Anasayfa / Kişisel İmaj / Orijinal olma cesaretini gösterin

Orijinal olma cesaretini gösterin

Orijinal olmayı göze aldığınızda, aslında kendiniz olma cesaretini göstermiş olursunuz. Bu pek çoğumuz için son derece korkutucu ve ürkütücü bir teklif olabilir. Peki neden böyle? Çünkü bu kendimizi riske atmamız anlamına gelir. Bu kendimizi incelenmeye, yargılanmaya ve muhtemelen alaya alınmaya maruz bırakacağımız anlamını taşır. Bu incinebilir bir şekilde açıkta olacağımız manasına gelir. Tabii ki, riskleri düşük tutup kalabalığın arasından çıkmamak çok daha rahattır. Ancak burada da can sıkıntısı, kayıtsızlık ve hiçbir zaman potansiyelinizi yaşayamama tehlikesiyle karşı karşıyasınızdır.

Orijinal olma, nev-i şahsına münhasır olabilmek ve özgünlüğünüzü ortaya koyabilmek için cesaret ve kendine güven gerekir. Ancak herhangi korkutucu çabada olduğu gibi, engellerin aşmanın getirdiği armağanlar, cesaret edip ilk adımı atamamanın doğuracağı sonuçların yükünden çok daha fazladır.

Standford Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Steve Jobs şöyle demiştir: “Zamanınız sınırlı. Dolayısıyla onu başkasının hayatını yaşayarak boşa harcamayın. Diğer insanların düşünce ve dogmalarının sizi kapana kıstırmasına izin vermeyin. Diğerlerinin görüşlerinin sizin iç sesinizi bastırmasına müsaade etmeyin. Ve en önemlisi de kalbinizi ve sezginizi izleyecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezginiz her nasılsa gerçekte kim olmak istediğinizi halihazırda biliyor. Bunların dışında her şey, ikincil öneme sahiptir.”

orjinal-olmak

Bu doğrudur. Hayat, öz benliğinizden başka bir şey olmaya çalışmak için çok kısadır. Kimseniz o olun ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Bireyselliğinizi ve özgünlüğünüzü kutlayın. Orijinal olma cesaretini gösterin!

Orijinal, gerçek benliğinizi bulmanız için ipuçları:

Kim olduğunuzu bilin

Yüzyıllar önce Socrates’ın zekice gözlemlediği tüm iyi özelliklerin temelinde kendini bilmek vardır.

Sezgilerinize güvenin

İç sesinize kulak verin. Kendiniz olma yolunda, en büyük rehberiniz iç sesinizdir. İç sesinizi dinlemiyorsanız, hayatta hiçbir şey sizi tatmin etmez ve mutluluk getirmez.

Kendi tarzınızı, zevklerinizi ve kişiliğinizi besleyerek kendinizi ifade edin

Pek çok insan popüler görünen insanlar gibi olmaya çalışır. Kendilerini geliştirmeye çalışmak yerine diğerlerini taklit etmeye çalışırlar ve bu süreçte kim olduklarını unuturlar. Bu tam bir zaman kaybı olmanın yanı sıra elde edildiği düşünülen şeyler de birer yanılsamadan ibarettir. Kendi tarzınızı oluşturmak için uğraştığınızda diğerleri için daha ilginç hale gelirsiniz. Korkunuzu arkanızda bırakın, kendiniz olmayı göze alın. Hayatınız kim olduğunuzun göstergesi olsun. Steve Jobs’un dediği gibi kalbinizi dinleme cesaretini gösterin. Eğer gönlünüzde yazar olmak varsa, sırf aileniz böyle istiyor ve bu kazançlı olur diye avukat olmayın. Sonunda kaybeden yine siz olursunuz. Çünkü mutsuz ve bıkkınsanız paranın hiçbir önemi kalmaz.

Kendinize inanın ve diğerlerinin ne düşündüğünü umursamayın.

Kendiniz için doğru yolu seçtiğinizde diğerlerinin fikirlerinin sizi oyalamasına izin vermeyin. İnsanlar, iyi niyetli bir şekilde fikirlerini söylemek konusunda oldukça ustadır, ancak sizin için neyin en iyisi olduğunu sadece siz bilirsiniz. Güven eksikliğinin ya da şüphelerin sizi durdurmasına izin vermeyin. Kişisel güvensizliklerinizden kurtulun. Eğer olmadığınız bir kişi gibi davranırsanız, hiçbir zaman mutlu olamazsınız. Kendiniz olun ve olduğunuz kişiden gurur duyun. Kendileri hakkında daha olumlu görüşlere sahip olan insanlar, daha sağlıklı olurlar.

Orijinal olma cesaretini gösterdiğinizde, güçlü, canlı ve tüm potansiyelinizi gerçeğe dönüştürerek fark yaratma cesaretini göze almış olursunuz. Ve asıl fark yaratan da budur!

Kaynak : Marjinal E-Bülten

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.