Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarısızlık Düşündüğünüzden Daha Önemlidir!
Genel

Başarısızlık Düşündüğünüzden Daha Önemlidir!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 9 dk okuma süresi
27 0
Başarısızlık Büyütür!

Geriye baktığınızda, muhtemelen bugün nerede olduğunuzu geçmişteki başarısızlıklarınızla açıklayabilirsiniz…

İnsanlar, Uber ve AirBnB gibi milyar dolarlık işletmeler haline gelen başarılı girişimleri alkışlamayı seviyor, ancak burada dikkate alınması gereken bir şey var: Para kazanmaya başladıktan yaklaşık 20 ay sonra, yeni teknoloji şirketlerinin %70’i başarısız olmaktadır.

10 üzerinden 7! Bu çok fazla açıkçası.

Başarısızlık o kadar yaygındır ki, kurucular şirketlerinde yanlış giden şeyleri tartıştıkları süregelen bir “Otopsi Sonrası Başlatma Hatası” oluştururlar. Buradaki fikir, diğer kurucuların hatalarını okuyabilmek ve onlardan bir şeyler öğrenmektir.

Kendi hayatımla bunun arasında bir şekilde İlişki kurabilirim, zira mezun olduktan sonraki ilk dört yıl içinde birçok farklı sektörde iş kurmaya çalıştım. Örneğin, işe yaramayan bir pazarlama ajansı kurmak için şansımı denedim, ama olmadı. Sonra işletmeler için web siteleri oluşturmaya çalıştım. Bu da pek başarılı olmadı.

Bir erkek giyim markası yaratmaya bile çalıştım. O zamanlar neden böyle bir şey için kendimi paraladığıma dair hiçbir fikrim yok açıkçası. Ve burada bahsetmekten dahi çok utanç duyacağım birkaç şey daha denedim.

İşte edindiğim tecrübem: Ne zaman başarısız olduysanız, o zaman kendinizi kötü hissedersiniz.
Bu tür girişimlere çok fazla zaman, çaba ve kaynak yatırıyoruz. Ve işe yaramıyor, “başarısızlıklarınızdan ders alın!” demek kolay. Ama bu daha az acı çekmenizi sağlamaz.

Ancak başarısızlık ne kadar acı verirse versin, insan denemekten asla vazgeçmemelidir. İşte başarısızlığa rağmen devam etmenin bu kadar önemli olmasının dört nedeni:

1- Başarısızlık hayatınızdaki “en önemli parça” olabilir.

2008 NBA Finalleri’nde Lakers, 6. Oyunda Celtics’e 39 sayılık bir fakla mağlup oldu. Rahmetli Kobe Bryant çok kötü oynamıştı. Fakat o, bu anı takım olarak NBA kariyerinin 2. yarısındaki “en önemli parça” olarak değerlendirdi.

Dedi ki:

“Bu mağlubiyeti acı verici bir deneyim olarak değerlendirmiyorum, güzel bir anı olarak hatırlamayı tercih ediyorum, zira kendimin ve takım arkadaşlarımın daha iyi bir seviyeye ulaşmamıza açıkçası yardımcı oldu. Güzelliğini hep hatırlıyorum. Ama o an için, böyle değildi.”

Ertesi yıl, Lakers, Orlando’ya (2009 yılında) ve Boston’a (2010 yılında) karşı arka arkaya NBA şampiyonluklarıyla geri döndü. Ve Bryant her iki Finalde de MVP ödülü kazandı.

Ne zaman bir başarısızlıkla karşılaşsam, dünyanın en ünlü sporcularından biri olan Kobe’nin kariyerindeki en önemli maçları nasıl kaybettiğini düşünürüm. Hayat söz konusu olduğunda her zaman bu tür bir bakış açısına ihtiyacınız vardır. Başarısızlığı kucakladığınızda ve onu iyi bir amaç için kullandığınızda, sizi harika hissettirecek bir geri dönüş yaşayabilirsiniz.

2- Başarısızlık size sadece deneyimin öğretebileceği şeyleri öğretebilir.

Bazen aynı hataları yapmaya devam ederiz çünkü sonuçlarını yeterince iyi irdelemeyiz ve hissedemeyiz; mesela hiçbir değişiklik yapmadan her zaman bir şeyleri ertelediğimizde olduğu gibi. Ya da ruhunuza işkence eden sıkıcı ama “güvenli” bir işte çalışmaya devam etmek gibi…

Başarısızlık korkusu harekete geçmemizi engeller. Yerimizde kalmayı tercih ediyoruz, zira bu “güvenli” bir limandır adeta.

