Anasayfa / Başarı Yazıları / Aslında “üstün zekalısınız”

Aslında “üstün zekalısınız”

Son bilimsel araştırmalara göre, bireylerin büyük bölümü yeteneklerini küçümsüyor. Aslında sınırsız bir öğrenme ve yaratıcılık yeteneğine sahipsiniz. İnsan beyninin bilinen yeteneklerinin yüzde 95’i son 20 yıl içinde öğrenildi. İşte çağdaş zeka ve beynin doğası üzerine yapılan araştırmalardan çarpıcı sonuçlar.

Çoğumuz geleneksel IQ (Zeka düzeyi) testine dayalı bir zeka konseptiyle büyüdük. IQ testi, Alfred Binet (1857-1911) tarafından bulundu. Binet’in psikolojiye aşırı ilgisi vardı. Özellikle, çocukların akademik potansiyelinin değerlendirilmesinde kültür ve sınıf önyargılarının üstesinden gelmek istiyordu.

Geleneksel IQ konsepti o dönem için devrim sayıldı. Ancak günümüzün araştırmaları bu testin iki önemli zafiyetini ortaya çıkardı. Birincisi, zekanın doğuşda belirlendiği ve değişmez olduğu. Buzan, Machado, Wenger gibi araştırmacılar, eğitimle IQ’nun yükselebileceğini gösterdiler. Nature Dergisi yaptığı bir araştırmada genlerin IQ’ya yüzde 48’den fazla etkili olmadığı sonucuna vardı. Yüzde 52’si doğum öncesinin, çevrenin ve eğitimin bir fonksiyonuydu.

Psikolog Howard Gardner her birimizin en az yedi ölçülebilir zekaya sahip olduğumuzu belirten çoklu zeka teorisini ortaya koydu. Yedi zeka ve her biri için bazı dahi örnekleri şöyle:

1. Mantık-Matematik: Stephan Hawking, Isaac Newton, Marie Curie

2. Sözel-Edebi: William Shakespeare, Emily Dickinson, Jorge Luis Borges

3. Mekanik: Michelangelo, Georgia O’Keeffe, Buckminster Fuller

4. Müzik: Mozart, George Gerswin, Ella Fitzgerald

5. Beden-Kinestetik: Morihei Ueshiba, Muhammed Ali, F. M. Alexander

6. İnsanlar arası-Sosyal: Nelson Mandela, Mahatma Gandhi, Kraliçe I. Elizabeth

7. İç dünyası (kendini bilme): Viktor Frankl, Thich Nhat Hanh, Rahibe Teresa

Çağdaş psikolojik araştırmalar beyninizin sandığınızdan çok daha iyi olduğunu ortaya çıkardı. Beyniniz, herhangi bir süper bilgisayardan daha esnek ve daha boyutlu. Hayatınız boyunca, her saniye, saniyede yedi şeyi öğrenebilir ve beyninizde daha çok öğrenecek yeterli yeri bulabilirsiniz. Beyninizi doğru şekilde kullanırsanız yaşlandıkça gelişir. Sınırsız sayıda kromozom bağlantısı yapma kabiliyetine, yani düşünce durumu potansiyeline sahip.

Yavru ördekler hayatta kalmayı annelerini taklit ederek öğrenirler. En iyi modelleri seçmek bizi potansiyelimizin gerçekleşmesine doğru götürür. Örneğin iyi bir lider olmak istiyorsanız Winston Churchill, Abraham Lincoln ya da Kraliçe Elizabeth’i inceleyin.

The Book of Genius’ta (Dahinin Kitabı) Tony Buzan ve Raymond Keene tarihin en büyük dahilerini sıraladılar. Kriterleri şunlardı: Özgünlük, beceriklilik, konusuna hakimiyet, vizyonun evrenselliği, güç ve enerji. Liste şöyle sıralanıyor.

1. Leonardo Da Vinci

2. William Shakespeare

3. Mısır piramitlerini inşa edenler

4. Johann Wolfgang von Goethe

5. Michelangelo

6. Sir Isaac Newton

7. Thomas Jefferson

8. Büyük İskender

9. Phidias (Atina’nın mimarı)

10. Albert Einstein

Kaynak : AKILVEZEKA

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

  1. tşkler…

  2. Bizim için örnek alınacak yegane kişi önderimiz Atatürk’tür.Hiç bir Türk Leonardo da Vinci,albert Einstain,Abraham Lincoln’u veya Kraliçe Elizabeth’i örnek almaz almamalıdır.Bunun sebebi bu insanların büyük birer lider ve insan olmadıklaları için değil örnek alınacak şahsiyetle kendisini bağdaştırabileceği,dokunabileceği bir olması gereğidir.Başarıyı uzaklarda aramaya gerek yok yanı başımızda 20. yüzyılın en başarılı,üstelik bu başarılarını yokluklar içinde yapmış biri varken kraliçe Elizabeth imparatorluğunu büyütmüşse bize ne.

  3. paylaşımınız için teşekkürler…

  4. Güzel bir yazı, kitabı bulabilrsem almayı planlıyorum.

  5. Paylaşımınız için teşekkürler…

  6. çok güzel paylaşım teşekkürler.

  7. Tamam arkadaşım atatürk diyosun sonuna kadar haklısın da .. bu da demek olmaz kı diğerlerini es geç.. senın yaptığın millet ayrımına girer.. örnek iskender i herkes örnek almalıdır bence.. ondaki gücü azmi herşeyini bazı hataları olsa dahi.. filmini izlemediysen de izlemeni tavsiye ederim.. evet atatürk çok önemlidir bizim için ama diğerlerini de küçümseyemezsin .. atatürk ülkemizi kurtarmış muhteşem bir insandır ama leonardo da vinci gibi de resim yapamamaktadır.. herkesin özelliği başka.. ayrıma gerek yokk..

  8. Elife katılıyorum. her insanın buldugu , insanlıga kattıgı sey baska .. ataturk u sevin, ama putlaştırırsanız ve her şeyde kullanırsanız kıymeti azalır o yuzden her şeye katmamalısınz. her şeyin ayrı bi yeri var

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.