Anasayfa / Başarı Yazıları / Basitleştir, Basitleştir, Basitleştir

Basitleştir, Basitleştir, Basitleştir

Nasıl gayrimenkul işinde yer önemli bir faktörse, yaşamda başarının anahtarı da basitleştirmedir. Yaşamınızın değişmesini ne kadar çok istediğiniz fark etmez; yaşamınızda değişikliğe yer yoksa, bu isteğinizin gerçekleşmesi imkansızdır. Yaşamlarımızı bol hareket ve “ıvır zıvır” ile doldurmaya eğilimliyiz. Bunun başarılı olduğumuz, dolu dolu yaşadığımız anlamına gelmesi gerekir. Gerçek şu ki bu durum, kendimizi aşırı yük altında ezilmiş, bir sürü işle sarıp sarmalanmış hissetmemize; daha basit ve sakin bir yaşamın özlemini duymamıza yol açar. Günün her dakikasını bir işle doldurduğumuzda, “sessiz” olmak; kendi içimize bakmak; yaratıcı, üretken ve özgür olmamızı sağlayacak iç huzuru bulmak için hiç zamanımız kalmadığını fark ederiz. Yapacak çok iş olduğunda, vücudumuza kramplar girdiğini, boğulduğumuzu ve stres sahibi olduğumuzu hissederiz. Her şeyin “çok fazla” olması nedeniyle kısıtlandığımızı düşünürüz. Bu da kendimiz için gerçekten önemli olan şeyi yapma yeteneğimizi köreltir.

Elbette, asgari seviyeye inmemiz gerekmez; ama kendimize büyümek için fırsat ve öze dönük değerlendirme yapmak için zaman tanımalıyız. Üstelik, bunun bulaşıcı bir yönü de vardır. Yaşamınızı herhangi bir alanda basitleştirmek, size tüm alanlarda daha çok “fırsat” sağlar.

Hızınızı kendiniz seçmelisiniz: “hızlı ve enerji dolu” ya da “yavaş ve sakin”. Önemli olan, yaşamınızı basitleştirmek için çabalamaya devam etmek ve onun basit kalmasını sağlamanın yollarını bulmaktır. Bu işten zevk almaya ve yaratıcı olmaya çalışın.

Başlamanıza yardımcı olmak için, aşağıda yaşamınızı basitleştirecek bazı fikirler sunulmaktadır. Bunların her birini yapmaktan kaynaklanacak enerji patlamasına hazır olun.

Dolabınızı temizleyin

Artık giymediğiniz kıyafetlerinizi atın ya da verin. [Bunun için size harika bir ipucu: 10 dakikada dolaplarınızdaki tüm askıları ters yönde asın. Başka bir deyişle, askının kancası ön tarafa baksın. Yıkadığınız ya da temizlettiğiniz bir şeyi asarken askının her zamanki yöne bakmasını sağlayın. Kendi belirlediğiniz sürenin (3-6 ay, “mevsim”i geçince) sonunda, halen ön tarafa bakan askılardaki kıyafetlerden kurtulun. Bu, dolabı temizlemenin kolay ve zahmetsiz bir yoludur!]

Gelen kutunuzu temiz tutun

Okur okumaz mümkün olduğunca çok mesajı silin. Geri kalanını dosyalamak için basit bir klasör sistemi kullanın. Kronolojik zaman (Ocak-Aralık, biten yıl) gibi büyük gruplar oluşturun. Konuya göre dosyalamak, büyük bir proje söz konusu olmadığı sürece nadiren sonuç verir. [Aynı proje hakkında, ama hepsi farklı isimlere sahip 4 klasörle şimdiye kadar ne kadar sık karşılaştınız?] E-postanızı otomatik olarak filtrelemek için, posta kutunuzdaki araçlardan yararlanın. Bir ana e-posta okuyucusu seçin ve diğer tüm mesajların bu e-posta kutusuna otomatik olarak yönlendirilmesini sağlayın. Çoğu e-posta okuyucusu, belli kişilerden gelen mesajları otomatik olarak silmenize ya da dosyalamanıza imkan verir.

