Anasayfa / İnsan İlişkileri / Başarılı ÖZGEÇMİŞ’in 3 sırrı

Başarılı ÖZGEÇMİŞ’in 3 sırrı

Hayalinizdeki işe giden süreçte kapıların açılması için en büyük anahtarınız özgeçmişiniz. Üstelik özgeçmişiniz size bir iş görüşmesi sağlamaktan daha fazlasını yapabilir. Nasıl mı? İşte cevabı… Özgeçmişiniz size bir iş görüşmesi sağlamaktan daha fazlasını yapabilir. Ayrıca görüşme listesinin en başındaki aday olmanızı sağlayabilir ve beklediğinizden daha yüksek bir başlangıç maaşı almanıza olanak sağlayabilir. Özgeçmişinizi diğer adayların önüne geçebilecek şekilde hazırladığınızı nasıl öğrenebilirsiniz? İşte aşağıda bu sorunun cevabını verebilecek üç ana kontrol şıkkı bulunuyor.

Anahtar kelimelere yer verin

Anahtar kelimeler iş ilanlarında aranan nitelikler olarak yer verilen listedir. Her iş ilanının anahtar kelimeleri farklıdır. Bu yüzden her ilanı en ince detayına kadar incelemeniz gerekmektedir. Daha sonra, sizinle uyuşan anahtar kelimelere önyazınızda yer vermelisiniz.

Sonuç gösterin

Bu, tek başına diğer özgeçmişlerin önüne geçmenizi sağlayabilecek en büyük farkı yaratır. En iyi olduğunuz konuları listelediğiniz başlığın hemen altına kariyerinizde başardığınız 4-5 tane en iyi olayı yazın. Her olayı rakamlarla destekleyin.

başarılı cv

Örneğin satış departmanında işe başlayacaksanız daha önce çalıştığınız yerde neler başardığınızı, ne kadar büyüme sağladığınızı ve ne kadar kar elde ettiğinizi belirtin.

Takım çalışması ve liderlik vasfınızı vurgulayın

İşe alım uzmanları güvenilir ekip çalışanları ve güçlü liderler arar. Bu kişiler hem liderlik etmeli hem de yönetilebilmeli. Bu yüzden liderlik vasfınızı öne çıkartın ve yönettiğiniz ekiplerin, çalışmaların ya da işlerin detaylarını yazın. Eğer yeni mezunsanız, üye olduğunuz kulüplerdeki, çalıştığınız organiasyonlardaki ya da diğer etkinliklerdeki liderlik deneyimlerinizi anlatın. Ayrıca, bir çalışanı olduğunuz ekibin detaylarını da ekleyin. Yani hem liderliğinizi anlatın hem de ekip çalışmasına yatkın olduğunuzu belirtin.

Ve son olarak…

Araştırmalara göre işe alım uzmanları herhangi bir özgeçmişi negatif ya da pozitif olarak değerlendirmeden önce 20 saniye boyunca inceliyor. Bunu, iş görüşmesine giderken güzel bir ilk izlenim bırakmak için çok güzel giyinmeye benzetin. Özgeçmişinizin de aynı şeyi yapması lazım – mükemmel bir ilk izlenim bırakması!

Kaynak : Eğitişim Blog

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.