Anasayfa / Kişisel İmaj / Başarısızlığın nedenleri!

Başarısızlığın nedenleri!

Her zaman yazıyorum bazen bir yazı yazabilmek için 5 kitap okumam gerekiyor. Sürekli kendimi yenilemem gerektiğine inanıyorum. Yoksa yazılar hepsi birbirinin aynısı olur ve bu da sizi sıkar. Son günlerde biliyorsunuz “Sır” isimli bir kitap ortalığı kasıp kavuruyor. Aslında kuantum fiziğini anlatıyor. Yani çekim yasası. Kitabı okuyunca hemen aynı konu ile ilgili ne kadar kitap varsa okumaya karar verdim. En azından konu hakkında bir fikrim olsun diye.

Bir konuya el attım mı birkaç alternatif bilgiye ulaşmadan bırakamıyorum. Şimdiki ilgi alanım çekim yasası, elimdeki şu anki kitabın adı da “DÜŞÜN VE ZENGİN OL”. Zengin olmak deyince illaki parasal zenginliği algılamıyorum. İnsanın iç zenginliği daha önemli diye bakıyorum. Bugün size bu kitaptan alıntılar yapmak istiyorum.

Başarı ve başarısızlık hepimizin beynini meşgul eden bir kavram. Size daha önce başarı ile ilgili maddeler yazmıştım. Bugün de başarısızlığın nedenleri hakkında yazmak istiyorum.

1- KÖTÜ KALITIMSAL GEÇMİŞ; Bazen bunun için elimizden bir şey gelmez ama beyin gücü ile yenebiliriz.
2- HAYATTA İYİ BELİRLENMİŞ BİR AMAÇ EKSİKLİĞİ; Belki de başarısızlıklarımızın ana nedeni budur.
3- SIRADANLIĞI AŞACAK KADAR HIRSLI OLMAMAK; Eğer aldığımız kararların bedelini ödemekten kaçıyorsak içimizde başarılı olmak için bir hırs olmaz.
4- YETERSİZ EĞİTİM: Bu en kolay yoldur. Kendimizi yetersiz buluyorsak okumaktan başka çare yoktur. Üstelik bu çare sadece bizim elimizdedir.
5- DİSİPLİN YETERSİZLİĞİ: Bizleri idare eden sadece yine biziz. Hayatımızın kontrolünü elimize almazsak başarısızlık bizi kapıda bekler.
6- SAĞLIĞIN KÖTÜ OLMASI; Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye boşa söylenmemiş. Sağlığımız her şeyimiz.
7- ÇOCUKLUK SIRASINDAKİ ELVERİŞSİZ ÇEVRE ETKENLERİ; Bu çocukken bizim elimizde olmayan nedenler ama hayatımız boyunca bu nedene sığınarak yaşamak da doğru değildir.
8- ERTELEME; En yaygın başarısızlık nedenlerinden biridir.
9- ISRAR ETMEME: Çoğumuz başladığımız her şey de iyi başlayıcılar ama kötü tamamlayıcılarız. En küçük bir yenilgi işaretin vazgeçmeye hazırızdır. Başarısızlık kararlılıkla başa çıkamaz.
10- OLUMSUZ KİŞİLİK: Çevremizin nefretini kazanarak bir yere varamayız. Olumsuz kişilik iş birliği sağlayamaz.
