Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. ‘Çıkarcı çalışan’ arkadaş seçer!

‘Çıkarcı çalışan’ arkadaş seçer!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
8 0

Beş milyon çalışan arasında yapılan bir araştırmaya göre işyerindeki arkadaş seçimini farklı bölümlerden yapan kişilerin kariyeri daha parlak oluyor… Araştırma şirketi Gallup’un beş milyon çalışan ve 88 bin yönetici arasında yaptığı bir araştırmaya göre işyerinde kurulan arkadaşlıklar, çalışanların iş tatminini yüzde 50 oranında artırıyor. Ancak şirket içinden arkadaş seçerken kritik noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öyle ki, çalışma ortamında ‘boş gezenler’ ve ‘iş yapanlar’ arasındaki ince çizgi bir anlamda kariyerinizin el falı muamelesi görüyor. Doğru departman ve pozisyondaki kişilerle kurulan ilişkilerin çalışanların şirket içindeki geleceğini etkilediğini iddia eden kariyer ve İK portalı Excelle’ye göre iş arkadaşlarınızı seçerken bölümlerine çok dikkat etmelisiniz. Kulağa biraz çıkarcılık gibi gelse de doğru departman ve bölümlerden seçilen arkadaşların şirket içindeki ömrünüzü uzatacağı aşikar. İşte araştırmalara göre kariyerini sağlamlaştırmak isteyenlerin edinmesi gereken arkadaşlar ve departmanları…

iş ortamı

Kıdemli çalışan: Sizden daha uzun süredir şirkette olan çalışanlar yani kıdemliler, şirket içindeki en önemli rehberiniz olabilir. Zira şirket prosedürleri açısından oldukça fazla bilgi sahibi olan bu çalışanlar, irtibata geçilmesi gereken tüm kilit isimleri bilir. Kıdemli çalışanlarla irtibata geçmek biraz o kişinin karakteriyle alakalı olsa da bir işe yeni başladığınızda size ilk merhaba diyecek ve yakınlık gösterecek olan grup yine onlardır.

Farklı departmandan yakın arkadaş: Her çalışanın iş stresini atmak için konuşabileceği şirket içinden yakın bir arkadaşa ihtiyacı var. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta arkadaşınızın farklı bir birimden olması. Farklı departmanlardan edineceğiniz arkadaşlarınız işle ilgili yaşadığınız problemlerde daha objektif davranacaklardır. Ayrıca onların bölümlerinde yaşanan sorunları dinlemek sizi rahatlatır.

Yönetici asistanı: Şirket içindeki en önemli bilgi kaynaklarından biri olan yönetici asistanları diğer çalışanlar, iş planları, geziler ve zam oranları gibi kilit bilgilere sahiptir. Size verecekleri küçük tüyolar hem insanları hem de şirket işleyişini anlamanıza yardımcı olacaktır. 

IT departmanı çalışanı: Bilgisayarınız çöktüğünde, mailleriniz kaybolduğunda ya da şifrenizi unuttuğunuzda sizi kurtaracak yegâne bölüm olan IT’nin bir o kadar da yoğun olduğu aşikar. Şirket içindeki hengâmede sorun yaşadığınızda, sizi hızlı çözümlere ulaştıracak bilişim uzmanlarının vereceği küçük tüyolarla uzman olmasanız da en azından bilgisayarınızı yeniden başlatmayı başarabilirisiniz…

İŞTE İNSAN / İpek OLGUNSOY

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar