Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / CAN DÜNDAR : Başardık Ata’m!

CAN DÜNDAR : Başardık Ata’m!

Can DÜNDAR bu yazısını 1997’de yazdı. Ama ne yazık ki geçerliliğini hala koruyan ve üzerimizden atamadığımız çoğu ifadesini birebir yaşıyoruz. Yazıyı hatırlatmak, okumayan ziyaretçilerimize okuma fırsatını vermek istedik… Sevgili Ata’m, sana son mektubu geçen 10 Kasım’da yazmış ve “Kusura bakma, izindeyiz. O yüzden kab­rine çok ziyaret yaptık, ama sana layık işler yapama­dık.” demiştim. Bunun mahcubiyetiyle olsa gerek, bu yıl 10 Kasım yaklaşırken izinden döndük ve senin için çok önemli birşey yaptık: Hani zamanında seni kapak yapan Time dergisi vardı ya; ulusça seferber olup O’nun “Yüzyılın Adamı” anketine oy yağdırdık.

Şimdi sıkı dur, müjde geliyor:

Artık sen bu yüzyılda yetişen en iyi bilim adamısın Atam…

“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” demiştin ya…İşte ilimse ilim, fense fen… Verdik oyları, yaptık Atamızı fenin kralı… Oylarımız sayesinde Einstein’ı bile solladın. Sö­zünü dinleyip 75 yılda bir Einstein çıkaramadık; elin oğlu Mars’a gitti, İnternet’i açıp bakamadık, ama bir tuşa basıp seni alim yaptık.

Bitmedi.

Sen aynı zamanda yüzyılın yetiştirdiği en iyi sanatçısın da…

Elvis’in 4 bin oyu var, senin 14 bin… Bob Dylan’la çekişi­yorsun. “Türk müziği evrensel müzik içinde yerini almalı­dır.” demiştin. Aldı işte… Sanatta da ülkemizi birinciliğe yükselttik Atam… sayende…

Spor kategorisi olmadığından seni orada yarıştıramadık, ama “girişimciler”de Yeni Yüzyıl’dan Bili Gates’i solladık geçtik Atam… Devlet adam­ları listesinde Hitler’i denize döktük.

Türk öğün, çalış, güven” sözünü tuttuk. Seninle öğündük, oy vermeye çalıştık ve Time’a güvendik. Sonuç muhteşem oldu:

Bir Türk’ün dünyaya bedel olduğunu yedi düvele gösterdik…

Dünya şaşkın.

Muhtaç olduğumuz kudret, internetteki oylarımızda mevcutmuş meğer…

***

İzindeyiz Atam,

“Köylü milletin efendisidir” demiştin, on­ları Cumhurbaşkanı yaptık.

Yücelttiğin kadınları başbakan yaptık.

“Sanatsız kalan milletin hayat damarlarından biri kop­muş demektir.” dediğin için şairden başbakan yardımcısı yaptık.

Seni sevmeyenleri iktidara getirip zorla en büyük hayra­nın yaptık.

Bu yıl kuvvacılara özenip çetecilik yaptık. O çetelerle kanunsuz işler yaptık. Sonunda Susur­luk’ta kaza yaptık.

Sonra o çeteleri ezmek için yine senin resmini taşıyarak 1 dakikalık eylemler yaptık. Gösterişli yürüyüşler, kansız müdahaleler, göstermelik yargılamalar yaptık.

* * *

Az zamanda çok ve büyük işler yaptık Atam…

Bir dolu klip, bir sürü beste yaptık senin için… Nutkunun eşliğinde dans etmek mümkün artık. Anıtkabir’in Kral’da çıkıyor ikide bir… Cumhuriyetini Mahsun kutluyor(uz).

Balolar yaptık uğruna, tehdit değerlendirme­leri, brifingler ve reklam filmleri yaptık. Ateşli tartışmalar, boy boy heykeller, renk renk tablolar yaptık.

İşsizler için stadyumlarda sınav yaptık. Sevgililere zina baskını, genç kızlara bekaret kontrolü, gözaltındakilere iş­kence yaptık. Baskı yaptık üniversitelere; hücre evlerine baskın yaptık. Her köye cami, her kente genelev yaptık.

Ama toprak reformu yapamadık Atam. Üretimde patlama, sağlıkta devrim de yapamadık. Ülkeni bir hukuk devle­ti yapamadık. Eğitimi çağdaş, ezanı Türkçe yapamadık. Köylere okul, kentlere hastane, yoksula barınak, evsize ev yapamadık. Bol bol yolsuzluk ve epeyce savaş yaptıysak da yurtta ve dünyada; bir türlü sulh yapamadık.

Ama Trabzon’u Akdeniz’de sanandan başbakan yaptık.

Cehaleti iktidar yaptık da, düşünceyi özgür yapamadık.

İnternette sörf, borsada spekülasyon, Sivas’ta katliam yaptık; lakin demiryolu yapamadık. O yüzden ülkemizi tra­fik kazalarında ve çocuk ölümlerinde birinci yaptık.

Sonra senin için anma pulları, anma günleri yaptık. Okullara Atatürk köşeleri yaptık, yakalara Atatürk rozetle­ri taktık. Ama bir film yapamadık senin için Atam, adını ta­şıyan havalimanının dış hatlar terminalini de yapamadık.

Adına ödül koyduk, vermeye değecek adam bulamadık.

Ama her açığımıza seni yama yaptık Atam… Sen bizim sanatçımız, alimimiz, girişimcimiz, sporcumuz oldun. Ruh­larımızdan aşağılık kompleksini kovdun.

“Getir dudaklarını bir bir alnımıza koy/Dağlansın ateşin­le bu soy/ Oy Atatürk oy…”

İşte sana söz; gelecek yıl bunun iki katı oy vereceğiz.

Evde elektrikler kesilmezse, rakiplerinin iflahı kesilecek.

Rahat uyu Atam; çünkü o zaman biz de izinde, rahat uyuyoruz!

Yazan : Can DÜNDAR – 1997

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.