Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Hayatın üstüne gitmezseniz, hayat sizin üstünüze gelir!

Hayatın üstüne gitmezseniz, hayat sizin üstünüze gelir!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 7 dk okuma süresi
60 8

Hazırlığını yapmakta olduğum bir sunum için araştırma yaparken tanıştım 1982 Ağrı doğumlu Kadir Erdoğdu’nun ‘engel’ tanımaz hikayesiyle. 10 yaşında, köyünde çobanlık yaparken tarlaya döşenmiş mayın ellerinde patlayan Kadir’in elleri bileklerinden kopuyor ve o andan itibaren tüm yaşamı altüst oluyor, köyündeki arkadaşları onu o şekilde kabul etmiyor ve kendiside kendisinden nefret eder hale geliyor. Bu duruma 2 yıl katlanabilen Kadir, sonunda bir fırsatını bulup İstanbul’a kaçıyor. Önce bir amcasının yanına gidiyor ancak amcası onu o haliyle kabul etmiyor, daha sonra farklı yerlerde kalan, inşaat firmasında çalışmaya başlayan ve bir hayırseverin aracılığıyla okula da devam eden Kadir, bir gün okulun bahçesinde en çok sevdiği şey olan top oynarken o an orada olan bir antrenörün dikkatini çekiyor ve o futbol antrenörü Kadir’i Beşiktaş Engelliler Takımı’na götürüyor ve Kadir böylece engelliler takımında futbol oynamaya başlıyor!

Ve bundan sonrasında, hani “film gibi hayat hikayesi” denir ya işte aynen öyle bir yaşam hikayesinin içine girer Kadir biranda. 2001-2002’de Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun düzenlediği turnuvada Beşiktaş Engelliler Şişli Şubesi Futbol Takımı birinci olur ve aynı zamanda Kadir Erdoğdu’da ‘yılın gol kralı’ seçilir. 2002-2003’te ise yüzme şampiyonasında Türkiye üçüncüsü olur. Yine aynı yıl Uluslararası Avrasya Maratonu’na katılır ve onuncu olur! Sonrasında Ağrı’da yapılan bir bisiklet yarışında birinci olur ki bu yarışa katılan tek engelli kişi Kadir’dir.
Şuan Beşiktaş Engelliler Futbol Takımı Şişli Şubesi’nin takım kaptanı olan Kadir Erdoğdu’nun bu engel tanımayan başarısının altında, kendini tanıyıp ne istediğini bilmesi, kendine olan güveni, sabrı, kendisiyle ve hayatla barışık olmayı seçmesi, kendi eksik ya da zayıf yönlerine değil güçlü yönlerine odaklanarak mücadele etme bilinci, karşısına çıkan fırsatları değerlendirme cesareti ve bana göre en önemlisi “her şeyi bir mucizeymiş” gibi yaşamayı seçmesi yatıyor olabilir.

hayatın üstüne gitmek

Kadir Erdoğdu’nun yaşam hikayesini ilgiyle incelerken, Dr. Philip E. Humbert’in “İnsanlara mutlu yaşamın anahtarını 10 kuralda toplayacak olsam, hangi özdeyişleri seçerdim?” düşüncesiyle yaptığı kapsamlı bir çalışma sonrasında çıkardığı, aşağıdaki liste geldi aklıma.

Sizlerle de paylaşmak istedim, liste şöyle;

1- Kendini tanı! (Sokrates)
Kendi içinde yolculuk yap. Günlük tut. Kalbin, gönlün, vicdanın ne diyor? Neyi öne çıkartıyor? Dünyaya bilinçli bakmanın yolu başta bu iç yolculuktan geçiyor.

2- Olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol! (Mevlana)
Dürüst ol, adil ol, hakça düşün. İçinden gelen sesin öne çıkardığı değerleri koru. Hayatta bir şeyleri korumak için ayakta kalmazsan her şey seni düşürür.

3. Ya yap ya yapma. Denemek yok! (Yoda / Yıldız Savaşları)
Hayat seri hareket, karar ve kararlılık gerektirir. Tereddütte kalanlar geride kalır. Hayatın üstüne gitmezseniz, hayat sizin üstünüze gelir.

4. Dünyayı hayal gücü döndürür! (Albert Einstein)
Yaptığımız her şey hayal kurarak başlar. Hayat -herkes için- hayalleri gerçekleştirmek ve yapabileceğinin en iyisinin, olabilecek en güzelin peşinden gitmektir. Bobby Kennedy’nin sözü gibi: Diğerleri dünyaya bakıyor ve “Neden?” diye soruyor. Ben bambaşka bir dünya düşünüyor ve “Neden olmasın?” diye soruyorum.

5. Fazla güzellik göz çıkarmaz! (Mae West)
Güzel hayat doya doya yaşanır. Mutluluk paylaşılır, hayatı sevme hissi coşkuyla beraber gelir. Ruhun müziğinde “Haydi bastır, göster kendini.” temposu vardır. Kibir değil, coşku!

6. Fırsatlar yakalandıkça çoğalır! (Sun Tzu)
Başarı cesaret ister. Başlangıçtaki cesaret, sonradan inanca dönüşür. İnanç, insanlığa daha iyi hizmet arzusuna dönüştüğünde fırsatlar yelpazesi yukarı bir seviyede tekrar açılır.

7. En yukarda aşk var! (Aziz Paul)
Sesi müziğe dönüştüren aşktır. Aşk olmazsa, sevgi ilişkileri yoksa, ihtimam eksikse hayatın kuru bir daldan farkı kalmaz.

8. Mükemmellik, ekleyecek bir şey kalmadığında değil, alınacak bir şey kalmadığında oluşur! (Antoine de St.Exupery)
Hayatınızı basitleştirin. Basite indirge, indirge, bir kere daha indirge… O zaman ne kalıyor, ona bak. İstekler listenizi kısa tutun. Kısa tutun ki odaklanabilesiniz. Güneş ışığına büyüteç tutmak gibi, odaklamazsanız hayatı yakamazsınız.

9. Kabiliyet yoksa sanatçı olmaz; ama çalışılmadıkça kabiliyet hiç bir işe yaramaz! (Emile Zola)
Ancak akıllı, bilinçli ve odağı şaşmayan çabalar sonrasında olası potansiyelin yapabilecekleri gerçekleşir. Elması yontmadıkça, elinizde sadece bir taş parçası vardır.

10. Hayatı yaşamanın iki yolu var. (Albert Einstein)
Biri hiçbir şey mucize değilmiş gibi yaşamak. Diğeri her şey mucizeymiş gibi yaşamak.

Sevgi ve tüm iyi dileklerimle, sağlıcakla kalalım.

Yazan : Hülya Konar / hPozitif

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar