Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Öyküleri
  3. Başarılı girişimcilerden 13 büyük başarısızlık hikayesi :)

Başarılı girişimcilerden 13 büyük başarısızlık hikayesi :)

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 11 dk okuma süresi
15 2
basariya-giden-yol

Her markanın, her önemli projenin ve/veya her başarılı girişimcinin arkasında bir başarı hikayesi olduğu kadar birçok başarısızlık hikayesi mevcuttur. Bunun üzerine başarı ve başarısızlık tartışılır. Hatta tam da bunun için deneyim denilen şeyin ne kadar da önemli olduğu anlatılır. Bu yazımızda başarısızlık hikayelerini derlemeye çalıştık. Cevabın sağlamasını yapmak da bizi başarıya götürecektir.

1. ‘Hiç faaliyete geçmemiş bir şirket için 1 milyon dolar harcadık’
Hiten Shah, KISSmetrics Kurucu Ortağı
Şirketimizin diğer kurucu ortağı ve ben, hiçbir zaman faaliyete geçirmediğimiz bir internet hosting şirketi için 1 milyon dolar harcadık. Bizler çok fazla mükemmelliyetçiydik, ve müşterilerimizin ne istediklerini anlamadan, yapabileceğimiz en mükemmel ürünü ortaya çıkarmaya çalıştık.

Fakat artık, finansımızı akıllıca yönetmeyi, optimizasyon yapmayı ve müşteri memnuniyetine odaklanmayı öğrendik.

Hilten, bu başarısız deneyimden sonra KISSmetrics ve Crazy Egg isimli, iki tane çok başarılı şirket kurdu.

[divider]

2. ‘Önce web sitesini yayına soktuk daha sonra müşterilere sorduk’
Robin Chase, Zipcar Kurucu Ortağı

Mümkün olduğunca çabuk müşterilerinize ulaşın, ve ürününüzü geliştirmek için onlardan fikir alın.

Taşıt paylaşma platformu olan GoLoco isimli ikinci şirketimde, müşterilerle temasa geçmeden önce internet sitesi ve yazılım için çok fazla para harcadık. Bu, müşterilerimizden öğrendiğimiz şeylerin ilk baştaki varsayımlarımızı yanlış çıkardığı anlamına geliyordu.

Robin, Buzzcar şirketinin Kurucusu ve CEO’su ve Zipcar şirketinin de Kurucusu ve eski CEO’sudur.

[divider]

3. ‘Moz’da yaptığımız en büyük yanlışlardan biri, sürekli devasa büyüklükteki projeler üzerinde çalışmamızdı.’
Rand Fishkin, Moz CEO’su ve Inbound.org Kurucu Ortağı

Moz’da yaptığımız en büyük yanlışlardan biri sürekli olarak, ilerlemeyi çok net ve anında göremediğimiz, uzun aylar süren, devasa büyüklükteki projeler üzerinde çalışmamızdı. Aslında birkaç kez başarılı olduk, fakat 2011’in 4. çeyreğinde başladığımız, 2012 Temmuz’unda bitmesi gereken bir projemiz 2013 Eylül’üne ertelenince yüzüstü yapıştık. Girişimcilik dünyasında, 1 yıldan fazla bir süredir bütçeleme ve planlama yaptığınız birşeyde başarısız olmak kötü haberdir.

Bizim gibi yapmayın – esnek geliştirme faaliyetleri yürütün, geliştirme sürecinde netlik ve görünebilirlik sağlayın, ve ekibinizi birbirlerine karşı sorumlu tutun.

Rand Fishkin, Moz CEO’su ve Inbound.org Kurucu Ortağı

başarının sınırları

4. ‘Çok geç başladım. Nefret ettiğim bir işte uzun zaman harcadım.’
Leo Babauta – Çok Satanlar Listesinde olan Yazar

Çok geç başladım, çünkü başarısınlıktan korkuyordum ya da kendime güvenmiyordum. Nefret ettiğim bir işte uzun zaman harcadım, onun yerine bir bloga başlayabilir ya da sevdiğim bir iş kurabilirdim.

Şu an bildiklerimi bilseydim, girişimciliğe 10 yıl önce başlardım. Başlamamak en kötü senaryodur.

Leo Babauta ünlü bir yazar ve girişimcidir.

[divider]

5. ‘Hepsini kendi başıma yapmaya çalıştım.’
Leo Laporte – TWiT network kurucusu

En büyük hatam her şeyi kendi başıma yapmaya çalışmamdı. Bir girişimci olarak, medya, içerik ve müşterilerime ulaşmam için kullanacağım teknoloji hakkında bilinmesi gereken herşeyi bildiğimi düşünüyordum. Ve gerçekten de biliyordum. Fakat başarılı bir iş yaratma ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum: finans, pazarlama, reklamcılık ve insan kaynakları benim konularım değildiler.

Hızlı büyüdüğümüz birkaç yıldan sonra şirketim duraklama dönemine girdi. Sevdiğim ve dolayısıyla bize para kazandıran işi yapmak yerine, yangın söndürmekle daha fazla zaman harcıyordum.

Bir iş ortağı alarak ona yetki ve sorumluluk vermek, şirketimi başkasının eline teslim etmek gibi geliyordu ama aslında bu başarıya götürecek doğru bir adımdı.

Leo Laporte TWiT network kurucusu ve The Tech Guy ve This Week in Tech programları sunucusu.

[divider]

6. ‘Eğer %100 heyecanlanmadıysanız hayır diyin’
Tim Ferriss – New York Times Çok Satanlar Listesi Yazarı

En büyük yanlış, gereğinden çok fazla fırsat ve proje üzerinde çalışmaktır. Ya ‘Yaşasın, Evet!’ ya da ‘kesinlikle hayır’ demelisiniz. Tamamen net olun.

