Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Çalışanınızdan mektup var!

Çalışanınızdan mektup var!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
125 0
çalışanından mektup var

Sevgili yöneticim;

Bir süredir burada çalışmaktan mutsuzum ve sen de fark ediyorsun belki de. Bunu açık açık hiç konuşmadık, çünkü sana başka bir iş aradığımı söylemekten korkuyorum. Geçen gün bir yerde denk geldim, şöyle diyordu: [highlight]“Çalışanlar şirketlerini değil, yöneticilerini terk ederler”[/highlight] İstifa edenlerin %70’i bağlı bulundukları yönetici nedeniyle işten ayrılıyorlarmış. Ben de bunlardan biri olmak istemiyorum. Aslında burayı ve yaptığım işi daha çok sevebilirim.

Şirkete daha fazla değer katabilirim. Bu nedenle sesimi dinlemene ihtiyacım var:

Bana güven: Yaptığım işi kendimce en iyi şekilde yapmaya çalıştığıma güven. Bazen senin beklentilerini karşılayamıyorum, ama iyi niyetli olduğuma ve çabaladığıma güven.

Bana özgürlük ver: Ofise geç geldiğimde bana surat asma. İşimi nasıl yaptığıma, zamanında bitirip bitirmediğime odaklan. Ben sabah insanı değilim, geceleri daha verimli çalışıyorum. Lütfen işimi doğru yapmak için bana özgürlük ver.

Beni standartlaştırma: Bırak işimi nasıl anlatmak istiyorsam öyle anlatayım. Beni hazır sunum şablonlarına oturtma. Mail yazım tarzımı, diğerleriyle olan ilişki yönetimimi sorgulama. Kendim gibi olduğumda daha başarılı oluyorum.

Güçsüz yönlerimi kabul et: Her şeyde mükemmel olamayacağımı anla. Bana eksikliklerimi sürekli hatırlatma. Çok güçlü yönlerim var, bunları kullanabileceğim şeyler yaparak, kendimi gerçekleştirmeme yardımcı ol.

çalışanından mektup var

Anlamlı bir şey yaptığımı hissetmeme yardım et: Hepimizin bir anlam arayışı var. Yaptığım şeyin bütüne katkısını ve faydalarını benimle konuş. Tüm gün uğraştığım işlerin neye hizmet ettiğini ve gerçekten değer katabildiğimi görmeye ihtiyacım var.

İnanmadığım bir şeyi yapmaya zorlama: Bir şeyi içselleştirmediğimde ya da tam olarak anlayamadığımda yapmakta zorlanıyorum. Sen dedin diye, “aradan çıksın” diye kalitesiz bir iş yapmak istemiyorum. Benim de senin gibi o işe inanmama izin ver. Bırak biraz sorgulayayım.

Hata yaptığımda arkamda dur: Beğenmedim ya da yanlış yaptın demek yerine, birlikte hatayı nasıl düzeltebileceğimizi göster. Ekip arkadaşlarımın ya da bir üst yöneticimizin yanında arkamda dur, hata yapabileceğimi kabul et. Sana güvenmeye ihtiyacım var.

Zamanında geri bildirim ver: Bir işi iyi yaptığımda beni takdir et, beklediğin gibi yapmadığımda ise o an söyle. İçinde biriktirme ki ben sene sonu gelip performans görüşmesi yaptığımızda sürprizlerle karşılaşmayayım.

Lütfen söylediklerimi bir düşün ve beni fark et. Birlikte daha iyisini yapabiliriz, ilişkimizi dönüştürebiliriz. Ben hevesliyim, ya sen?

Yazan : Pınar Kaçar Özkent, ACC | Motivational Speaker / Harvard Business Review Writer / Trainer / Mentor

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar