Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Nedir bu “bizi ve iyiliğimizi düşünme” maskesi?

Nedir bu “bizi ve iyiliğimizi düşünme” maskesi?

Aslı Ece ÖZDOĞAN Aslı Ece ÖZDOĞAN -

- 3 dk okuma süresi
67 0
iyilik ve kötülük

Bu yazımda “bizi ve iyiliğimizi düşünme” maskesi altında hayatımıza burnunu sokanlar ve hatta bazı zamanlar gidişatı engelleyenler konusunu yorumlamaya çalışacağım.

Bir düşünelim, şimdiye kadar duygu ve düşüncelerinizi güvenerek paylaştığınız ve sizi ısrarla kendi fikrine yönlendirmeye çalışan kaç dostunuz oldu? Çok şükür ki benim çevremde pek fazlası yok. Olanlar da ya bu huylarından vazgeçti ya da ben onlardan vazgeçtim. Hala devam etmeye çalışanlar yok mu? Var elbette ama ben, en azından beni etkilemelerine izin vermiyorum. Öncelikle tavsiyem şudur : hiçbir gerçek arkadaş sizi yönlendirmeye çalışmaz. Fikrini veya duygusunu belirtip sizi kendi halinize bırakır. Bu esas olandır. Aksini yapan hakkında tekrar düşünün derim. Sizi yönlendirmeye çalışan insanlar kendi hayatlarına istedikleri yönü veremeyen insanlardır. Bunun istisnası yok. O yüzden fikir veren ama sizi kendi haline bırakan insanlarla arkadaş olmanızı tavsiye ederim.

Evet, bu kişilerin sizi yönlendirmesini engelledik. Peki ilişkide olduğunuz kişileri etkilemeye çalışırlarsa? İşte burada elimizden dürüst olmaktan başka bir şey gelmez. Çünkü kimsenin özgür iradesine müdahale edemiyoruz maalesef. Başkalarının hayatına burnunu sokmaya bayılan bu “iyilik sever” kişilerle bu konuda nasıl iletişim kurarsınız? Bence hiç iletişim kurmayın ve sizi dinlemek yerine başkasının lafı ile hareket eden arkadaş, dost, sevgili, eş her neyiniz varsa onu kendi haline bırakın. Zaman içinde hatasını anlayacaktır. Anlamazsa da siz kârdasınız ;)

iyilik ve kötülük

Yazıyı kısaca toparlamak gerekirse; sağlıklı düşünen, karşısındakinin gerçekten iyiliğini düşünen hiç kimse onun hayatına burnunu sokmaz. Hele iki kişinin iletişimine giren üçüncü kişi, gidişatı etkilemeye çalışıyorsa bir de, asla iyi niyetli olamaz. “Ben senin/sizin iyiliğinizi düşünüyorum” kocaman bir yalandır. [highlight]Gerçek dost/seven sizi kalbinizin sesine yönlendirir.[/highlight] Bunu yapmayan, kendi hayatında oynayamadığı oyunları sizin üzerinizde deniyordur ve bu su götürmez bir gerçektir bana inanın.

Kararlarınızı alırken etrafınızdan fikir alın elbette ama son karar hep sizin/kalbinizin olsun. Çevrenizde tuttuğunuz insanları iyi seçin, onlar hayatınızın büyük bir kısmını yaratıyor. Her zaman kural şu: Negatifler dışarı, pozitifler içeri :)

Sevgiler :)

Aslı Ece Özdoğan

Aslı Ece ÖZDOĞAN

Aslen Maliye mezunu bir bankacı olmakla beraber yaklaşık 4 yıldır #kişiselgelişim ile ilgili yazılar yazmakta ve paylaşmaktayım. Yazı yazmaya, hiç sevemediğim işim bankacılıktan 5 sene sonunda istifa ettikten sonra başladım. Ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. Senelerdir okuduğum sayısız kitap ve yaptığım onca araştırma sonucunda çok şey öğrendim. Şimdi fikirlerimi, duygularımı ve yaşadıklarımı sizlerle farklı bir platformda paylaşmaktan dolayı çok mutluyum...

İlgili Yazılar