11- CİNSEL İSTEĞİN KONTROL EDİLEMEMESİ; Cinsellik harika bir duygu ama karşımızdakini cinsel obje olarak görmek belki de dostluklarımıza zarar verir.
12- HİÇBİR BEDEL ÖDEMEDEN BİR ŞEY İÇİN KONTROLSÜZ ARZU; Kumar tutkunu olmak gibi bağımlılıklar insanı başarıdan uzaklaştırır.
13- İYİ BELİRLENMİŞ KARAR GÜCÜ EKSİKLİĞİ; Kararsızlık ve erteleme ikiz kardeştir. Birinin bulunduğu yerde genellikle diğeri de bulunur. Sizi tamamen aciz hale düşürmeden bu çifti öldürün.
14- KORKULARIMIZ: Yersiz korkular başarısızlığın temel taşıdır.
15- EVLİLİKTE YANLIŞ EŞ SEÇİMİ; Kararlarımızı hep mutlu olacağız diye veririz ama yanlış karar aldığımızda da bedelini ödemeye hazır olmalıyız.
16- AŞIRI TEDBİRLİ OLMAK; Hayatın tadı riske girmeden alınmaz. Sakin limanlarda yatan gemiler fırtınalardan korunur ama geminin altının durmaktan delinmesine mani olamazsınız.
17- HAYATINDA YANLIŞ ORTAK SEÇİMİ; İşteki başarısızlıkların en yaygın nedenlerinden biri de budur.
18- BATIL İNANÇ VE ÖNYARGI; Batıl inanç bir tür korkudur. Ayrıca cahillik işaretidir.
19- YANLIŞ İŞ SEÇİMİ; Hiç kimse sevmediği bir işte başarılı olamaz.
20- ÇABA YOĞUNLUĞU EKSİKLİĞİ; Bütün çabalarınızı tek bir kesin hedefe yoğunlaştırın.
21- RASTLAGELE HARCAMA ALIŞKANLIĞI; Savurganlar başarılı olamazlar. Çünkü daima yoksulluk korkusuyla yaşarlar.
22- İSTEK EKSİKLİĞİ; İstek olmaksızın kişi ikna edici olamaz. Üstelik istek bulaşıcıdır. Çevremizi seçerken dikkatli olmalıyız.
23- HOŞGÖRÜSÜZLÜK: En zararlı hoşgörüsüzlük şekilleri, dinsel, ırsal ve siyasal fikir farklılıklarına karşı gösterilendir.
24- ÖLÇÜLÜ OLMAMA: En yıkıcı aşırıya kaçma şekilleri yeme, içme cinsel faaliyetlerle ilgili olandır. Bunların herhangi birinde ölçüsüzlük başarı için öldürücüdür.
25- DİĞERLERİYLE İŞ BİRLİĞİ YAPMA YETERSİZLİĞİ; Hiçbir bilgi sahibi iş adamının veya liderin katlanacağı bir hata değildir bu.
26- ÇABA GÖSTERMEDEN ELDE EDİLMİŞ GÜCE SAHİP OLMA: Zaman içinde hak ederek kazanılmamış güç çoğu zaman başarı için ölümcüldür. Ani zenginlik yoksullaktan daha tehlikelidir.
27- KASITLI SAHTEKARLIK; Dürüstlüğün yerini tutacak bir şey yoktur.
28- KENDİNİ BEĞENME VE KİBİR; Bu özellikler diğerlerini uzakta tutmaya yarayan kırmızı ışık görevi görür. Başarıyı öldürür.
29- DÜŞÜNMEK YERİNE TAHMİN ETMEK: Çoğu insan doğru bir şekilde düşünek için gerekli olan bilgiyi elde edemeyecek kadara tembel ya da ilgisizdir.
30- SERMAYE YETERSİZLİĞİ

