Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Geribildirim : Sürekli Gelişimin Anahtarı

Geribildirim : Sürekli Gelişimin Anahtarı

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
10 0
kişisel eleştiri

Güçlü yanlarının bilincinde olmak, kuvvetli yanlarını nasıl geliştireceğini öğrenmek ve onlarla nelerin yapılamayacağını bilmek sürekli gelişimin temel anahtarıdır.

Bir Cizvit papaz ya da Kalvinist rahip ne zaman önemli bir şey yapsa (anahtar bir karar almak gibi), bundan ne gibi sonuçlar beklediğini yazılı olarak açıklaması beklenir. Dokuz ay sonra, gerçekleşen sonuçlara bakarak bu beklentilerine dair geribildirim alır. Bu da çok geçmeden neleri iyi yaptığını ve güçlerinin neler olduğunu ona gösterir. Ayrıca neleri öğrenmesi gerektiğini ve hangi alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini de gösterir. Son olarak, hangi konuda Tanrı vergisi bir yeteneğe sahip olmadığını ve neyi iyi yapamadığını gösterir. Ben kişisel olarak bu yöntemi elli yıldır uyguluyorum. Bu yöntem güçlü yanlarınızın neler olduğunu ortaya çıkarıyor-ve bu, kişinin kendisiyle ilgili öğrenebileceği en önemli bilgidir. Bu yöntem hangi noktalarda ve ne çeşit bir iyileştirmeye ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Son olarak, kişinin neleri yapamadığını ve dolayısıyla yapmaya çalışmaması gerektiğini ortaya koyuyor. Kendi güçlü yanlarının bilincinde olmak, onları nasıl geliştirebileceğini öğrenmek ve neleri yapamayacağını bilmek, sürekli öğrenmenin anahtarlarıdır.

[box type=”shadow” ]

Öneri: Güçlü yanlarınızı ve onları geliştirmek için attığınız adımları sıralayın. Sizi, güçlü yanlarınızı belirlemede yardımcı olabilecek kadar iyi tanıyan kim var?

[/box]

Kaynak : Peter Drucker | Marjinal E-Bülten

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar