Anasayfa / Kişisel İmaj / Kişilik Testi derken!

Kişilik Testi derken!

?Sınıf, öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken sert görünümlü hoca kapıda beliriyor. İçeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor. Tebeşirle tahtaya kocaman bir (1) rakamı çiziyor. ?Bakın, bu kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey…?diyor. Sonra (1)?in yanına bir (0) koyuyor; ?Bu, başarıdır. Başarılı bir kişilik (1)?i (10) yapar.? Bir (0) daha koyuyor. ?Bu, beceridir. (10) iken (100) olursunuz?… Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor: Yetenek…disiplin…sevgi… eklenen her yeni (0) ?ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca. Sonra eline silgiyi alıp en baştaki (1)?i siliyor. Geriye bir sürü sıfır kalıyor. Yorum yaparsak kişiliğin yoksa, diğerleri bir hiçtir.?

Yazıma bugün bir anektot ile başladım. Neden mi? Çünkü bugün sabah (her sabah olduğu gibi) yürüyüşümü yapmak için Bostancı sahiline çıktım. Sahil gerçekten çok güzel oldu. Deniz ve güneş harikaydı ama yeşillikler daha da  güzel. Her taraf çiçekler içinde. Belki bir sürü daha başka ihtiyaçlardan kesilip çiçekler dikildi. Çünkü gözümüzün gördüğü güzellik de çok önemli. Bu güzel duygularla çıktım sahile. Keyif içinde yürümeye başladım. Sabah çok erken olmasına rağmen sahil çok kalabalıktı. Sabah yürüyüşü yapan çok kişi var artık. Bu beni çok sevindiriyor. Bu kalabalık içinde yürürken karşıdan gelen bir kişi dikkatimi çekti. Üstünde oldukça kaliteli eşofmanları vardı. 35-40 yaş aralığında bir erkek. Üstelikte yakışıklı da diyebilirim. Hani bir sürü kadının peşinden koşabileceği kadar :)  Tempolu bir yürüyüş tutturmuş gidiyor. Buraya  kadar her şey güzeldi. Ama bir anda eğildi o canım çiçeklerin üstüne üstelik sesli bir şekilde, üstelik elinde herhangi bir mendil olmadan burnunu temizledi. Bütün ifrazatını boşalttı.

O anda çok kötü oldum. 10 dakika midem kendine gelemedi. Esas olayın kötülüğü 10 dakika bittikten sonraki duygularım idi. Medeniyet nedir acaba diye düşünmeye başladım. Çok kaliteli giyinmek midir acaba? Çok lüks bir semtte oturmak mıdır acaba? Herkes sabahları yürüyor diye modaya uymak mıdır acaba? Çok güzel olmak ve karşı cinsin ilgisini çekmek midir acaba? Arkadaş sohbetlerinde Türkiye?nin hali ne olacak diye dert yanmak mıdır acaba?

Türkiye?nin halini konuşmak artık gereksiz geliyor bana. Çünkü ülkemizin bu hale gelişinde hepimizin katkısı var diye düşünüyorum. Ben kaç kere yanlışlıkla ya da aman sende diye trafikte kırmızı ışıkta geçtim acaba. Kaç kere uzun bir kuyrukta sıraya girmek varken en önden araya girip işimizi halletmişizdir. Sonra da keyifle anlatmışızdır. Bu küçük hataları çoğumuz yapmışızdır. Bu ülkenin bu hale gelmesinde hiç de o kadar masum değiliz.

Buralara nerelerden geldim. Adamın sabah yürüyüşünde yaptığı bir hareket beni bu sabah çok etkiledi. Bence medeniyet insanın içinde olmalı. O içimizdeki medeniyetin bir adı da kişiliğimizdir. Hani yazıma anektot ile giriş yaptım ya. İşte kişiliğimiz çok önemli olduğu için yazıya o anektot ile başladım. Kişiliğimiz yok ise geriye bir şey kalmıyor. Peki kişiliği nereden bulacağız?

Bence eğitimin içinde saklı. Eğitim deyince üniversiteden bahsetmiyorum. Öncelikle aile eğitimi gerekli diye düşünüyorum. Bir çocuğun iyi yemesi ve iyi giyinmesinden daha önemli iyi bir kişiliğinin olmasıdır. Eğer aile bu konuda yeterli değilse o zaman kişinin kendisini yetiştirmesi gerekir. Yani okumak….okumak…okumak….
Bilim adamları yaptıkları incelemelerde dünyada 3 tip insan olduğu görüşüne varmışlar.

1-Sonuçları ortaya çıkaran ve uygulayan seçkin bir grup
2-Olup biteni seyreden büyük bir grup
3-Nelerin olup bittiğinden haberi bile olmayan büyük bir kalabalık.

Eğitimsiz toplumlarda 3 grup insanlar çoğalırlar…büyük büyük kalabalıklar halinde olurlar. Acaba siz hangi gruptansınız? Abaca ben hangi gruptanım?

Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com
tulay@karmaastrology.com

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006?ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. Haftada bir gün radyo programı yapmaktadır. (Cumartesi günleri saat 11.00-12.00 arası Mavikaradeniz radyosunda canlı telefon bağlantılı. Frekansı 106.4)

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

6 yorum

 1. Tülay hanım gerçekten çok güzel bir yazı bunun için size çok teşekkür ederim. Kişiliksiz bir insan gerçekten bir hiç Bu zamanda bir çok insan böyle düşünmüyor ama öyle. kolay gelsin

 2. kişilik etiği gerçekten önemli bu konuda bir çok söz okudum bu yazı gerçekten güzel olmuş teşekkürler

 3. bir bez kenarından kavun kokusundan insan kalite ve kişiliğinden tanınır yazınızı beğendim iyi çalışmalar

 4. ewet kesınlıkle katılıyorum.Ve çok beyendım yazısınızı gerçı bılıyordum bu yazıyı ama tekrar tekrar okudukça dahada anlamlasıyor tesekkurler!!!!!!!

 5. Mrhb,

  Kişilik testinizi yaptım. Sonuç çok güzel. fakat bir isteğim olabilir.
  cevapları verdikten sonra size gönderip sizden sonuç gelse daha iyi olur bence. Çünkü, sonuçları değiştirilebilir…))))
  Örneğin, ben şef olarak çalışıyorum. Takım Kaptanım seni işe aldıklarında kişilik testi yapıldı mı diye sormuşlardı.bende sizin sitenize hayranım. Her sabah geldiğimde ilk olarak sitenizi açmak. heyecanla acaba bugün ne okuyacağız diye heyecanla açıyorum.tabii sonuç mükkemel ve ötesi..Şimdi test ten aldığım sonu 43 ve bende Takım Kaptanıma bu link’i ve cevapları gönderiyorum…Harikaaaa..sonsuz tşk.ler..

  Saygılarımla,

 6. Sece Danışmanlık

  kendime kişilik testi uyguladım sonuç tebrikler hıyar ağasısınız çıktı . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.