Ancak başarısızlık en büyük öğretmeniniz olabilir. Neden peki, biliyor musunuz? Bir kitap veya makale okuyarak öğrenemeyeceğiniz birçok şey vardır başarızıslığın beraberinde.

Başarısızlık Büyütür!
Başarısızlık Büyütür!

Yatırım yaptım. Ve başarısız oldum ve o kadar çok para kaybettim ki bu beni farklı bir yaklaşım bulmaya zorladı. Acıyı hissetmek zorunda kaldım, bu sadece oyunda kaldığınızda mümkün.

Ya birkaç kez başarısız olursanız? Ne olmuş yani. Dikkat etmeniz gereken şey harekete geçmemektir. Büyük hatip Jim Rohn’un dediği gibi:

“Başarısızlık tek başına bir felaket değildir. Zira bir gecede başarısız olmazsınız. Bunun yerine başarısızlık, her gün tekrarlanan birkaç yargı hatasıdır.”

Bir şeyde başarısız olmak size çok şey öğretebilir, ancak yalnızca kendinizi bir değişiklik yapmaya zorlarsanız. Başarısızlığın sonuçlarını irdelemeden ve hissetmeden kötü alışkanlıklarımıza, toksik ilişkilerimize veya doyumsuz kariyerlerimize devam etme eğilimindeyizdir. Bu bir felaket için yeterli bir reçetedir esasında.

3- Başarısızlık sizi daha iyi yapar.

İlk birkaç denemeden sonra bir şeyde başarılı olacağınızı düşünüyorsanız, kendinizi büyük bir hayal kırıklığına hazırlıyorsunuz demektir. Sonunda hepimizin öğreneceği bir ders vardır.

İnternet, hızlı düzeltmeler, hack’ler ve diğer hızlı zengin olma planlarıyla dolu. Başarıyı mesela “bu 5 tüyo”yu takip ederseniz elde edebileceğiniz bir şey olarak resmederler. Ama işler o kadar kolay değil. Aksi takdirde, şu anda Karayipler’de herkes başarılı olup margaritasını yudumluyor olurdu.

Bu cazip geliyor hepimize tabi. Ve anlayabiliyorum bunu açıkçası. Ben de bir ara kolay yoldan başarılı olmanın hesaplarını yapıyordum. Yıllar önce yılda en az bir milyon dolar kazanmanın hayalini kuruyordum. Ve bu hedefe hızla giden her adımı atmaya çok hevesliydim. Fakat başarısız oldum, ama süreç beni daha iyi bir noktaya taşıdı zira birçok yeni beceriler kazandım.

4- Geçmişteki zorlukları aşmak size başarısızlığın kaçınılmaz olduğunu gösterir.

Hayatta büyük bir başarısızlık yaşadığımızda, genellikle dünyanın sonunun gelmek üzere olduğunu düşünürüz. Ancak başarısızlık kaçınılmazdır ve iyi haber şu ki, pek de kalıcı değildir.

Yıllar önce, Londra’da yaşarken birkaç günlüğüne evsiz kaldım. Dairemin kira sözleşmesini iptal etmiştim ama yeni dairemin kirası son dakikada aşırı arttığı için kalacak yerim kalmamıştı.

Durum belli ki kalıcı değildi. Kısa süreli bir daire bulmak için AirBnB’yi kullandım. Şimdi komik bir hikaye olabilir çünkü uzun sürmedi. Ama o zaman, büyük bir hata yaptığımı ve evsiz kalacağımı hissetmiştim.

Başarısızlık sizi kötü bir duruma sokabilir, ancak bu geçici bir süreçtir. Bu yüzden cesaretinizi kırmayın.

5- Başarısızlık büyümenin bir işaretidir.

Başarısızlığı durdurmak mümkün müdür sizce? Tabii, kendinizi yatak odanıza kilitleyebilirsiniz.

Ama başarısız olmazsanız, hayatınız durgunlaşır. Ve kim böyle bir hayat yaşamak ister?

Geriye baktığınızda, muhtemelen bugün nerede olduğunuzu geçmişteki başarısızlıklarınızla açıklayabilirsiniz. Başarısız olmasaydınız, hayattaki “en önemli parçanızı” deneyimleyemezdiniz. Ve şimdi olduğunuz yerde olamazdınız.
Buradaki püf nokta; hayatın uzun olduğunu anlamaktır. Başarısızlığın ortasındayken, her şey bok gibidir. Ancak başarısızlığın kalıcı olmadığının farkında olun. Ve size düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olavileceğinin de tabi…

Yazan : Hüseyin Güzel, medium

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar