlığa ve sinirliliğe anlayış göstereceğim, çünkü artık biliyorum ki, yarın değişecekler ve onlara yaklaşmak bir sevinç olacaktır.
Artık bir insan hakkında bir görüşte hüküm vermeyeceğim. Beni bugün nefretle karşılayanı yarın almaktan geri durmayacağım. Bugün belki bir kuruş verip altın arabayı almayabilir, ama yarın bir tahta parçasına evini verebilir. Bu sırrı bilmem, benim için büyük servetin anahtarı gibidir.

Bugün duygularımın efendisi olacağım.
Bundan böyle insanların ve kendimin ruh halindeki gizemi tanıyacak ve tanımlayacağım. Şu andan itibaren içimde uyanacak her türlü kişiliği denetlemeye hazırım. Duygularıma pozitif eylem aracılığıyla hükmedeceğim ve duygularıma hükmettiğim zaman, kaderime de hükmedeceğim.

Bugün ben kaderime hükmediyorum.. Ve benim kaderim mesleğimde dünyanın en iyisi olmaktır!
Kendi kendimin efendisi olacağım.
Muhteşem olacağım.

Yazan : Hıncal ULUÇ
(27 Eylül 1997’de yayınlandı.)

İnsan, aklının tasarlayabildiği kadarını elde eder.
W. Clement Stone

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.