%100 heyecanlanmadıysanız işe girişmeyin.

‘Fena değil’ diye başlayacağınız her girişim takviminizi dolduracak ve zamanın nereye uçtuğunu merak etmenize neden olacaktır.

Tim Ferriss – 4 Saatlik Çalışma Haftası kitabı yazarı ve girişimci

[divider]

7. ‘Büyüme hızının işime finansal kaynak bulma hızımın önüne geçmesine izin verdim.’
Michael Hyatt – New York Times Çok Satanlar Listesi Yazarı

1992’de, büyüyen şirketime kaynak sağlamak için borç alma yanlışını yaptım. Ne yazık ki, kansere benzeyen hızlı büyüme ile normal hücresel çoğalmaya benzeyen sağlıklı büyüme arasındaki farklı anlayamamışım. Sonuçta, büyümemiz sermayemizi eritti ve işimiz battı. Fakat önemli bir ders öğrendim:

Büyüme hızının işime finansal kaynak bulma hızının önüne geçmesine izin verme. Eğer dışarıdan kaynak bulmaya çalışıyorsan, bu sorunlu bir iş modeline işaret olabilir.

Michael Hyatt, Çok Satanlar Listesinde yer alan Platform kitabının yazarı ve seri girişimci

[divider]

8. ‘Birçok projeye başlayıp, hiçbirine hakkıyla vakit ayıramamak’
Neil Patel – KISSmetrics Kurucu Ortağı

Öğrendiğim en önemli derslerden bir tanesi, hakkını veremeyeceğim işlere girmemektir. Diğer girişimciler gibi, aynı anda birçok şey yapmaya bayılırım.

Fakat, tüm zamanımı ve enerjimi tek bir işe odaklamaya başladıktan sonra, bu işi diğerlerinden çok daha hızlı büyütebildim.

Neil Patel – KISSmetrics ve Crazy Egg Kurucu Ortağı

[divider]

9. ‘Pazarı ya da kullanıcıları anlamadan bir ürün yarattım.’
Sandi MacPherson – Quibb Baş Editörü

Geçtiğimiz sene, kendimin sık kullanmayacağı, pazarını bilmediğim, müşteri kitlesini anlamadığım bir ürünü geliştirmek için 6 ay harcadım. Büyük bir hata!

Pazar ve müşteriler hakkında bilmediğim şeylerden dolayı, işlerin neden yolunda gittiğini ya da gitmediğini çözemiyordum; ve sonunda kimsenin istemediği bir ürün yarattım.

Sandi MacPherson – Quibb Baş Editörü

[divider]

10. ‘Paralel girişimci olmak gibi büyük bir hata yaptım’
Dharmesh Shah – HubSpot Kurucu Ortağı ve Teknoloji Yöneticisi

İşte en büyük hatam: Kendi imkanlarımla, görece olarak başarılı bir yazılım şirketi (10mio dolar ciroya sahip) yarattıktan sonra, ‘Şirketimde iyi bir yönetim ekibim var, bana ihtiyaçları yok, ve biraz sıkıldım, yeni birşeyler denemek istiyorum’ deme hatasında düştüm. Ve, paralel girişimci olarak, iki tane yeni start-up kurdum.

Bu inanılmaz bir hataydı. Start-up’lar çok fazla zaman ve enerji tüketirler. Aynı anda, çok fazla ilgi ve alakanızı isteyen iki start-up’ı yürütemezsiniz.

Benim önerim: Düştüğüm hataya düşmeyin. Kesinlikle hiçbir zaman aynı anda iki ata binmeye çalışmayın. Bunu başaramazsınız ve iki projeye de ihanet etmiş olursunuz.

Dharmesh Shah – HubSpot Kurucu Ortağı ve Teknoloji Yöneticisi

basariya-giden-yol

11. ‘Şirket kültürünüzü koruyun’
Derek Sivers – CD Baby Kurucusu

Ne olursa olsun şirketiçi kültürünüzü koruyun. Bir kere bozuldu mu, bir daha geri gelmez. Kültürünüze uymayan kişiyi kovun.

[divider]

12. ‘Kendimi Facebook’un önüne koydum, bana 100mio dolara mal oldu’
Noah Kagan – AppSumo

Facebook’dan kovulduğumda, tüm hayatım orasıydı. Sosyal çevrem, itibarım, kimliğim ve diğer herşey buraya bağlıydı.

Facebook büyüdükçe, ben adapte olamadım. Bunun bir nedeni bencil olmamdı. İlgi istiyordum ve, kendimi Facebook’un önüne koyuyordum. Ofiste toplantılar düzenliyor, ilgi görmek için blog yazıları yazıyor ve markayı ona kattığımdan daha fazla kullanıyordum.

Ünlü olmanın en iyi yolu mükemmel şeyler yaratmaktır, o kadar! Çevre yapmak, yazılar yazmak vs. değil

Noah Kagan – AppSumo

[divider]

13. ‘İş hayatında insanlar herşeydir’
Jesse Jacobs – Samovar Çay Lounge Kurucusu

Samovar Çay Lounge’u 12 yıldır işletirken öğrendiğim şeylerden biri, ekibinizde doğru insanları bulundurmanın önemidir.

Şirketinizin misyonuna inanan, doğru yatırımcıları, çalışanları ve tedarikçileri bulmak için fazladan uğraşmanız ve adım atmanıza değer. İş hayatında insanlar herşeydir ve yanınızda bulunan insanlar sizi ya yukarı taşırlar ya da aşağıya çekerler.

Jesse Jacobs – Samovar Çay Lounge Kurucusu, misyonu insanların hayatlarını zenginleştirmek

Kaynak : PEM

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar