Anasayfa / Kitap Özetleri / Kişisel Gelişim Kitapları / Bu kitap tam “Senin İçin”

Bu kitap tam “Senin İçin”

Senin İçin, bir psikoloğun deneyimleri, bilgisi ve çalışmalarında yol arkadaşlığı yaptığı kişilerin yaşanmışlıklarından yola çıkarak yazdığı bir kitap. Bu nedenle, yazar kitapta insana dair hem bilgi hem de duyguyu çok doğal ve akıcı bir dille okuyucusuna sunmuş. Senin İçin, her yaştan herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir kitap niteliğinde. Yazar, herkesin bir zamanlar küçük bir çocuk olduğunu ve kişinin içindeki bu küçük çocuğun psikolojik ihtiyaç ve eksikliklerinin hala kişinin bugünü üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla, eğer çocukluk dönemimizdeki yaşanmışlıklarımızın bugünümüze etkisini daha iyi anlayabilirsek, bugünkü hayatımızda daha mutlu ve daha üretken olabileceğimizi anlatıyor. Kitabın içeriğinde psikolojik yapılanma, ebeveynlik, ergenlik, (gerçek) kendilik, ilişkiler, mutlu bir insan olabilmek gibi hayata dair kesitler var. Kitabı okurken okuyucu, adeta kendi geçmişine doğru bir yolculuğa çıkıyor, anılarına, yaşanmışlıklarına dönüyor ve kendi yaşamına dışarıdan bir göz gibi başka açılardan bakabiliyor. Çocukluğunu, psikolojik gelişim süreci, karşılanamamış psikolojik ihtiyaçları ve hala halledemediği içsel çatışmaları açısından değerlendirme fırsatı yakalıyor. Bu kitap, sadece kendimizi değil anne/baba olarak çocuğumuzu, arkadaş olarak arkadaşımızı, evlat ya da eş olarak ailemizdeki kişileri yani ilişki içerisinde olduğumuz kim varsa tüm o kişileri daha iyi anlayabilmemiz için gerekli olan bilgiyi bize sunarken, bu konudaki içgörümüzü de artırıyor.

senin için tam kapak

Bu kitabı diğer kişisel gelişim kitaplarından farklı kılan şey yazarın psikolog olması nedeniyle sahip olduğu bilgi ve tecrübesini okuyucuyla paylaşmış olmasının dışında; önsözde de belirtildiği gibi gerçekten de yazarın “ruhunu masanın üzerine koymuş” olması. Yazar tüm içtenliği ve samimiyetiyle kendi duygularını da ifade etmekten çekinmiyor. Ayrıca kitapta birçok mesaj içeriğiyle okuyucusuna hayata dair birçok konuda yeni fikirler veriyor, okuyucunun ufkunu zenginleştiriyor.

KİTAP GİRİŞ YAZISI

“Hepimiz çok benzeriz özünde; zaman zaman ulaşamadığını hissettiğin annen, bazen çekindiğin baban, açılamadığın platonik aşkın, en anlaşamadığın insan, sen, ben, hepimiz… Çok benzeriz; acılarımız da benzer, sevinçlerimiz de… Duygularımızın dili ortak; kalbimiz kırılınca içimiz acır, kendimizi ifade edemeyince boğazımız düğümlenir, fark edilemeyince psikolojik olarak yok oluşu yaşarız… Anlaşılmak, fark edilmek, hissedilmek, hissetmek isteriz. Beklentilerimiz basittir, küçük mutluluklar yeterlidir. “Bu kadar zor olmamalı” diye geçiririz içimizden… Ama zor da olur çoğunlukla… Maskelerimizin ardında keşkelerimiz vardır, pişmanlıklarımız, bazen de hiç anlam veremediğimiz kaygılarımız, sebepsiz mutsuzluklarımız vardır… Çaresizliktir kimi zaman hissimiz, köşeye sıkışmışlıktır, anlamsızlıktır bazen, bazense tarifi zor ama dayanılmaz derin bir boşluktur sadece. Hepimizin içinde hala biraz küçük bir çocuk vardır; şımarmak isteyen, şımartılmak için bekleyen, bazen huysuzlanan, çoğunlukla saklanan, minik erkek ve kız çocukları… Çoğunlukla ihmal ederiz onu, yok sayarız. Yıllarca sesini duymadığımız için bize biraz kırgın öylece bir köşede durur, birgün ona gülümseyeceğimizi, elini tutacağımızı umut ederek…

Eğer tanıdıksa söylediklerim, hissettiklerine yakınsa, bu kitap Senin için… Bu kitap kendini ve diğer insanları daha iyi anlayabilmen için yazıldı. Anne/baba olarak, evlat olarak, herşeyden önce insan olarak kafandaki sorulara cevaplar bulabilmene yardımcı olabilmek amacıyla bu kitap hazırlandı.

Biliyorum ki bu kitabı okurken kendinden birşeyler bulacaksın çünkü aslında bu kitap seni anlatıyor, bu kitap en çok senden bahsediyor…

Eğer bana eşlik edersen, bu kitapta seninle hayata dair bulacağımız yeni anlamlar ve birlikte kazanacağımız yeni farkındalıklar var… ”

Yazar okuyucularından kitap hakkında çok güzel yorumlar aldığını belirtiyor ve bir okuyucusunun kitapla ilgili şu ifadesinin kendisini çok mutlu ettiğini söylüyor: “Mutfakta duran yemek tarifleri kitabı gibi iki günde bir, bu kitabı açıp, o gün yapacağım yemeğe yanlış bir şey koymayım diye bakar gibi bakıyorum.” Umarız sizler de bu kitabı okur, hayatın içerisinde zorlandığınız zamanlarda başvurabileceğiniz bir başucu kitabı olarak faydalı bulursunuz.

Kitabın siparişini KitapYurdu aracılığıyla verebilirsiniz.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.