Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel İmaj
  3. Dış Görünüşünüz Kariyerinizi Ne Kadar Etkiliyor?

Dış Görünüşünüz Kariyerinizi Ne Kadar Etkiliyor?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
110 0
rinoplasti

İş hayatındaki başarının büyük oranda yeteneklere ve zekaya bağlı olduğunu düşünürüz. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki işe giriş aşamasında ve terfilerde dış görünüşün etkisi azımsanmayacak seviyede.

Newsweek’in Princeton Uluslararası Tarama ve Araştırma Merkezi ile ortaklaşa yaptığı çalışmada 202 işe alım yöneticisine anket yapıldı. Yöneticilerin %57’si nitelikli ancak alımlı olmayan adayların işe alınma aşamasında zorluk çekeceğini düşünüyor. Ayrıca aynı grubun %52’si adayların iyi bir özgeçmişe sahip olmak için gösterdikleri özenin daha fazlasını iyi bir görünüşe sahip olmak için harcamaları gerektiğini söylüyor.

Kadın çalışanlar söz konusu olduğunda sonuçlar daha da dikkat çekici. Yöneticilerin %61’i vücut hatlarını belli eden kıyafetler giyen kadın çalışanların iş hayatında 1-0 önde olduklarını belirtiyor.

Araştırmaya katılan ve adının paylaşılmasını istemeyen bir yönetici iş dünyasının acımasız gerçeklerinden bahsetti. Ortalama yeteneklere sahip ve aynı zamanda hoş görünümlü bir çalışan olmak, çok yetenekli ve alımsız bir çalışan olmaktan daha makbul. Başka bir deyişle eğer hoş bir görüntünüz varsa iş hayatında başarı olmak için performansınızın ortalama seviyede olması yeterli.

İş dünyasındaki güzellik algısı özellikle estetik ve plastik cerrahi alanında etkisini belirgin şekilde gösteriyor. Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği’nin açıklamalarına göre kadınların %13’ü ve erkeklerin ise %10’u iş hayatında daha rekabetçi olmak için estetik ameliyat olmak istiyor. En çok tercih edilen estetik ameliyatların başında rinoplasti yani burun estetiği geliyor.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar