Anasayfa / Kitap Özetleri / Kişisel Gelişim Kitapları / Yenilikler baharı bekliyorsa: Hadi Cesaret!

Yenilikler baharı bekliyorsa: Hadi Cesaret!

Kişisel gelişim kitaplarını çok sevmiyorum. Nedeni birçoğunu inandırıcılıktan uzak bulmam. Bu kitaplarda anlatılan ‘ben bulunduğum şirkete temizlik görevlisi olarak girdim, girdiğimde bu şirketin ortağı olmayı aklıma koymuştum. Bakın işte, şimdi harika bir işim, gelirim ve hayatım var.’ benzeri sözleri gerçeklikten uzak buluyorum. En nihayetinde kimse birbiriyle eşit şartlarda olmuyor. Hayatımızda sadece ‘istedim oldu’dan daha fazla ve farklı şeylere ihtiyaç duyuyoruz hedeflerimize ulaşabilmek için. Bu nedenle Ayça Akın’ın ‘Hadi cesaret!’ kitabının kapağını da daha önce okumayı denediğim bu kitapların gölgesinde açıyorum; ama görüyorum ki bu bir kişisel gelişim kitabı değil.

Aslında bu kitabın da yöntemi dinlemekten geçiyor. Bir tür biyografiden birçok ipucu çıkarılabileceğini göstermiş yazar. Kitap Ayça Akın’ın hayatındaki insanların onun hakkında yazdıklarıyla başlıyor. Doktoru, ailesi, okuldaki hocalarının güzel sözleriyle başlıyor, kitap. Biraz yadırgıyorum ama bırakmıyorum elimden kitabı. Birkaç saat sonra bitirdiğimde ise, tüm o sözlerin ve desteklerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayarak kitabı kapatıyorum. Hadi Cesaret’i şimdiye kadar okumayı denediğim diğer kitaplardan farklı yapan şey; Akın’ın kitapta da söylediği gibi bir reçete vermemesi. Kitabı okuduktan sonra on adımda istediğimiz gibi bir işe veya hayata sahip olmanın yollarını öğrenmiyoruz. Okuduğumuz; yazarın hayat hikâyesinin bir bölümü ve bu aşamada kendisinin bu zorluklarla başa çıkmayı öğrenmesi.

KİTABIN TANITIM YAZISI

Böyle saçmalık olmaz…
hadi cesaretHerkesin tuzu kuru…
Yaşamadıkları için  atıp tutmak çok kolay…
Polyannacılıktan başka birşey değil…
Kendilerini kandırıyorlar…
Beni kandırıyorlar…
ANLAMIYORLAR!

Bundan 6 yıl öncesine kadar bende bu cümleleri öyle çok kullanmıştım ki…
Hayatımı zindan edeceklerinin bilincinde olmadan…
Evet sözcükler,ağzımızdan çıkan her kelime,kurduğumuz her cümle bir sihir niteliğinde.
Ağzınızdan çıkan cümleler ile bir hayatı mahvedebilirsiniz de,hayatınız da mucizeler yaratabilirsiniz de.
Tıpkı benim gibi …

30 yıllık hayatımın 24 yılını maffedip  6 yılında harikalar yarattığım gibi…

Sizlerinde hayatınızda harikalar yaratmanız dileğimle…

Enerjiniz bol olsun!

Sevgi ve ışıkla…

Ayça AKIN

İkinci Adam Yayınları’ndan çıkan Hadi Cesaret Ocak 2012’de basılmış. Henüz çok satanların arasında değil ama Ayça isterse çok yakında bu da olacaktır.

Yazarken kitapların içeriklerini anlatmayı sevmiyorum pek; ama diyelim ki yeni bir şeylere başlamak için baharı bekleyenlere önerimiz olsun.

Hadi Cesaret!
Ayça Akın
İkinci Adam Yayınları
Ocak 2012, 126 s

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. Merhaba Ayça Hanım,

    Sizinle irtibata geçmemiz mümkün mü? Bu kadar tesadüf olmaz.. Ben de bir kitap hazırlığındayım ve aynı yayınevi ile çalışmayı düşünüyorum…

    asliece83@gmail.com adresim…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.