Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Bu 20 işaret hayatınızda varsa “başarı” vardır!

Bu 20 işaret hayatınızda varsa “başarı” vardır!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 7 dk okuma süresi
199 1
motivasyon ve başarı

Ara ara kendimizi başarısız görürüz. Ne kadar normal bir an olsa da kendimize ve hayatımıza farklı bir yerden bakmak gerekir. Çünkü ara ara “küçük şeyleri” göz ardı ederiz. Lüks bir araba sahibi olmamamız, bir yalıda yaşamıyor olmamız, milyarlık bir servetimiz olmaması mutlaka başarısız olduğumuz anlamına gelmez. Hatta öyle ki tam tersi söz konusu olabilir.

Aşağıda yer alan 20 işaret sizin için geçerli ise, hayatta başarılı olmuşsunuz demektir:

1. İlişkileriniz eskisi kadar dramatik değil.

Dramatik davranmak olgunluk değildir. Bizler yaşlandıkça olgunlaşmamız gerekir. Belki ilişkileriniz eskiden çok dramatik ve heyecan doluydu. Ama bu duyguları aştıysanız, başarılısınız demektir.

2. Artık yardım ve destek istemekten çekinmiyorsunuz.

Yardım istemek zayıflık değildir. Aslında güçlü olmanın işaretidir. Hiç kimse tek başına başarılı olmamıştır. Hedefe ulaşmak için takım çalışması gerekir. Yardım istemek, kişiliğinizin geliştiğini gösterir.

3. Standartlarınızı yükselttiniz.

Artık başkalarının – hatta kendinizin bile – sergilediği kötü davranışlara katlanmıyorsunuz. İnsanları davranışlarından dolayı sorumlu tutuyorsunuz. Hayatınızdaki “enerji vampirleri” ile artık zaman geçirmiyorsunuz.

4. Sizi mutlu etmeyen şeyleri umursamıyorsunuz.

Bu davranış bencillik gibi görünse bile, kesinlikle değildir. Kendini sevebilmek başarıdır. Sizi mutlu etmeyen, bir yarar sağlamayan veya zor durumda bırakacak her şeye “hayır” diyebilecek kadar sevmelisiniz kendinizi.

motivasyon ve başarı

5. Zaman zaman aynaya baktığınızda, kendinizi takdir ediyorsunuz.

En ideali, aynaya baktığınız her zaman kendinizi takdir etmenizdir. Ama o derece değilse bile, bunu eskisinden daha sık yapabiliyorsanız, bu da bir başarıdır. Kendinizi sevin. Siz harika bir insansınız.

6. Engel ve başarısızlıkların, insan gelişiminin bir parçası olduğunu öğrendiniz.

Hiç kimse her zaman yüzde yüz başarılı olamaz. Bu mümkün değildir. Her insanın hayatında hem zaferler, hem de yenilgiler vardır. O yüzden, karşılaştığınız engelleri sizi daha iyiye ulaştıracak basamaklar olarak görün. Gerçekte “engel” diye bir şey de yoktur. Her şey heyecanlı ve harika bir yolculuğun parçasıdır.

7. Sizin için her şeyi yapabilecek insanlardan oluşan bir destek sisteminiz var.

Kimlerin “arkanızı kolladığını”, kimlerin ise sadece öyle göründüğünü anlamışsanız, başarılısınız demektir. Bunu anlamak insana acı verebilir. Ama ihanetin belirtilerini öğrenmişseniz, o kişilerden uzak durabilirsiniz.

8. Fazla şikayet etmiyorsunuz.

Zira aslında şikayet edecek bir şey olmadığını biliyorsunuz. Eğer çok korkunç bir deneyim ve büyük kayıplar yaşamadıysanız, hepimizin karşılaştığı günlük sıkıntılar aslında önemsizdir. Başarılı kişiler de bunu bilir. Bu yüzden şükrederek yaşarlar.