Nefes almak için zaman ayırın

Takvimle yaşıyorsanız, günde bir saati nefes almak için ayırın. Bu süreyi, ister e-postalarınıza bakmak, sizden telefon bekleyenleri aramak ve önemli mesajları okumak, isterseniz dışarı çıkıp temiz hava almak için kullanın. Yakın civarda hızlı bir yürüyüş yapın. İşyerinizden 5 dakika uzak kalmak (evde çalışıyorsanız bile ya da özellikle bu durumda), veriminizi inanılmaz derecede etkileyebilir.

fazla-sevmek

Belli projeler üzerinde çalışmak için zaman ayırın

Çoğu toplantıdan, yapacak bir işle ayrılıyorsunuz, değil mi? Bu işler üzerinde çalışmak için, takviminizde bazı ayarlamalar yaparak kendinize zaman tanıyın. Aksi takdirde, saat akşamın 6’sı olur ve “çalışmaya” yeni başlamanız gerekir.

Bir köşe seçin

Masanızı ya da odanızı bölümlere ayırın. Bir bölüm seçin ve düzenlemeye başlayın. Bu süreç içinde eşyaları yalnızca bir kez elinize almaya çalışın. 3 kutu ya da çanta kullanın ve bunları şöyle adlandırın: “sakla”, “ver” ve “at”. Elinizdeki bir kağıtsa, kendinize şunu sorun: “Bunu şimdi elden çıkarırsam, daha sonra başka bir yerde bulabilir miyim?” Yanıtınız evetse, atın gitsin. Mümkün olduğunca, dağınık alanları derli toplu tutmanızı sağlayacak bir sistem kurmaya çalışın. [Bir başka ipucu: Bazı eşyaları ayırmakta zorlanıyorsanız, bunları bir kutuya koyun; kutunun üzerine bundan 6 ay sonrasına denk gelen bir tarih atın. Kutuyu garajda ya da dolapta saklayın. Söz konusu tarihe kadar kutuyu açma ihtiyacı duymadıysanız, hiç açmayın ve çöpe atın!]

Görev verin

Her şeyi kendiniz yapmaktan vazgeçin. Kendinize şunu sorun: “Zaman harcamam gereken en önemli konu hangisi?”, “Zamanımı nasıl geçirmek istiyorum?” Geri kalan her şeyden kurtulun. Buna, evi temizlemek için bir kadın tutmak ve otomatik fatura ödeme sistemlerini kullanmak gibi şeyler de dahildir. Bir iş arkadaşınıza ya da aile ferdine görev veriyorsanız, işi tüm yönleriyle (ne yapılacağı kadar nasıl yapılacağını da) aktarın. Bu iş yalnızca “sizin yöntemleriniz”le yapılabiliyorsa, bu durumda söz konusu işi yapabilecek tek kişi siz olursunuz.

Otomatikleştirin

Herhangi bir işi belli bir düzende yapmanız gerekiyorsa, kolay tekrarlanabilir bir sistem geliştirin. İşe en uygun araçları seçin. Bu durum, yazılı dokümanlar için şablon kullanımından evi belli bir biçimde temizlemeye kadar değişir. Hangi yöntemin işe yaradığını bulun ve onu iyileştirin (ve hızlandırın!).

“Basitlik, iyilik ve gerçeğin olmadığı yerde büyüklük yoktur.”
Leo Tolstoy

“Yaşamınız dopdoluysa, yaşama şansını kaybedersiniz.”
Thomas Leonard

Toplu satın alın

Günlük kullandığınız eşyaları 6 ay dayanacak miktarda satın alın. İşleri daha da basitleştirmek için, siparişlerinizi Web’den verin ve evinize teslim edilmesini isteyin! Sürekli çarşıya gidip gelmek, inanılmaz derecede zaman kaybettirir. Elinizin altında bol stok bulundurmak, fazladan zaman kazanmak için harika bir yoldur.

Eski taahhüt ve hedeflerden kurtulun

Kimi zaman kendimizi, yaşamımızın bir döneminde doğru olan ama şimdiki kimliğimizle örtüşmeyen hedeflere sarılmış ya da bu tür işleri yaparken buluruz. Yaptığınız ya da üzerinde çalıştığınız her şeyi enine boyuna düşünün. Bugünkü yaşam şekliniz için uygun mu? Değilse, bu işi yapmayı bırakın ya da bir hedef olmaktan çıkarın.

Kaynak : Louise Morganti Kaelin

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.