Anasayfa / Motive Olmak / Satrançta skor tutulmaz, tıpkı hayat gibi!

Satrançta skor tutulmaz, tıpkı hayat gibi!

Satranç hayat gibidir” demişti babası.
“Her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işine yarar, bazılarıysa sonunda ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip yine de kazanabilirsin oyunu.”  “Yani bu geleceği tahmin etmek gibi bir şey mi?” diye sordu Caine.
“Tahmin etmek imkansızdır.  Ama şimdiki zamanı çok iyi bilirsen geleceği kontrol edebilirsin.”  (Adam FAWER / Olasılıksız / Sayfa 54 – 55)

Yani birçok parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu.  Bırakmamak, yılmamak, doğru oynamak, yanlış da oynasan bir sonraki hamlede toparlamayı becerebilmek lazım…

Sevgiyle kalın…

Yazan : Özgür ŞAHİN – kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

4 yorum

  1. Teşekkürler :)

  2. Biz ilk hamleyi oynayip kazanip kazanmiyacagimiz gormek yerine , hamle yapmaktan bile korkar bi hale gelmisiiz.. halbuki karsindaki oyuncu hayattir.. bazen o hamle yapar bazense sen.. ama hep kaybedip bidaha baslarsan hayatin ne zaman hamle yapacaginida ogrenmis olup artik ona gore oyununu oynamaya baslarsin. bir nevi tecrube edinmis oluyorsun..
    cok hos bi paylasimdi.. tskler..

  3. Çok güzel bi yazı gerçekten ilham verici, insan herşeyini yitirsede yinede hayata kalan tek parçasıyla tutunabilir ve onu çogaltabilir, artık her şey için geç dememeliyiz yalnış bi düşünce gerçeken… Güzel bi site hatta hatta bu zamana kadar içinde mutlulukla gezdigim en güzel site teşekkürler emeklerinize.. ellerinize saglık. :)

  4. Gülşah özçiftçi

    Satrançta skor tutulmaz, tıpkı hayat gibi! . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.