Bir malı iyi pazarlamak için malı iyi tanımak gereklidir. Kendimizi de iyi pazarlamamız için kendimizi iyi tanımalıyız. Başarısızlık nedenlerimizi iyi bilmeliyiz. Ayrıca bu 30 maddeye sizin de ilave edecekleriniz olabilir. Tek başınıza çok açık yüreklilikle bu maddelere cevap vermenizi öneririm.

Sevgiler
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com
tulay@karmaastrology.com

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. Haftada bir gün radyo programı yapmaktadır. (Cumartesi günleri saat 11.00-12.00 arası Mavikaradeniz radyosunda canlı telefon bağlantılı. Frekansı 106.4)

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

12 yorum

 1. ben 15 yaşın da bir gencim hayatta ne zorluklarla karşılaştığımı ben bilirim ve başarısızlıklar başarıları doğurur ……

 2. yorumum atatürk ün geometri ve matematik alanında yaptığı yenilikleri bulamıyorum lütfen bulmama yardım edin ok ben)5/h)ye gidiyorum(okul adı)=fuat paşa i.ö.o

 3. pek etkileyici olmasa bile yinede güzel olmuş teşekkürler

 4. Aslında nerden başlayacağımı bilmiyorum ama yineden bir yerlerden başlamak gerek
  Ben çevresiyle uyum sağlayamayan arkadaşlarıyla olduğu zaman genelde suskun kalan kendini ifade edemeyen biriyim
  Çevremde konuştuğum arkadaşlarımdan kimisi yakışıklı olduğumu söyler,
  Ama uzun zamandır da kız arkadaşım yok
  Kızların yanına yaklaştığım zaman korkuyorum. Ağzım kitleniyor konuşamıyorum.
  Tek yaptığım şey merhaba nasılsın okul nasıl gidiyor gibi şeyler ondan sonra susuyorum. Kızda benden bir şey göremeyince gidiyor.
  Mesela arkadaşlarımla da olsa konuşurken kelimelerimi seçerek konuşmaya çalışıyorum konuştuğum kelimeler bazen onların tuhafına gidiyor yani bazen salakça buluyorlar o yüzden konuşmaktan çekiniyorum. Kimi zaman öyle anlar oluyor ki canıma bile kıyasım geliyor bu tür olaylardan dolayı. ama ailemi düşünüyor vazgeçiyorum bu fikrimden.
  Eve geliyorum suratım bir karış.
  Ben böyle biri olmak istemiyorum konuşmak istiyorum erkek veya kız fark etmeden onlarla konuşmak
  Bazen konuştuğum zaman çok saçma sapan şeyler söylüyorum ama ben düzgün konuşmak istiyorum insanların benimle konuşurken konuşmamdan hoşnut olmalarını istiyorum
  Ben ne yapabilirim ne yapmalıyım da kendimi aşmalıyım.
  İnsanlarla konuşmamı nasıl düzenlemeliyim.
  Lütfen bana yardımcı olun.

  SAYGILAR…

 5. Merhabalar…
  Bu siteye kendine haksızlık yapan bir arkadaşın kendine olan yakınmasından dolayı bu yorumu yazmak istedim. bu yorumu Fatih isimli arkadaşıma yapıyorum..
  Sevgili Fatih,
  Ben de senin gibi kendimle hiç barışık olmadığımdan dolayı geçmişte bu türlü bir sorunun varlığının peşimden hiç ayrılmadığını söyleyebilirim. Bu sorunu yenebilmen için öncelikle kendine olan güvenini arttırmalısın.insanların sana olan olumsuz yorumlarını sana kendin yapmalısın.bu gerçekten de kendine güven eksikliğinden başka birşey değil.girdiğin ortamlarda kendini oranın lideri olarak düşün.düşün ki kimse senden daha çok şey bilmiyor ve daha güzel konuşamıyor.tabii ki de karşındakileri küçük görmemelisin.onlar çok başarılı,büyük ve akıllılar ama sen onlardan daha da bilgiye sahipsin bunu unutma. sen şu an bir arayış içindesin,bunu siteden kendine yardım aramanla anlayabiliyorum ve bu başarmayı istemekten başka birşey değil.unutma başarmayı istemek başarının taa kendisidir.. başarmayı istemekten hiç vazgeçme mutlaka ulaşacaksın..bende bunu böyle yaptım ve belki başarının zirvesinde olmayabilirim ama hayatımda bazı şeylerin değiştiğini görüyorum.şu an bir şirketin pazarlama bölümündeyim ve çok başarılıyım bunu aldığım takdirlerden ve primlerimden anlayabiliyorum..insanlara gülümseyerek bak ve içinden gelen hiç bir şeyi frenleme tabii ki de hoş olmayanları değil..insanların gözlerinin içine bakarak konuş bu konuşmanı kolaylaştırır..ben musiki korosundayım ayrıca ve bunu ilk elime mikrofonu aldığımda şarkı söyleyebilmek için denedim ve de 120 kişilik bir kalabalığa konser verdim daha sonra bu 300 ve 500 kişilik bir kalabalığa utanmadan şarkı söylememe destek verdi..içindeki başarılı adamı hisset sen herşeye gücü yetebilecek birisin unutma.. sürekli öğrenmek iste ve araştır..kısacası kendine olan güven içinde bunu hisset arkadaşım şimdiden başarılar diliyorum kendine iyi bak…

 6. Sevgili Fatih, Aslında Salih bey sana bundan sonra yardımcı olacak birçok şeyi izah etmiş.. Ben de bir şeyler karalamak istedim senin için, tahmin ediyorum ki benden küçük bir kardeşimizsin… UNUTMA HİÇKİMSE SENDEN DAHA ÖNEMLİ DAHA DEĞERLİ DEĞİL! HA UNUTMADAN ŞUNU DA AKLININ BİR KÖŞESİNE YAZ VE HATTA HERGÜN KALKTIĞINDA AKLINA GETİRİP GÜCÜNE GÜÇ KATMAYI UNUTMAZSAN HER ŞEYİN DAHA FARKLI OLDUĞUNU VE İSTEDİĞİN GİBİ GELİŞECEĞİNİ FARKEDECEKSİN;
  SÖYLEMEK İSTEDİĞİM ”EĞER BİR KİŞİ YAPABİLİYORSA ,YA SEN”? DÜŞÜN BAKALIM BUNA NE DERSİN….

