Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Etkileyici bir “özgeçmiş” nasıl hazırlanır?

Etkileyici bir “özgeçmiş” nasıl hazırlanır?

Selçuk ARICI Selçuk ARICI -

- 8 dk okuma süresi
58 1
etkili özgeçmiş nasıl hazırlanır

Etkileyici bir özgeçmiş hazırlamak sanıldığının aksine zor değildir. İş tecrübeniz her ne olursa olsun en önemli unsur sizin kendi geçmiş iş yaşantınızı nasıl ve ne şekilde sunduğunuzdur. Kısacası kendinizi nasıl tanıttığınızdır. Aşağıda özgeçmiş hazırlama sürecinizde dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlardan bahsedeceğim. Bunları aşama aşama incelerseniz etkili bir özgeçmişi nasıl hazırlayacağınız konusunda önemli ipuçları kazanacaksınız.

1- Ben Kimim? 

Öncelikle şunu hemen belirtmeliyim ki özgeçmiş hazırlamak ezbere yapılacak birşey değildir. Sözgelimi herkes kendi başına birer bireydir ve herkesin kendini ifade biçimi farklıdır. Örneğin bir makine mühendisi ile bir satış görevlisinin özgeçmişlerinin aynı şekilde olması beklenemez. İş deneyimi fazla olan biri ile az olan bir kimsenin özgeçmişlerinin aynı şekilde özgeçmiş hazırlaması beklenemez. Eğer siz kendinize ait iş deneyimlerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi, kendi kişiliğinizi ve çalışabileceğiniz iş alanlarını, neyi başarırım sorusunu, benim hayattaki iş amacım ne? sorusunu cevaplayabiliyorsanız bu durumda kendinize ait önemli soruları da yanıtlamışsınız demektir. Bir özgeçmiş hazırlamadan önce bu soruları yanıtlamalısınız.

2- Ne gibi bir kariyer yaşantısı istiyorum?

Kendinize şu soruyu sormalısınız. Ben şu anda ne iş yapmak istiyorum? 3-5 yıl sonra ne iş yapmak istiyorum? 10 yıl sonra ne iş yaptığımı hayal ediyorum. Yani ben gelecekte ne olmak istiyorum ? İşte bu soruları cevaplandırdığınızda hangi alanda çalışmak istediğinize daha net karar vereceksiniz.

Buraya kadar hiç iş tecrübesi olmayan veya daha az olan kişilerle ilgili kısa bir hazırlık yaptık. Bu aşamadan sonra ise “Etkili Bir Özgeçmiş” hazırlamanın yöntemlerinden aşama aşama bahsedeceğim.

İyi bir özgeçmiş şu bilgileri içermelidir.

A- Kişisel Bilgiler: Adı, Soyadı, Ev adresi, Cep telefonu, Ev telefonu, E-mail adresi

B- İş deneyimleri: En son çalıştığınız iş yerini en üste yazmak koşuluyla, İş yerinin adı ve ünvanı, Çalıştığınız zaman aralığı ( Örneğin; Mayıs 2003 – Haziran 2005 gibi) , O iş yerinde yaptığınız görev pozisyonunuz ( Örneğin; Muhasebe Sorumlusu vb.) , yine aynı iş yerinde yaptığınız görevler ( Mümkünse tek tek olmak şartıyla ( Örneğin ; Personel ve Özlük İşlemlerinin gerçekleştirilmesi, Tekdüzen muhasebe planının hazırlanması vb) örneklerinde olduğu gibi her bir şirkette yapmış olduğunuz görevleri tanımlayın. Eğer aynı firmada 2 ayrı pozisyonda çalışmış iseniz bunu da aynı firma başlığı altında başlıklandırın.

C- Eğitim: Bu alana lise mezunu iseniz bitirdiğiniz en son liseyi yazın, Eğer lisans veya daha üstü bir okul bitirdiyseniz, lise – Üniversite varsa Yüksek Lisans bilgilerini başlama ve bitirme yıllarını da belirterek mutlaka yazınız. Eğer bitirmiş olduğunuz lise veya üniversite yabancı dil ağırlıklı bir okul ise bunu da mutlaka belirtmelisiniz. (Örneğin; Marmara Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği veya İstanbul Anadolu Lisesi, Fen Bölümü 2002 – 2005 vb.) En son bitirdiğiniz okulu en üste yazınız.

