Anasayfa / Başarı Yazıları / Avunucuzdaki kelebek!

Avunucuzdaki kelebek!

Zor günlerinizde size yol gösteren, sizi ayakta tutan, yaşama sevince veren gelecek hayalinizdir. Hayatla ilgili kararlarınızı kolaylaştıran, sizi insan yapan ise bağlı olduğunuz değerlerinizdir. Çabalarınızın sonuca ulaşmasını sağlayan şey hedef belirlemenizdir; kişiliğiniz, olumlu düşünceniz, yaratıcılığınız ve mücadele ruhunuzdur.

Mutluluğunuz narin bir kelebek gibidir.

Yazının (ve kitabın) başlığı niçin “Avucunuzdaki Kelebek?”

Zamanın birinde iki tane kız kardeş varmış, nasıl akıllılarmış anlatamam. Etraflarındaki ve okuldaki tüm bilgi onlara yetmez olmuş. Bir gün, anneleri onları dağdaki bilge adama götürmeye karar vermiş :

Kızlar, bilge adamla karşılaşınca ona sorular sormaya başlamışlar. Bilge adam bütün soruları doğru cevaplamış; kızlar çok sevinmişler ve annelerinden eğitimleri için bir süreliğine izin isteyerek bilge adamın yanında kalmışlar.

Sordukları soruların hepsinin cevabı doğruymuş. Bir süre çok mutlu olmuşlar; ama sonra sıkılmaya başlamışlar. “Bilgenin bilemeyeceği bir soru bulmamız lazım” diye düşünmüşler. Kızlardan biri bir gün “Buldum!” diye sevinmiş. “İki elimin arasına bir kelebek koyacağım ve bilge adama soracağım, “Avucumun içinde bir kelebek var. Canlı mı, ölü mü? “Ölü” derse kelebeği bırakacağım. “Canlı” derse avucumu hafifçe bastıracağım. Her ne derse cevabı bilemeyecek.” Kızlardan birisi kapalı tuttuğu ellerini bilge doğru uzatmış. (Şimdi lütfen siz de yapın. Avuçlarınız birbirine bakacak şekilde ellerinizi birleştirin ve uzatın. Ben açın deyinceye kadar da açmayın.)

VE sormuş:

“Avucumun içinde bir kelebek var; canlı mı, ölü mü?”

Bilge adam cevap vermeden önce uzun süre kızın gözlerine bakmış ve cevaplamış :

“Senin ellerinde kızım. Senin ellerinde…”

Şimdi bakın hayatınıza ve mutluluğunuza…
Nerede mi?
Açın avucunuzu…
Sizin ellerinizde; tam avucunuzun içinde.

Bir Portekiz atasözü der ki “Yaşadıkça yaşlanmazsınız, yaşamadıkça yaşlanırsınız.”

Mutluluk dileklerimle.

Kaynak : Ahmet Şerif İzgören, Avunucuzdaki Kelebek

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

 1. portekiz atasözü gercekten güzeldi..birgün insan geriye dönüp baktıgında yaptıgı seylerden degil yapamadıgı seyler için pişmanlık duyarmıs..

 2. cok güzel ve yaralı bir yazı sizi tebrik ediyorum ve herkesin avcundaki kelebegi fark etmesini diliyorum..

 3. yazınız çok güzel..bir türlü mutlu olamama,karamsarlıktan vazgeçememe gibi sorunları olan bana çok iyi geldi diyebilirim..umarım avucumdaki kelebeği farkedebilirim.bunu herkes için de diliyorum..ayrıca atasözü çok durup düşündürücüydü..

 4. yazı gerçekten egitici olmuş sonunuda güzel baglamışlar “senin elinde”. söz çok anlamlı olmuş evet hayatta olumlu ve olumsuz birçok karar elimizde umarım ileriye yönelik olumsuz şeyler yapmayız tşk

 5. Gökhan TAŞKIN

  Muhteşem bir yazı!
  Hatta bugüne kadar okuduklarımdan en iyisi.

  Teşekkürler kendinigelistir.com!

 6. Kalbim bir an durdu ve yeniden atmaya başladı, etkilendim. tebrikler

 7. Tüylerim diken diken oldu.

 8. Evet herşey bizim elimizde malesef bunu farkedemiyoruz ama ben bu site sayesinde farkedeceğim
  teşekkürler

 9. gerçekten çok haklısınız ama her şey de her zaman ellerimizde olmuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.