Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Başarmak için Ne Kadar Azimlisiniz?

Başarmak için Ne Kadar Azimlisiniz?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
61 0
başarı ve azim

Hiç başlayıp yarım bıraktığınız şeyler oldu mu? Üniversite, yüksek lisans, heyecanla başladığınız bir proje, tutku duyduğunuza inandığınız bir iş?

Bir çoğumuzun hayatında böyle yarım kalmışlıklar vardır. Peki hiç düşündünüz mü neden böyle yapıyoruz? Bazen neden bir hevesle başlayıp sonunu getiremiyoruz?

Angela Duckworth ünlü kitabı “azim” de, kitabın adı olan azim kavramını anlatıyor. Ve şöyle diyor Duckworth;

[box type=”shadow” ]”Bazı insanlar her şey yolundayken harikadır fakat işler yolunda gitmediğinde yıkılırlar. Başarılı insanlar denemeyi her şeye rağmen sürdürmüş olanlardır.”[/box]

Azim, bizim işler yolunda gitmediğinde de, sıkıcı olduğunda da hatta acı verici olmaya başladığında bile pes etmeden yürümeye devam etmemizi sağlayan en önemli kasımız.

Çoğu girişimcinin bildiği gibi tutkuyla bir fikrin peşinden yola çıkmak, gerektiğinde o fikri geride bırakıp yenisini bulmak, yüzlerce defa “hayır” cevabını duyarak denemeye devam etmek, yola çıktıklarını yolda kaybetmek, yeni gelenlerle yeniden takım olmaya çalışmak, batmak, çıkmak, fırtınalı bir denizde hayaline doğru yolculuğa devam etmek…

Böyle bir yolculukta azme çok ihtiyacımız olacağı kesin. Angela Duckworth’un kitabı “azim”, bu kasını daha da geliştirmek isteyenler için harika bir kılavuz.

Okumak isteyenler için; Angela Duckworth – Azim (Grit)

Yazan : Özge Görür Orbay

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar