Anasayfa / manşet / Dünyanı güzelleştirmek senin elinde!

Dünyanı güzelleştirmek senin elinde!

Dünyanın en büyük filozoflarından Epiktetos asırlarca önce şöyle demiş : “Kader eninde sonunda şöyle veya böyle günahlarımızın bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. Ektiğini biçer. Bunu bilen eden kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimseyi itham etmez, kimseye kin tutmaz. Bunu bilen adam karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. Önüne çıkan maddi manevi engellerin kendi günahlarından başka bir şey olmadığını bilir.”

Madem ektiğimizi biçtiğimiz bir dünyada sürüyoruz yaşamımızı, o zaman ne ektiğimizin farkında ve bilincinde olabilirsek hayatımız hem daha kolaylaşır hem de güzelleşir.

İşte bu güzellik için 10 yol

1- Dinlemeyi öğrenin. Ama gerçekten dinleyin. Kesmeden, hayal kurmadan, vereceğiniz cevabı düşünmeden, can kulağıyla dinleyin.

2- Sevginizi göstermekten çekinmeyin. Kucaklamalar, öpücükler, sırt sıvazlamalar ve el tutmalar konusunda cömert olun. Bu ufak hareketler, aileniz ve dostlarınıza olan sevginizi daha açık göstermenizi sağlayabilir.

3- Gülmeyi sevin. Fıkra anlatın, neşeli hikayeler paylaşın. Bu “seninle birlikte gülmeyi seviyorum” anlamını taşır.

4- Yazılı notlar yazın. Kısa, elle yazılmış notlar bazen ömür boyu hatırlanır.

dünyanızı güzelleştirmek sizin elinizde

5- İltifat etmekten gocunmayın. Basit, içtenlikle söylenen bir söz (Bu renk sana ne kadar yakışmış… Bugün harika bir iş çıkardın …) karşınızdakinin içini aydınlatır.

6- İyilik yapın. Her gün, rutininizi kırıp, birine karşılığını beklemeden hoş, nazik bir şeyler yapın.

7- Yalnızlıktan korkmayın. Bazen tek istediğimiz yalnız kalmaktır. Bu anlara duyarlı olun.

8- Neşeli olun. Asık suratlı insanları kimse sevmez. Birine gülen bir yüzle tatlı bir söz söylemek gibisi yoktur. Selam vermek veya teşekkür etmek o kadar zor mu?

9- Kabullenmeyi deneyimleyin. Reddedicilik, kendimizi kendimize yabancılaştırır.

10- Eğer hasta olmak istemiyorsan, hayatı üzgün yaşama!

Unutma.. Yaşam, ona fırlattığın her şeyi yansıtır ve taklit eder.. Gülümse, bütün varoluş da sana gülümser. Haykır, bütün varoluş da sana haykırır. Esas neden sensin.. Bütün süreci sen yaratırsın!

Tüm iyi duygularımla.

Hülya Konar / Calipso

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.