Anasayfa / Başarı Yazıları / Daha mutlu olmanın 8 anahtarı

Daha mutlu olmanın 8 anahtarı

Yaşam şevkinizin kırıldığını mı hissediyorsunuz? Kendinizi mutsuz, hayata karşı küsmüş, elinizden bi’şey gelmeyecekmiş gibi mi geliyor? Günümüzün hızlı değişen toplumunda yaşamın bize sunduklarıyla tatmin olamamak çok kolaydır. Kişisel gelişime yönelik şu önemli ipuçlarına dikkat ederseniz, zamanınızı ve yaşamınızı en verimli şekilde değerlendirebilirsiniz. Daha mutlu olmanın 8 anahtarını sizler için derledik…

1. Mutluluk Bedeninizle Başlar

Önce sağlıklı bir bedene odaklanın. Bol bol uyuyun. Yapabiliyorsanız, 8 saatlik uyku idealdir. Her gece 8 saat uyuyamıyorsanız, hafta sonu bir akşam kasabaya inin ve alarmı kurmadan yatın. Odanızda karartma perdeleri olsun ki güneş sizi uyandıramasın. Bazı insanlar, uyku düzenini asla yakalayamayacağınızı ve hafta içinde uyku düzeniniz bozulursa, hafta sonunda daha uzun uyumanın saati yeniden kurmak için yeterli olmayacağını söylerler. Bence bu insanlar aptaldır! Yapabiliyorsanız, her gece 8 saat uyuyun; ama, hafta sonları ara sıra uykudan geç kalkmak da sizi ruhsal açıdan çok rahatlatacaktır.

Sağlıklı beslenme de önemlidir. Bir beslenme uzmanına danışabilir ya da kendinizi sağlıklı beslenme alışkanlıkları konusunda eğitebilirsiniz. Bol bol meyve ve sebze yiyin.

Egzersiz yapın. Bedeninizi kullanmazsanız, yaşlandıkça işlevini yitirecektir. Zihinsel ve fiziksel sağlığınız açısından hiçbir şey düzenli egzersizden daha faydalı değildir. Haftada birkaç kez spor salonuna ya da yoga kursuna gidin. Haftada birkaç kez yürüyüş yapmak bile çok faydalı olabilir.

2. Yaşamınızdaki Güzel Şeyleri Tartın

Düşündüğünüzden daha şanslısınız. Yaşamınızdaki bütün olumlu şeyleri düzenli aralıklarla tartmak çok faydalıdır. Bu listede aileniz ve arkadaşlarınız ilk sıralarda yer alabilir. Sağlığınız da aynı derecede önemli olabilir. Size bahşedilen şeylere odaklanarak, yaşamın zorluklarını daha farklı bir gözle karşılayabilirsiniz.

3. Olumsuz Sonuçlara Varmaktan Kaçının

Başkalarının hakkımızda olumsuz düşünecekleri endişe ya da korkusu ile ortalıkta dolaşmak insan doğasının bir parçasıdır. Bir başkasında olumsuzluk ya da üzüntü hali hissettiğimizde, hemen bizim yüzümüzden mutsuz oldukları ya da onları üzecek birşey yaptığımız sonucuna varırız. Böyle düşünmeyin. Bu kişinin gerçekten sizin yüzünüzden mi üzgün olduğunu, yoksa başka birşeye mi üzüldüğünü öğrenmeye çalışın. Böyle davranarak, yanlış anlamaları ve ilişkinizde herhangi bir anlaşmazlık olmasını önlersiniz. Dahası, başka birşeye üzüldüklerini öğrenirseniz, onları rahatlatabilir ya da sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilirsiniz. Başkalarının sorunlarıyla empati kurmak, hem sizi hem de diğer insanları rahatlatır.

4. Her Şey Gri

Zihinlerimiz, her konuda siyah ve beyaz olarak düşünmeyi ister. Ama, insan motivasyonları ve davranışları genellikle gri tonlarda olur. İnsanlara kesin nitelikler (iyi ya da kötü) atfetmek yerine, onların çok karmaşık olduklarını kabul etmek gerekir. Biri sizi mutlu edecek birşey yaparsa, bu, söz konusu davranışın değiştiremeyecekleri bir mutlak niteliğe dayandığı anlamına gelmez. Aksine, motivasyonlarını anlamak için onlarla iletişim kurun ve daha iyi bir ilişki geliştirmek için onlarla birlikte çalışıp çalışamayacağınıza bakın.

5. Olumsuzluktan Kaçının

Olumsuzluk, hayatınızı mahvedebilir. Ruh halinizi ve sağlığınızı etkiler. Diğer insanlarla ilişkinizi zehirler. Kendinizdeki olumsuzluğun farkına varın ve akıp gitmesine izin verin. Kendinizi negatif düşünceler içinde boğulmuş bulursanız, bazen yaptığınız şeye ara vermek ve tamamen farklı birşey yapmak iyi gelebilir. Parkta enerjik bir yürüyüşe çıkın ya da dondurma yiyin! Olumlu bakış açısı, yaşamınızı iyileştirebilir. Olumsuz bakış açısı ise asla iyileşme sağlamaz.

daha mutlu olabilmek

6. Dokunmanın İyileştirici Gücünden Yararlanın

İnsanlar dokunarak başarıya ulaşırlar. Sarılmalar, ruh halinizi destekler. Bunlardan sık sık verin ve alın. Kendinize yardım eder ve hem arkadaşlarınızın hem de ailenizin hayatında iyileşme sağlarsınız. Ya masaj terapistleri ya da sevdiklerinizin size düzenli masaj yapmalarını sağlayın. Bu, yaşam kalitenizi artıracaktır. Daha da iyisi, masaj terapisi eğitimi ve sertifikası alın. Mahallenizdeki en popüler insan olursunuz!

7. Sosyal Bir Hayvansınız. Öyle Davranın!

İnsanlar, sosyal yaratıklardır. Sosyal ağınıza yatırım yapın ve gerek arkadaşlarınız gerekse ailenizle vakit geçirmeyi bir öncelik haline getirin. Size yeni potansiyel arkadaşlarla temas kurduracak sosyal etkinliklere katılın. Hiçbir şey zihinsel sağlığınıza yalnızlık kadar zarar veremez.

8. Başkalarına Yardım Ederek Kendinize Yardım Edin

İnanması zor ama başkalarına ne kadar çok yardım ederseniz o kadar o kadar mutlu olursunuz. Deneyin! Arkadaş ve ailenize duygusal destek verin. Bu noktadan başlayın ve çevrenizdeki hayır kuruluşlarına gönüllü destek olarak bir adım ileri gidin. Zamanınızı başkalarına yardım ederek geçirdiğinizde, yaşamınızın ne büyük bir amaç ve mutluluk ile dolduğuna inanamayacaksınız.

Bu 8 ipucunu aklınızda tutun. Böylece, hem daha mutlu olur, hem de çevrenizdeki insanların yaşamlarına değer katarsınız.

KAYNAK : Sylvie Strong

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.