Anasayfa / Kadınlar / Sen, sen ol, bugününü yaşa! Doyasıya…

Sen, sen ol, bugününü yaşa! Doyasıya…

Bugün için yaşa.
Ne kadar çiğ bir cümle.
Ne kadar içi boşaltılmış değil mi?

Ağzımızda pelesenk de, ne kadar hayatlarımıza uygulayabiliyoruz mesela? Ya da ne kadar gerçekten anlamını kavrayabiliyoruz? Bugün için yaşa demek, “her şeyi boş ver, umursama, plan yapma, geleceği düşünme” demek değil asla. Bugün için yaşa demek, yarın olmayabilir, bunu hatırla ve bugün, gerçekten yaşamak istediğin gibi yaşıyor musun bir ona bak sen demek.

Hedefler belirle, planlar yap, ama çok da kasma. Olmuyorsa çıldırma, bunun için çevrendekileri kırma, en önemlisi de kendine bu kadar baskı yapma demek. Her şey olacağına varır, bugünün güzel mi sen ona bak demek. Gerçekten bugün, severek isteyerek mi yapıyorsun yaptığın şeyleri?

Gerçekten bugün, gerçekten yaşadığını hissediyor musun? Yoksa gelecekte bir gün olabilecek herhangi bir şeyi bekleyerek mi geçiyor günlerin, bunu fark et demek. Her sabah aynaya bak mesela, işe giderken, konuş karşında sana bakanla.

İşe gitmek istiyor musun? Bugün bu işe gitmek istiyor musun? Bu soruya cevabın defalarca kez hayırsa, işini sorgula.

Gece uzanırken yanına eşinin veya sevgilinin, bu insanla olmaktan mutlu musun diye bir sorgula.

sen sen ol bugününü yaşa

Cevapların sürekli aynı olumsuzluktaysa, ilişkini ya gözden geçir, ya da yalnız uyuman gerekiyorsa, bundan korkma.

Sağlıklı mısın en önemlisi bu! Yemek yerken, bir şey içerken, bir dur, hatırla, bu yediğin içtiğin hayrına mıdır? Neyini besliyor senin? Gerçekten hücrelerine faydalı bir besin midir? Yoksa egonun sana “ye hadi” diye bazı şeyleri geçiştirmen için gösterdiği en kısa ve kolay yolu mu seçiyorsun o yediğin şeyi yemeyi tercih ederek?

Ah, bir dursan, bir baksan, bir farkında olsan…

Bu “bir dur” ları gerçekten hayatına sokarsan, hayatına da gerçekten yapmak istediğin şeyleri sokarsın, ya da çıkması gerekenleri de çıkarmaya başlarsın yavaş yavaş. Ama yarın değil, bugün; ve önemli olan bugündür, unutma.

Çünkü bir yarın olmayabilir.

İstediğin yarın, ancak istediğin bugün olduğunda gerçekleşir.

O yüzden sen, sen ol, bugününü yaşa. Doyasıya.

Yazan : Esra Paça | Mobius Danışmanlık

Hakkında Esra PAÇA

Esra Paça, herşeyden önce bir kadın olarak, İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans bölümününden birincilikle mezun oldu, daha sonra İngiltere’de Essex Üniversitesi’nden Uluslararası Yönetim dalında yüksek lisans diplomasını alıp Türkiye’ye döndü. Aldığı Bireysel Gelişim eğitimlerinden sonra Mobius Danışmanlık isimli kendi şirketini kurdu. Halen “önce kadın” Eğitimleri’yle, ataerkil dünyada, kadın gücünü, kadınlara hatırlatmayı hedeflediği eğitimler vermektedir.

5 yorum

 1. motivasyon yazıları

  Hem motivasyon yazısı böyle olmalı hem de doğru mesaj böyle verilmeli..

  Bir zamanlar Özgür Şahin’in yazdığı “Olmuyorsa Zorlamayacaksın!” yazısına paralel yazılmış ve mükemmel tespitler var. Ellerinize sağlık.

 2. Bugünü gerçekten yaşamak, beynimizi her daim şu ana getirebilmekte bitiyor. Her farkındalıkta bu alıştırmayı yapmak bizi şu anda tutuyor. Şu anda olmadığımızı farkettiğimiz her anda beynimizi şimdiye getirerek yaşadığımız anları kaçırmamayı , gerçekten görerek, duyarak, hissederek yaşamayı başarabiliriz.

 3. Yorumlarınız için teşekkür ederim.
  Sevgilerimle.

 4. Esra Hanım, kaleminize yüreğinize sağlık çok güzel anlatmışsınız. Her cümle motivasyon dolu teşekkürler sevgiyle kalın.. :)

 5. İstediğin yarın, ancak istediğin bugün olduğunda gerçekleşir.
  Harika bir aforizma .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.