 7. Arkadaşlar ben düzgün konuşamıyorum sevdiğim bir kıza karşı bi sefer konuştum kelime cümle bulamadım çok heyecanlandım ve bu son bir kez daha deniyecem konuşmak için ama cesaretim yok nasıl düzgün konuşmalıyım ki onu etkileyebilrim benim konuşmalarım onu ikna eder ben onu çok seviyorum ama o beni gorsel olarak iyi görüyor konuşmada onu etkileyemiyorum beni kabul etmiyor etmesi için için ikna kabiliyetli ğüzel sözler gerekiyor aslında bir adım atsa sonrasın da ben rahat ve sakin yaklaşacam da olmuyor lütfen bu konuda desteginize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler arkadaşlar

 8. Başarısızlıklar başarıları doğurur kimileri için…hayatta sürekli kazanmaya alışmış bir insan kaybettiğinde hırslanarak başarıya götürür…ben bu kategoriden hangisine giriyorum bilmiyorum ama sanrım benim arkadaş edinememe gibi bir problemim var..insanların benim hakkımda dengesiz gibi şeyler söylediğini benim bulunduğum ortamdan zevk almadıklalrını düşünüyorum..bir yerlere giderlerken yakın olduklarını süşündüğğüm arkadşlarım bile bana haber vermiyor…ii değilim ne olur yardım edin bana:(((

 9. Bn bi öğrenciyim veokul hakkında başarısızlığın dışarıdan bakış açısının olumsuzluğunu öğrencilere direk yansıtıldığınd onları nasıl olumsuz etkiledklerihakkında bir yazı yazıcam. herkes çalışmadığımızı düşündüğü için bunda iş yok der dışardan öyle görürler sorma tenezzülünde bulunmazlr sizindde dediğiniz gibi bir sürü neden var neden herkes sorunu bizde arar aynayı birde kendi taraflarına tutsalar yansıyan ilgisizliğin farkına varacaklar psikolojiymiş arkadaş arasındaki tatsızlıkmış umrunda değil kimsenin biz içimizde ağlarız bunu kimse bilmesin…

 10. Merhabalar ben 12.sınıf öğrencisiyim.Alanım TS yani Türkçe-Sosyal.Dün gittiğim dershanenin LYS denemesine girdim.Keşke girmeseydim de tarihte kazık yemeseydim diyorum.O tarih soruları öyle zor ki,insanın morali bozuluyor.Hiçbir şey anlayamadım ki.Cevap anahtarını aldığımda kazık çoktan bana girmişti bile.Öyle fazla yanlışım oldu ki.
  Neyse,durumu aileme anlattığım zaman dediler ki bu sadece bir antrenman.Sorular zor dediğimde tabi ki zor olacak,ne bekliyorsun,kolay sorulmasını mı bekliyorsun dediler.Ben de evet,sorular kolay olsun istiyorum diyorum.Onlar da diyor ki tabi zor olacak,kolayı herkes yapar,önemli olan zoru başarmak diyorlar.Tamam,zoru başarmayayım ben de demiyorum ama sorular bir zor bir kolay olabilirdi.Ama yapmadılar işte.Bunu yapmadıkları için de ilk işim o sınavlara girmemek olacak.
  Yani ben mi yanlışım onlar mı doğru,yoksa ben doğruyum da onlar mı yanlış.Merak ediyorum.
  Bu arada üniversiteye hazırlanıyorum.

 11. abi ebn başarısız olmayı iç svmiorum ve kndimde güven bulamıyorum nasıl bula bilirim

 12. Tarihten örnek vermek gerekirse Hitlerde çok başarılıydı ama insanları katletmekte yani başarı herşey değil önemli olan değerli bir insan olarak ardından faydalı bir eser belki bir mutlu yüz bırakabilmek

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.