etkili özgeçmiş nasıl hazırlanır

D- Kariyer Hedefi : İş yaşamıyla ilgili kariyer hedefinizi mutlaka belirtmelisiniz. Ancak bunu belirtirken genel ifadeler yerine daha belirgin bir hedef belirtmelisiniz. (Örneğin; En büyük kariyer hedefim x alanda tüm becerilerimi daha da ilerletmek ve gelecekte bu alanda lider bir yönetici olmak vb)

E- Sahip Olduğunuz Yetkinlikler: Özellikle iş yaşamıyla ilgili sahip olduğunuz yetkinlikleri burada iyice tanımlayınız. Bu belki de sizin bir adım öne geçmenizi sağlayabilir ( Örneğin; Sonuca odaklı çalışmak yetkinliğine sahipseniz şöyle diyebilirsiniz. Hangi iş olursa olsun onun sonuçlarını düşünür ve o işi sağlıklı bir şekilde tamamlamaya çalışır vb).

F- Bilgisayar, Yabancı Dil, Sürücü Ehliyeti : Bu bölümde yabancı dil bilginizi konuşma, anlama ve yazma düzeylerini belirterek yazmalısınız. Eğer yabancı diliniz çok güçlü değilse buraya orta, ileri gibi ifadeler kullanmanızda yerinde olacaktır. Sürücü belgeniz var ise kaç yıldır aktif araç kullandığınızı mutlaka belirtmelisiniz. Aktif araç kullanmıyorsanız sadece ehliyetinizin türünü ve alındığı yılı belirtin. Bilgisayar bilginizi ise daha önce şirketlerde kullanmış olduğunuz paket programlar başta olmak üzere tek tek belirtin.

G- Kişisel Bilgiler: Bu bölüme eğer varsa askerlik bilginiz (Yer, ne olarak yaptığınız ve tarih) bazında belirtin. Ayrıca kişisel hobilerinizi, uğraş alanlarınızı mutlaka belirtin. (Örneğin; Hafta sonları amatör olarak fotoğrafçılık yapmakta. Halen 5000 adet doğa resmi arşivine sahip vb.)

H- Referanslar ve Size Ulaşılamadığında Ulaşılacak alternatif telefon numarası: Buraya ağırlıklı olarak sizinle beraber çalışmış yönetici veya iş arkadaşlarınızı, varsa söz sahibi olan başka bir yönetici veya varsa ünlü bir kişiyi referans gösterebilirsiniz. Referans gösterdiğiniz kişinin adı, soyadı, görev pozisyonu, telefonu, varsa e-mail adresini belirtebilirsiniz. Özgeçmiş sayfasının en altına size ulaşılamadığında kendisiyle irtibata geçilecek olan bir yakınınızın telefon veya iletişim bilgilerini yazabilirsiniz.

I- Kapak Yazısı: Kapak yazısı sizi kısaca tanımlayan, kariyer hedefinizi kısaca ortaya koyan ve niçin ilgili firmaya başvurduğunuzu anlatan bir yazıdır ve özgeçmiş ile birlikte verilir.

Önemli Not 1: Özgeçmiş yazarken Ben yaptım, tamamladım kullanmayın. Onun yerine kendinizden 3. bir şahıs gibi bahsedin. Yaptı, tamamladı vb. Yüklemler kullanın. (Örneğin; Aylık ortalama 25 parça ürün satışı gerçekleştirdi vb.)

Önemli Not 2 : Özgeçmişinizi çok uzun tutmayın. Kısa, öz ve hedefe vurgu yapan şekilde hazırlamaya özen gösterin.

Selçuk ARICI

1978 Doğumlu Selçuk Arıcı ilk, orta ve lise tahsilini Bursa'da tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü tamamladı. Üniversite dönemi ve sonrasında iş hayatını insan kaynakları alanında sürdürdü. 14 yıl boyunca Türkiye'nin önde gelen Holdinglerinde, Bilişim sektöründe ve Bankacılık ve sigortacılık alanında İnsan Kaynakları ve Eğitim Gelişim alanında, uzman, yönetici ve müdür pozisyonlarında görev yapan Selçuk Arıcı'nın yayına hazırlık yaptığı 4 kitabı bulunmakta. Halen #insankaynakları, eğitim ve gelişim, psikolojik #danışmanlık, aile ve evlilik danışmanlığı, sosyal medya yönetimi konularında danışmanlık hizmetlerini sürdürmekte.

İlgili Yazılar