Anasayfa / İnsan İlişkileri / Çok yetenekli çalışanlar için tek motivasyon para değil!

Çok yetenekli çalışanlar için tek motivasyon para değil!

Birçok yönetici elindeki değerli yetenekleri elde tutmak ister. Ancak bunu yaparken maliyeti düşük tutmak birincil önceliklerinden biridir. Şimdi size iyi bir haber verelim. Araştırmalar gösteriyor ki çok yetenekli çalışanlar için tek motivasyon para değil! Parasal olmayan ödüller, yüksek maaşlardan daha fazla ilgi çekiyor. İşte devreye sokulabilecek, para ödülüne eşdeğer veya daha değerli görülen üç uygulama.

Zamanı esnetin. Çalışanlara uzaktan çalışma seçenekleri, vardiyalı saatler veya kısaltılmış iş haftaları gibi esnek opsiyonlar sağlayın.

Takdir. En iyiler sıkı çalıştıkları için takdir edilmek ister. Kişisel bir e-posta ya da ortak bir alanda insanlarınızın yaptığı iyi işleri takdir edin.

Fazla mesailere değil, sonuca değer verin. Örnek olun: Gün içerisinde spor salonuna gitmek ya da çocuğunuzun tiyatro oyununa gitmek için kendinize zaman ayırın ve çalışanlara da aynısını yapmayı önerin.

Sylvia Ann Hewlett’in “Attract and Keep A-Players with Nonfinancial Rewards” adlı yazısından uyarlanmıştır.

İlgili Yazı :   Mülakatta En Zor Aşama : Yetkinliklerin Tespit Edilmesi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. işyerinde motivasyon nasıl sağlanır

    Hem yöneticilerin hem de yönetici adaylarının mutlaka değerlendirmesi gereken ufak bir yazı.. Etkisinin büyük olacağı kesin!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

apartman yoneticisine ders

Apartman Yöneticisine Hayatının Dersini Veren Öğrenci

Apartmana giren kedilerden rahatsız olan apartman yöneticisi binanın ilan panosuna astığı kağıda ...