9. Başkalarının başarılarıyla mutlu olabiliyorsunuz.

Başkalarının başarılı olması, sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Zirveye çıkan kişileri alkışlamayı bilin. Başkalarının zaferleri için sergileyeceğiniz pozitif enerji ne kadar fazla olursa, sizin hayatınıza da aynı derecede yansır.

10. Peşinde koştuğunuz tutkularınız var.

Durağan bir insan değilsiniz. Dünyaya harika şeyler sunabileceğinizi biliyorsunuz. Çok özel yetenekleriniz ve becerileriniz var. Bunu sadece bilmekle yetinmiyor, sergilemek için de çalışıyorsunuz.

11. Ümitle beklediğiniz şeyler var.

Eğer hayatınızda gerçekleşmesini heyecanla beklediğiniz şeyler yoksa, o zaman yavaş yavaş ölüyorsunuz demektir. Başarılı insanlar kendilerine heyecan veren hedefler yaratırlar. Bu heyecanla hayatlarına canlılık katarlar.

12. Gerçekleştirdiğiniz hedefleriniz var.

Başarısızlıklar hayatın bir parçası olsa da, hedef ve hayallerinizden vazgeçmeyip, istediğiniz sonuca ulaşana kadar sabırla gayret göstermişsiniz. Zaferin tadını almışsınız. Bu da size gayret veriyor.

başarı ve mutluluk

13. Başkalarına empati duyuyorsunuz.

Empati duyamayan insanın içi ölmüş gibidir. Empati, dünyaya sevgi ve pozitif enerji yaymak demektir. Başarılı insanlar bunu bilir. Diğer insanları da ailelerinden biriymiş gibi severler.

14. İçtenlikle seviyor ve sevilmek için kendinizi başkalarına açıyorsunuz.

Aşk riskli bir şeydir ve bazen insanlara korkutucu gelir. Aslında aşkı herkes özler, ama işin içinde “reddedilmek” de olduğundan, korkutucudur. O yüzden, eğer yüreğinizi sevmeye ve sevilmeye açabiliyorsanız, başarılısınız demektir.

15. “Kurban” olmayı reddediyorsunuz.

Kötü şeylerin sadece “sizin” başınıza gelmediğini biliyorsunuz. Çoğu zaman, yaşadığınız hayat derslerinde sizin de payınız vardır. Başarılı insanlar bunu bilir ve o dersler yüzünden yıkılmayı reddederler. Her şeye rağmen yeniden ayağa kalkarlar ve savaşı kazanırlar.

16. Başkalarının ne düşündüğünü umursamazsınız.

Herkesi memnun edemeyeceğinizi bilirsiniz. Toplumun insanları yargıladığı standartların çoğunlukla gerçekçi olmadığını bilirsiniz. O yüzden doğru bildiğinizden şaşmaz ve kendinizi seversiniz.

17. Her şeyin olumlu tarafına bakarsınız.

Hayat hayal kırıklıklarıyla dolu olabilir – tabii öyle görmek isterseniz. Ama bir başka gözle bakarsanız, o hayal kırıklıkları değerli deneyimlerdir. Eğer ders alabilirseniz, başınıza gelen her olumsuz olay aslında bir fırsattır.

18. Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabullenirsiniz.

Hepimiz biliyoruz ki, hayatta değiştiremeyeceğimiz çok şey vardır. Değiştirebileceğiniz tek şey, bakış açınızdır. Eğer olaylara olumsuz değil de olumlu bakabiliyorsanız, o zaman başarılısınızdır.

19. Değiştirebileceğiniz şeyleri değiştirirsiniz.

Yine biliyoruz ki, hayatta değiştirebileceğiniz çok şey vardır. Başarılı insanlar, değiştirebilecekleri olumsuzlukları kabullenip oturmazlar. Ortaya çıkıp, ellerinden geleni yapmaya çalışırlar.

20. Mutlusunuz.

Bence başarının en temel göstergesi budur. Bankada ne kadar paranız olduğu, evinizin ne kadar büyük olduğu veya kaç kez lüks bir tatil yaptığınız hiç fark etmez. Eğer mutluysanız, başarılısınız demektir.

Kaynak : LifeHack

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar