Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Özgeçmişimde yalan söylersem başıma neler gelir?

Özgeçmişimde yalan söylersem başıma neler gelir?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
113 0
cv yalancisi

İş görüşmelerinde sizleri öne geçirecek önemli noktalar arasında yer alan özgeçmişler hazırlanması oldukça zor formlar olarak değerlendirilebilir. Başarılı bir özgeçmiş sizler hakkında geniş bilgilerin edinildiği kaynak görevi üstlenmektedir. Bu kaynak insan kaynakları personelleri tarafından oldukça dikkate alınmaktadır ve mülakat görüşmelerinin özgeçmiş çerçevesinde ilerlemesini sağlamaktadır.

Üstün özelliklerinizin vurgulandığı özgeçmişleriniz de sizlerin mevcut işe alınacak ve o işe en iyi uyumu sağlayacak aday olmanızın eşleştirilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu noktaya ortaya çıkan bir sorun ise, özgeçmişte yalan ifadelerde bulunulmasıdır. Özgeçmişinizde yazdığınız bilgilerin insan kaynakları tarafından doğru olarak değerlendirilmesi sizlere işe alım sürecinde öne geçirmektedir. Ancak bu bilgilerin doğruluğu işe alım aşamasından hemen önce teyit edilebilir.

Bu teyit edilme durumunu somutlaştırmak adına bir senaryo hazırlamak gerekirse; bilgisayar sertifikanızın olduğunu özgeçmişinizde yazdınız. İşe alım sürecini başarı ile tamamladığınızı varsaydığımızda işe alım aşamasında sizlerden istenen bazı belgeler olacaktır. Bu belgelerin sizden talep edilmesi esnasında bilgisayar sertifikanızı da teslim etmeniz gerekebilir. Bu durumda kaybolduğunu ifade etseniz bile, aldığınız kurumdan yazı talep edilebilir. Bu durumun ortaya çıkması yalanınızın ortaya çıkması ile aynı sonuçları doğurmaktadır.

Bu senaryoya farklı bir açıdan bakarak ilerleyelim. İşe alım sürecinde bilgisayar sertifikası talep edilmedi. Siz işe başladınız, fakat herhangi bir bilgisayar bilginiz yok. Bu durumda bilgisayarı aktif olarak kullanamadığınız için amirleriniz tarafından bu durumun anlaşılması çok da zor olmayacaktır. Hem mahcup olabilir hem de işinizden olabilirsiniz.

Özgeçmişlerde yer verilen yalan ifadeler arasında en çok önceki iş yeri ile ilgili kısımlar bulunmaktadır. Önceki iş yerinde ahlak kurallarına aykırı bir davranıştan dolayı işine son verilen birisi, bu durumu sözleşmenin sona ermesi olarak özgeçmişinde yer vermesinin ardından işe alım sürecinde önceki iş yerinden bilgi talep edildiğinde gerçek gün yüzüne çıkacaktır. Kişi hem işe alınmayacak hem de yalanı ortaya çıkmış olacaktır.

Yine yaygın yalanlar arasında yer alan iş tecrübeleri, kişinin daha önce benzer pozisyonlarda çalıştığının özgeçmişe yazılmasını ifade etmektedir. Kişi daha önce benzer işte çalışmadıysa, mevcut işe alım sürecinde kendisinden müdürünün iletişim bilgileri istenilebilir. Veya uygulamaları olarak iş tecrübelerini yansıtması istenilebilir. Bu ve benzeri durumlarda kişinin yalanı kısa sürede ortaya çıkmaktadır.

Özgeçmişlerde yer alan yalanlar bir süre sonra ortaya çıkmaktadır. Bu süre kimi zaman işe alımın gerçekleştirilmeden hemen önceki aşama olabilirken, kimi zaman da işe alımın gerçekleştikten sonraki birkaç hafta içerisinde de olabilmektedir. Her iki durumda da kişinin iş ile bağlantıları kesilmektedir. Bu ve benzeri durumların ortaya çıkmaması adına özgeçmişlerde ve mülakatlar da yalan ifadelere yer verilmesi doğru değildir.

Eksik yönlerinizin olması sizlerin yalan söylemek yerine, eksiklerinizin üzerine giderek kendinizi geliştirmenize doğru giden bir süreç olarak devam etmelidir.

Kaynak : Berna Ak, cvlogin

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar