Anasayfa / Kişisel İmaj / Erkekler de kendine bakmalı…

Erkekler de kendine bakmalı…

ABD’de 2005 yılında yapılan bir araştırmada, estetik yaptırma oranının, 2004 yılında kadınlarda yüzde 12 artarken erkeklerde yüzde 140 arttığı görülmüş. Orana bakar mısınız!.. Tabii bizim ülkemizde bu durum, böyle olmamıştır muhakkak. Fakat yine de kadınlarla erkekler arasındaki bu fark bile genel bir görüşü çıkarıyor ortaya… Erkekler de daha güzel olmak için gayret sarf ediyor; hem de kadınlardan daha fazla…

Yaz geldi ya, kışın sanki paçoz dolaşıyormuşuz gibi “yaza girerken” gibi dosyalar yazıp daha bakımlı günlere hazırlıyoruz sizi… Biz, “bakımlı adam her zaman bakımlıdır” deyip, hani olur ya daha estetik görünme gibi bir arzumuz olursa “en azından” neler yaptırabileceğimizi merak ettik… “En azından” diyoruz, çünkü bu konuda yapılacak gerçekten çok şey var. Onları da ilerleyen sayılarda uygun dozlarda vereceğiz. İlk aşamada, uzmanlığına güvendiğimiz Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Zafer Atakan, merakımızı giderdi…

Erkeklerde estetik konusunu, yüz ve beden diye ikiye ayırıyor Dr. Atakan.

YÜZ

* Cilt bakımı
Yüzde daha estetik ve daha güzel görünmenin sırrı, sürekli bir cilt bakımı yaptırmaktan geçiyor. Ayrıca cildi güneşten korumak da çok önemli.

* Oksijen makinesi
Şu an oldukça revaçta olan bu yöntemde, yüz cildine, basınçlı oksijen püskürtülüyor. Bitki özleri ve vitaminler cilde basınçla veriliyor. Hücrelerin gençleşmesini, cildin daha genç, parlak ve diri görünmesini sağlıyor. İşlemin fiyatı, 150 YTL ile 1.500 YTL arasında değişiyor.

* Botox
Bu işlem, alna, göz kenarlarına yaptırılıyor. Genç iş adamları daha çok rağbet ediyor. Botox, bilinenin aksine sadece ilerleyen yaşlardakilere yapılmıyor. Mimik yaparken ortaya çıkan kırışıkları önleyen bu yöntemde, deri içine ve kaslara enjekte yapılıyor. 3 ile 6 ay arasında yaptırmak gerekiyor. Yüze dinlenmiş ve fresh bir görüntü veriyor. 510 dakika arasında sürüyor. 150 YTL ile 600 YTL arasında değişen fiyatları var.

* Dolgu maddeleri
İçinde hyalüronik asit bulunuyor. Bir çeşit dolgu yöntemi. Gülme çizgilerine ve göz altındaki çöküntülere, elmacık kemiklerine dolgu yapılıyor. Fiyatları 300 YTL ile 1.500 YTL arasında değişiyor.

* Lazer tedavisi
IPL lazer cinsiyle cilt altındaki kollajen dokusu uyarılıyor. Cilde parlak ve taze görüntü veriliyor. Birkaç seansla ağrısız ve zahmetsiz bir yüz gençleştirme gerçekleştiriliyor. 250 YTL ile 2.000 YTL arasında fiyatları bulunuyor.

* Cerrahi müdahaleler
Kaş kaldırma, göz kapak ameliyatı, orta ve ileri yaşlarda minilift (yüzde belirli bir bölgeyi germe), fulllift (yüzün tamamını germe), burun estetiği erkeklerin bıçak altına yatmayı göze aldığı operasyonlar.

BEDEN

* Liposuction
İdeal bir vücut şekli, bu yöntemle sağlanabiliyor. Erkekler yaşlandıkça karın bölgesi ve yanlarında, göğüs bölgesinde yağ toplanması oluşuyor. Liposuction, diyet ve egzersize dirençli yağ birikimlerinin uzaklaştırılmasında ideal bir yöntem; bel, karın ve göğüs bölgesine yaptırılıyor.

* Lazer tedavisi
Bacaklardaki varisler dışında, güneşten oluşan lekeler gibi vücutta oluşan türlü lekeleri yok etmek için lazer operasyon uygulaması yapılıyor. 
 
Kaynak : Garaj dergisi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.